08 Haziran 2018

‘Belli ki İngiltere’de verilen sözler tutuldu’

Murat Muratoğlu, Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını köşesine taşıdı.

‘Belli ki İngiltere’de verilen sözler tutuldu’

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Merkez Bankası’nın faiz arttırma kararını,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz artırımı konusundaki sözlerini eleştirdi.

Muratoğlu’nun “Faiz arttı! Peki vatanı kim sattı?” başlıklı yazısı şöyle;

On altı yıldır aynı nakarat; “Faizler düşürülmeli!” Kim söylüyor bunu? Biliyorsun sen onu! Kime söylüyor bunu? Ülkeyi ben mi yönetiyorum? “Enflasyonun nedeni yüksek faiz” dedi… “Dilimde tüy bitti ama söylemeye devam edeceğim, faizleri düşüreceğim” dedi… “Öncelikle yüksek faizden yatırımcıyı kurtaracaksın ki yatırımlar yapılabilsin” dedi…

“Vatan satmak yüksek faizle olur” bile dedi… Faizler yükseldi! Vatanı satanı bulun bakalım şimdi! Son olarak; “Faiz ısrarcıları karşılarında beni bulur!” demişti. Elma dersem çık, armut dersem çıkma! Aradılar, taradılar karşılarında kimseyi bulamadılar. Faizleri patlattılar!

* * *

Nisan ayı başında dolar 3.95 seviyelerinde seyrediyordu. Ufaktan artmaya başladı. Kimsenin kılı kıpırdamadı. Artış hızlandı. Suç dış mihraklara atıldı. Sonunda dolar 5 liraya dayandı. Ülke daha fazla dayanmazdı. Merkez Bankası altın vuruş yaptı. Faizleri 45 günde 500 baz puan artırmak zorunda kaldı! Yine de dolar ancak aşağıda 4.45’i zorladı. Altına inmekte nazlandı.

* * *

Geç kalmanın bedeli her zaman daha fazla faiz artışıdır. En başta yapması gereken yapılmadığı için bu hale geldik. Daha 15 gün önce yüzde 13.5 faizle ısrar ediyorlardı. Dün faizler yüzde 17.75 seviyesine çıktı. Gecelik borç verme faizi yüzde 19.25, gecikirsen 20.75 oldu! Belli ki İngiltere’de verilen sözler tutuldu.

* * *

Ya dolar daha da artacaktı, ya faiz artırılacaktı. Piyasaların faiz duyarlılığı kısa vadede düşüktür. Halkın yok gibidir. Hemen etki etmez piyasaya… Yavaş yavaş kemirir, tüm dinamikleri eritir. Oysa döviz öyle mi? Direkt enflasyona yansır, vatandaşın cebindeki parayı hemen kısırlaştırır.

Faiz artırılınca krediler azalacak, yatırım yapılmayacak, üretim düşecek, işsizlik artacak. Artırılmasa dolar uçup gidecek, borçlu şirketler batacak, insanlar hızlı fakirleşecek. Baktı oylar düşüyor, halk “faizden anlamaz dolara bakar” diye düşünüp faize abandı. Kendi açısından doğru da yaptı. Seçim bitene kadar kuru baskıladı. Ya seçimden sonrası?

 

Yazının tamamı için kaynak: ‘Belli ki İngiltere’de verilen sözler tutuldu’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.