sariyerbelediyesi
10 Mart 2017

Sarıyer Belediye Meclisinde AKP Şoku! – VİDEO

Ak Parti belediye meclis grubu mülkiyet sorununa karşı hazırlanan imar ıslah planlarına ne oy kullandı?

Sarıyer Belediye Meclisinde AKP Şoku! – VİDEO
sariyerbelediyesi

Sarıyer Belediyesi’nin imar ıslah planlarını hazırlayıp belediye meclisine getirdiği ve Belediye Meclisi oturumunda görüşülen Sarıyer Halkının mülkiyet sorununun çözümüne karşı atılacak önemli bir adım olan planların mecliste oylamasında Sarıyerliler büyük şok yaşadı.

AK Partili Meclis Üyelerine büyük tepki.

Mecliste görüşülen planların oylamasına geçildiği sırada Ak Parti grubunda bulunan meclis üyeleri planların meclisten geçmesini onaylamayarak RED oyu verdiler.

AK Partili meclis üyelerinin Sarıyerlilerin mülkiyet sorununun çözümü için atılacak bu adıma red oyu vermesi mecliste soğuk duş etkisi yaratırken, bu kararın duyulmasıyla dışarda bekleyen Sarıyerliler duruma büyük bir tepki gösterdiler. Islıklar, sloganlar ve yuhlamalarla tepkilerini dile getiren kalabalık bir grup. Ak Partili meclis üyelerinin dışarı çıkmasıyla meclis üyelerini sıkıştırarak “nasıl böyle bir karar alırsınız, sizler Sarıyer’in kanayan bu yarasına nasıl olurda red oyu verirsiniz, sizleri biz seçmedik mi, sorunlarımızı çözeceğinize dair verdiğiniz sözler ne oldu? Hani tapularımızı dağıtacaktınız, hani bunun için elinizden ne gelirse yapacaktınız gibi söylemlerle meclis üyelerine zor anlar yaşattılar.

AK Partililer, hatırlanacağı üzere daha önce ki oturumlarda Kazım Karabekir, Rumeli Hisarı ve Emirgan ile ilgili planlara “kabul” oyu kullanmışlardı. Bugün ki planlar CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla meclisten geçti.

Kendilerine tapu verecek süreci “hayır” oyuyla tıkadığı gerekçesiyle tepki gösteren yüzlerce Sarıyerli, meclis oturumundan sonra AK Partililer’e zor anlar yaşatı. Bu arada halk ile meclis üyelerinin arasına giren Polis, AK Partili meclis üyelerini ise vatandaşların öfkesinden adeta kaçırarak kurtardı.

TAPUDA İKİNCİ ADIM DA GEÇİLDİ

Pınar Mahallesi, Çayırbaşı ve Kocataş mahalleleri ile ilgili imar ıslah plan çalışması 2017’nin, pazartesi günlü ilk Meclis toplantısına gelmişti. Halk arasında imar affı olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, hafta başındaki toplantıda oy birliği ile komisyona havale edilmişti. Gecekondu mahalleleri için emsal olacak çalışma bu kez AK Parti’lilerin muhalefetine karşın, CHP’li üyelerin desteği ve oy çokluğu ile kabul edilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Başka bir deyişle, 

Emirgan, Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı için “Evet” oyu veren AK Parti Meclis Üyeleri, Pınar, Çayırbaşı ve Kocataş mahalleleri için red oyu verdi.

“Genel Yasa, Özele Yasayı Kaldıramaz”

Meclis toplantısında, tüm sürecin hukuki olduğunu belirten Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Yaman’ın Kartal Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi’ni bu yasa nezdinde kıyaslanmasının yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu: “2960 sayılı Boğaz ile ilgili yasa kendine özgüdür. Ve Danıştay içtihadına göre, özel bir yasa ile verilen hakları, genel bir yasa ortadan kaldıramaz.” 

“Vatandaş Hakkına Sahip Çıksın!”

Toplantı bitimi bina dışında, AK Partili Meclis üyelerini yuhalayan vatandaşı sakinleştirmek de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e düştü. Başkan Genç, vatandaşın mülkiyet hakkının oy çokluğuyla geçtiğini, demokrasilerde oy çokluğunun da olduğunu belirterek, “Vatandaşın, kendi hakkına sahip çıkması gerekir. Bir annenin yuvasını ve yavrusunu kaybetmeye tahammülü olmaz. Bu nedenle yuvanıza sahip çıkın” dedi.


TARİHİ ADIMIN KİLOMETRE TAŞLARI

Gecekondu mahallelerinin mülkiyet sorununun çözüme kavuşması açısından 2981 sayılı kanundan doğan tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için imar ıslah planları dâhilinde Sarıyer Belediyesi Emirgan’ı ocak ayında pilot bölge olarak seçmişti.

Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunun çözümüne yönelik, Emirgan’la ilgili çalışmayı şubat ayında, Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleriyle ilgili çalışma takip etti. Bu iki mahalleyle ilgili mülkiyet sorunu şubatta önce Meclis’ten, sonra komisyondan oybirliği ile geçirerek İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne iletildi. Aynı sürece, AK Parti’nin muhalefetine karşın Mart ayının toplantılarında da Pınar, Çayırbaşı ve Kocataş mahalleleri için devam edildi.

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.