harman yeri
03 Aralık 2014

DT’den 3 yeni oyun

Devlet Tiyatrolarının üç yeni oyunu üç farklı bölgede tiyatro seyircisiyle buluşuyor.

DT’den 3 yeni oyun

Buna göre, Necip Fazıl Kısakürek’in bu kez “Sabırtaşı” adlı eseri Servet Aybar yönetiminde Ankara’da prömiyer yapacak, David Greig’in oyunlaştırdığı, Özgür Yalım’ın sahneye taşıdığı “Bülbül Susturulduğunda” İstanbul’da, Turgay Yıldız’ın oyunlaştırdığı ve Arif Atalay’ın yönettiği anonim çocuk oyunu “Alaaddin’in Sihirli Lambası” ise Erzurum’da seyirci karşısına çıkacak yeni oyunlar arasında yer alıyor.
ANKARA SAHNELERİNDE 15 OYUN
Devlet Tiyatroları bu hafta içerisinde Ankara’daki sahnelerinde biri yeni toplam 15 oyunu sahneye taşıyacak.
Rejisör Semih Sergen’in yönetmenliğini kendi yaptığı eseri “Mevlana-Aşk ve Barış Çığlığı” Ankara 75. Yıl Sahnesi’nde, Çehov eseri “Vanya Dayı” Akün Sahnesinde, Necati Cumalı’nın “Nalınlar” ile Fikret Terzi’nin yazarak yönettiği çocuk oyunu “Miyhavlar Tiyatrosu” da Altındağ Tiyatrosunda perdelerini açacak.
Rejisör Mustafa Kurt’un sahneye taşıdığı Henrik Ibsen’in “Hedda Gabler” isimli eseri Büyük Tiyatro’da, Boris Andrei Savviç’in yönettiği bir Shakespeare oyunu “Cymbeline” Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Ramiz ile Jülide” ve çocuk oyunu “Karlar Kraliçesi” Küçük Tiyatro’da temsil edilecek.
Yurdaer Okur’un yönettiği Pedro Bloch eseri “Euridice’nin Elleri” Oda Tiyatrosu’nda, yine bir Çehov eseri “Kuğu’nun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi” Tatbikat Sahnesi’nde, “Bernarda Alba’nın Evi” çocuk oyunu “Horoz Adam ve Korsan” İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.
Tuncer Yığcı’nın yönettiği August Strindberg eseri “Alacaklılar” ile Ulviye Karaca’nın yazarak yönettiği çocuk oyunu ”Üç Şehzade” ise Şinasi Sahnesi’nde olacak.
İSTANBUL’DA BU HAFTA
İstanbul Devlet Tiyatrosu ise haftaya “Bülbül Susturulduğunda” isimli oyunun prömiyeri ile başlayacak. Devlet Tiyatrolarının İstanbul’daki sahnelerinde bu hafta içerisinde toplam 7 oyun seyirciyle buluşacak.
Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?”, Cevahir Sahneleri Salon 1’de “Çöl Fırtınaları”, Salon 2’de “Güneş Batarken Bile Büyük”, Küçük Sahne’de “Sevgili Hayat”, Küçükçekmece Sahnesi’nde “Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa” ile çocuk oyunu “Barış Gezegeni”, Üsküdar Tekel Sahnesi’nde ise rejisör Işıl Kasapoğlu’nun sahneye taşıdığı bir Shakespeare eseri olan “Hamlet” tiyatroseverlerle buluşacak.
TÜRKİYE’DEKİ DİĞER SAHNELER
Bursa Devlet Tiyatrosunda “Kanlı Nigar” ile çocuk oyunları “Sırça Köşk” ve “Kaçaklar” AVP Sahnesi’nde, ‘Kozalar’ ise Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek oyunlar arasında yer alıyor.
“Vişne Bahçesi” ile çocuk oyunu “Canlanan Masallar” bu hafta içerisinde İzmir Konak Sahnesi’nde perdelerini açarken, “Macun Hokkası” ile çocuk oyunu “Merhaba Hayat” Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde, “Parkta Güzel Bir Gün” Trabzon Haluk Ongan Sahnesi’nde, “Hırçın Kız” Diyarbakır Orhan Asena Tiyatro Sahnesi’nde, “Fare” ile çocuk oyunu “Barış Çiçeği” Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi Sahnesi Küçük Salon’da, “Çıkmaz Sokak Çocukları” ile çocuk oyunu “Alaaddin’in Sihirli Lambası” Erzurum Sahnesi’nde, “Shirley Valentine” ile çocuk oyunu “Pinokyo” Konya Sahnesi’nde, “Kader Kısmet Oyunu” Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde ‘perde’ diyecek.
TURNE OYUNLARI
Devlet Tiyatroları’nın bu hafta içerisindeki turne programında ise 7 oyun yer alıyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı “Rulet” hafta içerisinde Van’da, Sivas Devlet Tiyatrosu yapımı “Yunus Emre” Çorum ve Samsun sahnelerinde, İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “Kurban” ile çocuk oyunu “Neşeli Kampçılar” Zonguldak ve Sakarya’da, “Hastalık Hastası” ise Kütahya’da, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı” Karabük, Eskipazar (Karabük), Çaycuma (Zonguldak) ve Bartın’da, Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Töre” de Kırıkkale’de seyirciyle buluşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.