harman yeri
09 Haziran 2017

Sarıyer Sahillerine Ecrimisil şoku.

Sarıyer’in kumsallarına belirlenen ecrimisil oranları şaşkınlık yarattı

Sarıyer Sahillerine Ecrimisil şoku.

İBB yasasından sonra mahalle statüsüne dönen Sarıyer’in köyler bölgesinde bulunan Kilyos, Gümüşdere, Kısırkaya ve Demirciköy 1. Derece doğal sit alanı olanı sahil kenar kıyı çizgileri kullanım ecrimisilleri ve yetki Milli Emlak’tan sonra 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanmıştı.

İBB’e bağlanarak mahalle statüsü kazanan Kilyos, Gümüşdere, Demirciköy ve Kısırkaya ‘da bulunan plaj ve onlarca tesis, tüm tesis ve plajların ecrimsileri Milli Emlak tarafında tahsil ediliyordu. 2013 yılından bu yana tüm ecrimisilleri almaya başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Emlak arasında ecrimisil oranı 1’ e on dört gibi büyük bir fark belirledi. Önümüzde ki günlerde tesis ve plajları ibra edilecek. Büyük oran bölge de tepki çekti.  Fiyatların yüksek olması durumunda tesis işleten ve ecrimsileri yüksek bulan işletme sahipleri, “Zaten 8 -10 hafta Yaz aylarında iş yapabiliyoruz. Şartlar böyle olursa hizmet vermemiz mümkün değil.” Diyerek tepkilerini dile getirdiler.

ÖLÜME DAVETİYE Mİ ÇIKARIYORLAR?

İBB yasası ile Mahalle statüsüne geçen, Kilyos, Gümüşdere, Demirciköy ve Kısırkaya sahillerinde geçtiğimiz yıllar da boğulma vakası yüzünde onlarca ölüm meydana gelmişti. Güvensiz alanlarda denize giren ve boğularak hayatını kaybedenler için büyük önemler alan plaj işletmecileri, bu bölgelerde ölüm oranını minimum seviyelere indirmişti.

BUNUN SORUMLUSU KİM OLACAK?

Plaj isletmecileri, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca bizlere yüksek ecrimisilleri göndereceği gündem de. Bizler Yaz aylarında hırçın Karadeniz dalgalarına karşı önlemlerimizi alarak can kaybını önlemeye çalışıyoruz hal böyle olursa, buralarda ölüm oranı çok daha artacak. Bunun sorumlusu kim olacak?”

Kaynak: Sarıyer Sahillerine Ecrimisil şoku.

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.