harman yeri
16 Nisan 2015

Kuzey Kıbrıs’ta Dört Adayın Cumhurbaşkanlığı Şansı Var

Kuzey Kıbrıs’ta 19 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak yedi adaydan dördü öne çıkıyor: Derviş Eroğlu, Sibel Siber, Mustafa Akıncı, Kudret Özersay.

Kuzey Kıbrıs’ta Dört Adayın Cumhurbaşkanlığı Şansı Var

Kuzey Kıbrıs’ta 19 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

Seçimde yarışacak yedi aday var, ancak dört isim öne çıkıyor: Yeniden aday olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Eski Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı ve Eroğlu’nun görüşmecisi Kudret Özersay.

İki sağ parti, ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve hükümetin küçük ortağı Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Derviş Eroğlu’nu destekleyeceğini açıkladı.

Sibel Siber ise hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler’in (CTP-BG) ortak adayı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve meclis dışında kalmış olan Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Mustafa Akıncı’yı destekliyor.

Eski müzakereci Kudret Özeray’a ise parti kararıyla destek yok, ancak Ulusal Birlik Partisi milletvekillerinin içinden yönetimden farklı düşünenlerin desteklemesi bekleniyor.

Derviş Eroğlu

1938 yılında Mağusa’nın Ergazi köyünde doğdu. İlkokul tahsilini köy ilkokulunda, orta ve lise tahsilini Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra beş yıl Gazimağusa sancağına bağlı hekim olarak çalıştı.

Daha sonra Ankara Numune Hastanesi’nde üroloji ihtisası yaptı. 1972-1976 yılları arasında Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak çalıştı. 1976 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçildi.

1976-1977’de Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1977-1983 yılları arasında UBP Gazimağusa ilçe başkanı oldu. 1972-1982 yılları arasında Gazimağusa Türk Kooperatif Bankası ve 16 yıl boyunca Mağusa Türk Gücü Yönetim Kurulu başkanlıkları yaptı.

1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’te üye olarak görev yaptı. 1983 Aralık ayında UBP genel başkanlığına getirildi. 1981, 1985, 1990, 1993, 1998 yıllarında yapılan genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçildi. 1985 genel seçimlerinden sonra başbakanlık görevini üstlendi ve 1993 erken genel seçimlerine kadar başbakanlık görevini sürdürdü.

1993 genel seçimlerinden sonra 1 Ocak 1994-16 Ağustos 1996 yılları arasında, ana muhalefet partisi genel başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. 16 Ağustos 1996 tarihinden itibaren UBP-DP koalisyon hükümetinde yeniden başbakan olarak görev aldı.

6 Aralık 1998 genel seçimlerinden sonra, 31 Aralık 1998 tarihinde UBP-TKP koalisyon hükümetinin kurulmasıyla yeniden başbakan olarak görev aldı. Daha sonra oluşturulan UBP-DP koalisyon hükümetinde de başbakan olarak görev aldı.

11 dönem UBP genel başkanlığı yaptıktan sonra 29 Kasım 2008’de bir kez daha UBP genel başkanlığına seçildi. 19 Nisan 2009’daki erken genel seçimlerde 26 milletvekiliyle salt çoğunluğu sağlayarak sekizinci kez hükümet kurdu.

18 Nisan 2010’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda cumhurbaşkanı seçildi.

Evli, dört çocuk ve beş torun sahibi olan Eroğlu Rumca ve İngilizce biliyor.

Sibel Siber

1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1987 yılında Şişli Etfal Hastanesi’nde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından, aynı yıl Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da özel kliniğinde çalışmaya başladı.

1989 yılında burslu olarak ABD’de Virginia Üniversitesi’nde diyabet ve endokrinoloji eğitimi gördü.

2000 yılında Fullbright burslusu olarak ABD’de Chicago Rush Üniversitesi’nde romatizmal hastalıklar eğitimi aldı. 2009 yılı genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi.

2013 ergen genel seçimlerinden önce oluşturulan seçim amaçlı koalisyon hükümetinde başbakan oldu.

İkinci kez CTP-BG milletvekili seçildikten sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı seçildi ve halen bu görevde.

İki yıl süreyle, yerel bir gazetede haftalık köşe yazıları yazdı. 2011 yılında, “Düşlerim Düşüncelerim” isimli denemelerden oluşan bir kitabı yayımlandı. Evli ve iki çocuk annesi. İngilizce biliyor.

Mustafa Akıncı

28 Aralık 1947 yılında Limasol’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezuniyetinden sonra Lefkoşa’ya yerleşti.

1975’te oluşturulan Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi’ne seçilerek görev yaptı. 28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü.

LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı.

Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han Mimarlık ödülüne layık görüldü.

2003 yılında da Eski Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık görüldü.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

1993 – 2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü.

1999 – 2001 döneminde başbakan yardımcılığı ve turizm bakanlığı görevini üstlendi.

Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlendi.

Oxford, Harvard ve Yale üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl’ isimli kitabı yayınlandı. İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk ve iki torun sahibi.

Kudret Özersay

1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının savaşta öldürümesi ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti.

Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu.

1997 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı.

1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim olarak çalışmaya başladı. Halen Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders veriyor.

2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Rauf Denktaş ve ardından Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı.

2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevine atandı. Toparlanıyoruz isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü üslendi, hareket içindeki çalışmalarına halen devam ediyor. Evli ve bir çocuk sahibi olan Özersay İngilizce biliyor.

Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için geçerli oyların yarıdan fazlasını alma zorunluluğu var. Herhangi bir aday ilk turda yeterli çoğunluğu sağlayamazsa bir hafta sonra ikinci tur yapılıyor. İkinci tura en fazla oy alan iki aday katılıyor. (MD/YY)

BİANET

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.