Son Dakika Haberler

Rahat Bırakın AKP ilçe başkanını da çalışsın..!

Salih Bayraktar yaptığı söylenen açıklamalarla esnafın ve Sarıyerlinin neden mağdur olduğunu belirtmiş.

Rahat Bırakın AKP ilçe başkanını da çalışsın..!
Okunma : 1 views Yorum Yap

Ak Parti Sarıyer seçim çalışmaları kapsamında Sarıyerli esnaflarla bir araya gelen Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar burada yaptığı söylenen açıklamalarla “Çalışmamız engellendiği için şu an mağdur durumdasınız” diyerek, esnafın yaşadığı sorunları ve içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları başka bir adrese havale etmiş.

7 Haziran genel seçimleri kapsamında gün boyu Sarıyer’de çalışma yürüten Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar Sarıyerli esnafla bir araya geldi. Esnafla bir araya gelen Bayraktar burada esnafa Belediye ile ilgili ilginç ve bir o kadar da düşündürücü sitemlerde bulunarak şaşkınlık yarattı!

Yerel bir gazetede yapılan habere göre sitemde bulunan Bayraktar, Sarıyer belediyesinin trafik sorunun çözümü, Sarıyer’e yatırım yapılamaması, balıkçıların sorunları, okullara yapılacak yatırımlar, yeni okul için arazi tahsisi yapılmaması, kısırkaya hayvan barınağı gibi konularda Sarıyer Belediyesince engellendiklerini beyan etmiş.

Kim engelliyor?

İktidar olan bir partinin ilçe başkanı olan ve bu sorunların yasal imkanları sınırlı bir belediye başkanlığınca engellendiğini beyan eden Bayraktar yaptığı söylenen bu açıklamalarla şaşkınlık yarattı açıkcası bizde!

Özetle şu soruyu sormaktan kendimi alı koyamadım.

“Sizi kim engelliyor başkan bu dediklerinizi yapmanız için? Yasalarca yetki alanı belli olan ve trafik, imar, milli eğitim gibi konularda yetkisiz olan ve yerel belediye yasası ile neredeyse hiç bir hakka sahip olmayan Sarıyer Belediye Başkanlığı mı, yoksa bahsettiğiniz sorunların yasalarca tek muhatabı olan AKP iktidarı mı?”

Yetki kimde?

Bilindiği gibi geçen günlerde Şükrü Genç Sarıyer Belediye Başkanlığındaki 6. yılı nedeni ile Sarıyer Belediyesi’nde yaptıkları icraatları anlattığı geniş katılımlı bir toplantı ve sunum ile hem yatırımları hem de daha neler yapacaklarını Sarıyer halkına anlatmıştı.

6. yıl sunumunda bulunup başkan Şükrü Genç burada hem hayata geçirilmiş bazı projelerini anlatmış, hem de bazı projelerinin nasıl engellendiğine dair ipuçları vermişti. Bu çerçevede ve bazı bilgiler ışığında Bayraktar’a şu soruları sorma gereği duydum.

– Trafik sorunun çözümü; Sarıyer Beledisi’nin yetkileri dışında iç işleri ve İBB trafik komisyonunun yetkileri arasında bulunmaktadır. Yani trafik sorunu ile ilgili yapılması gereken her şey onların girişimi ve projesi ile yapılabilir. Sarıyer Belediyesi ise bir başvuru ve destek istenmesi durumunda katkıda bulunabilir, tek başına bir karar alması mümkün değildir. Kaldı ki ikinci dönemin başında Sarıyer’de trafiğe çözüm bulmak için Sarıyer Belediyesi bir çağrıda bulunup, yetkili kurumları toplamış ve ortak bazı kararlar ile çözüm için adımlar atılması gerektiğini belirtmiş ve kısmen bazı adımlarda atılmıştır.  Sarıyer Belediyesi konu hakkında yasal olarak yetkisizken nasıl trafik sorununu çözecek? İBB’nin ve emniyetin çözemediği İstanbul’un trafik sorunun günahını nasıl olurda Sarıyer Belediyesine atabiliyorsunuz?

– Sarıyer’e yatırım yapılabilmesi; bilindiği gibi Sarıyer tarihinde çok önemli iki projeden bir tanesi (kültür merkezi ve evlendirme dairesi) bitirildi ve halkın hizmetine sunuldu, bir diğer büyük projede (Pınar mahallesinde yapımı süren hizmet binası) bu yılın sonlarına doğru bitilmeye çalışılmaktadır. Bunların dışında belediyenin yetkileri dahilinde olan bir çok proje hayata geçirilmiştir. Fakat sanayi, milli eğitim, iç işleri,  ekonomi bakanlığı  ve İBB gibi kurumların bünyesinde yapılabilecek hiç bir yatırım Sarıyer Belediyesinin yetki alanı içinde olmayıp, iktidarın yetki alanı içindeyken Sarıyer Belediyesi nasıl Sarıyer Ekonomisi için yatırım yapacak? Yapılacak tüm yatırımların iktidar tarafından projelendirilmesi ve yapılması gerekmekte iken neden bunun suçu belediyeye kalıyor?

– Okul için arazi tahsisi; Sarıyer belediyesinin okul yapımı için tahsis edebileceği bu büyüklükte bir arazi bulmamaktadır bildiğimiz kadarı ile. Lakin belediye sınırları içinde bilinen arazilerin hemen hemen tamamının kullanım hakkı ve yasal sahibi Büyük Şehir Belediyesidir, bu konuda farklı zamanlarda farklı alanlarda İBB’nin engelemesi ile bir çok sorunun yaşandığını bilmekte, duymaktayız. Hatta konuyla ilgili Sarıyer belediyesi bir çok girişimde bulunup arazileri talep etmesine rağmen gerekli işlemler yapılmamış, belediye sınırları içinde Sarıyer Belediyesine devredilmesi gerekilen araziler İBB tarafından devredilmemiştir. Halkın mülkiyet ile ilgili sıkıntılarında da bu sorun karşımıza çıkmaktadır.  Sarıyer belediyesi kendisine ait olmayan bu arazileri nasıl olacakta yatırım için tahsis edecek? Bunun yasal sıkıntısını kim çekecek? Derbent’te yaşananlar ise gün gibi ortada, çok bişey söylemeye bile gerek yok, Derbent halkını koruyan bir proje vardı da bu halk neden kabul etmedi bunu?

– Balıkçıların sorunu; Şükrü Genç 6. yıl sunumunda Sarıyer Belediyesinin bu sorunun çözümü için projesini yaptığını, gerekli yatırım için hazırlığını tamamladığını fakat yine kendi yetki alanı dışında olan izinler nedeni ile projenin yapılamadığını belirtmişti.

– Kısırkaya hayvan barınağı ile ilgili çevre ve hayvan hakları örgütleri bir çok soru sordu İBB’ye, neden İBB hala tatmin eden bir açıklama ile buranın rant alanı olmayacağını, imara açmak için hazırlıklar yapılmayacağına dair bir açıklamayı kamuoyuna yapmadı?

Sarıyer AKP’deyken bunları neden yapmadınız?

Biz unutmadık, Bayraktar da unutmasın ki AKP 13 yıldır iktidar ve iktidar oldukları dönemde Sarıyer Belediyesi de kendilerindeydi. İşte bu dönemde Sarıyer’de bir tek çivi bile çakılmamıştı. Şükrü Genç’ten önce. Yusuf Tülin’in başkanlığı döneminde AKP hükümette tek başına iktidardı, yani hem iktidar hem belediye kendilerindeydi. O zaman neden bu yatırımların bir tanesi bile  yapılmadı diye soralım bizde o zaman. Kim engelledi çalışmanızı? Sarıyer’liye olan bu hizmet aşkınızın önünde kim vardı o zaman?

Birde yapımı bir türlü bitmeyen binalar sorunu var sayın Bayraktar?

PTT Mahallesinde yapımına başlanıp çürümeye terk edilen hastanenin yapımı iktidarınızın yetki alanlarında neden bu hastane tamamlanıp hizmete sunulmuyor mesela, madem hizmet etmek istiyonsanız? Gidip hükümete bunun da hesabını sorabilir misiniz?

Cumhuriyet Mahallesinde yapımı devam edip, insaaşı bitmiş olan diş hastanesi neden hala hizmete açılmadı? Bunu da mı Sarıyer Belediyesi engelliyor? Esnafa bununla ilgili gerekli girişimleri iktidar nezdinde yapacağınızı da beyan edebilecek misiniz?

Bayraktar tüm bu ve bunlar gibi sorunların çözümünde seçim öncesi bunları malzeme yapıp halkı yanıltıcı bir beyanda bulunacağına öncelikle sorunların kaynağının ve çözümün muhatabının kim olması gerektiğini bir kez daha düşünmesi gerekir. Kendi hükümetlerinde bulunan hizmetlerin neden hayata geçmedini de düşünüp öyle sitemde bulunmalı, hedef göstermelidir.

Bayraktar’a naçizane tavsiyem, halk için siyaset yapın, halkı yanıltıp siyaseten başarılı olmak için değil. Sarıyer halkı kimin ne yaptığını ne yapmadığını görüyor. Görüyor ki iki dönemdir Sarıyer’de CHP diyor, Şükrü Genç diyor.

 

İsmail AYDIN

Twitter: @ismailaydn

Facebook: /ismailaydin