26 Aralık 2014

Sarıyer’linin Acılarını Paylaşan Hizmet!

Sarıyer Belediye Başkanlığına gelmesi ile bir çok yeniliğe imza atan Şükrü Genç tarafından bizzat kurulan ve hizmette sınır tanımayan, sessiz sedasız hizmetlerini yapan bir birimi sizin için yazdık.

Sarıyer’linin Acılarını Paylaşan Hizmet!

Sarıyer Belediye Başkanlığına gelmesi ile bir çok yeniliğe imza atan Şükrü Genç tarafından bizzat kurulan ve hizmette sınır tanımayan, sessiz sedasız hizmetlerini yapan bir birimi sizin için yazdık.

Onlar, kendilerine ulaşan her vatandaşa yaşlı-genç, fakir-zengin, Müslüman-gayri müslüm, evsiz-evli, memleketli-memleketsiz ayırt etmeksizin hizmet götüren Sarıyer Belediyesi Sosyal İşler biriminin bir ekibi.

Şükrü Genç Başkanlığında, İsmail Erdem’in Başkan Yardımcılığı ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü Nüvit Demircan müdürlüğü altında hizmet veren Taziye Hizmetleri Birimi.

Çevremizde olup biten cenazelerin %90’ında ulaşımdan, yemeğine, çayından çadırına kadar her türlü hizmeti cenaze sahipleri adına cenazeye gelenlere ulaştıran belediye çalışanları işte bu birim koordinatörlüğünde bu hizmeti vermekte.

Kamil Aykanat koordinatörlüğünde çalışan şu anda güçlü bir ekipten oluşan bu birimin gelecekteki hedefi daha kurumsal bir yapı kazanarak müdürlük haline gelmek.

Kendilerine ulaşan halkın acılarını ve yasını kişi, dini görüş, dini mekan ve sosyal sınıf ayırmaksızın paylaşan bu birimin koordinatörü olan Kamil Aykanat’ı uzun uğraşlar sonunda bir hizmet arasında zar zor yakalayıp sizin için birim ve hizmetleri için bilgi aldık.

kamil aykanat

– Biraz birimden bahseder misiniz, nasıl hayata geçti bu birim?

“Birimimiz Şükrü başkanın direktifi ve özel ilgisi ile kurulmuş bir birimdir, başkanımız bu alandaki hizmeti çok önemsiyor, insanların sevinçlerini paylaşıp nasıl ki yanlarında olmaya çalışıyorsak acılarında da onlarla kucaklaşmalı, onların yasını paylaşmalı ve onların acılı gününde belediye olarak desteklerimizi sunmamız gerektiği şeklindeki yorumu ile bu işe başlangıç yapan Şükrü Başkanım, bu konuda her türlü imkanı ve olanağı sunuyor bize.”

– Birimin yetki ve hizmet alanı nedir?

“Birim olarak belediyenin elinden gelen her şeyi istekler çerçevesinde vermeye çalışıyoruz.
Bizde işleyiş şöyle oluyor. Bir kere şunu öncelikle açıklığa kavuşturup halkın dikkatini çekelim. Bizler talep üzerine harekete geçen bir birimiz. Bize cenaze sahipleri veya komşuları, akrabaları başvurduktan sonra biz harekete geçiyor, cenaze sahiplerine ulaşıyor öncelikle Şükrü Genç Başkanımızın taziye mesajını iletiyor ve kendilerine sunacağımız hizmetleri anlatıyor, olur aldıktan sonra da ekipleri seferber ediyoruz. Burada ki temel esas insanları acılı zamanlarında kırmamak, yermemek.
Çalışma şeklimiz şöyle: Evde meydana gelen vefatlarda öncelikle doktorlarımızı eve yönlendiriyor ve ölüm raporlarını hazırlıyoruz. Bilgi sahibi olmayan vatandaşların cenazelerini kaldırmaları için ne gibi bir prosedür izleyeceklerine dair yol gösteriyor, yapılacakları ayrıntılı bir şekilde kendileri ile paylaşıyoruz. Daha sonra da cenazeleri defnedilene kadar geçen tüm süre içinde belediyemizin belirlediği imkanları kendilerine sunuyoruz. Burada gün veya mekan anlamında bir kısıtlama söz konusu değil.
Cenaze kaldırılana kadar kaç gün geçerse geçsin hizmetimiz devam ediyor.”

-Peki nedir bu hizmetler?

“Madde madde sıralarsak.
Evde gerçekleşen cenaze için ölüm raporunun hazırlanması.
Cenazenin nakli için cenaze aracının temini.
Cenazenin ilçe içi veya ilçe dışı ayırmaksızın mezarlık ve cenaze merasiminin yapılacağı dini mekana cenazeye gelen halk ile birlikte taşınıp tekrar belirtilen yere getirilmesi.
Cenazenin kaldırılması süresince yemek paketimizin ve sıcak içecek hizmetimizin sunumu. (yemek paketi; tercihe göre lahmacun + ayran veya pide + ayran)”
Cenazeye, Başkanımız ve belediyemiz adına hazırlanmış çelengimizi sunmak.”

– Peki vatandaş bu hizmete ulaşmak için ne yapmalı?

“Belediyemizin resmi internet sitesinde direk bizimle iletişime geçebilmeleri için bir bölüm oluşturuldu. Oradan telefonlarımıza ulaşarak bizle iletişim kurabilirler. Ya da direk belediyenin çağrı merkezi üstünden taleplerini bize ulaştırabilirler.
– Hizmetiniz sadece Sarıyer’le mi sınırlı, yoksa başka ilçelere de cevap veriyor musunuz?
“ Önceliğimiz tabi ki Sarıyer, fakat elimizdeki imkanlara ve taleplere göre başka ilçelere de hizmet veriyoruz”

– Günde ne kadar cenaze hizmetiniz var ve Sarıyer’deki tüm cenazelere ulaşabiliyor musunuz?

“ Bize ulaşıp hizmet isteyen tüm cenazelere hizmet sunuyoruz, bize ulaşan cenaze sayısı Sarıyer geneli için %90 civarında. Bu da ortalama günlük 5 cenaze oluyor.”

-Hizmetiniz için ilerde öngördüğünüz veya hazırlıkları olan bir çalışma var mı? “Tabi ki var, öncelikle müdürlük olmak gibi bir hedefimiz var. Hizmet sırasında da kullanmak için mobil araçlar oluşturup daha rahat hareket edecek bir sistem yaratmak için çalışıyoruz”

-Sizi diğer belediyelerden ayıran en göze batan şey nedir bu konuda?

“Bizi diğer belediyelerden ayıran en önemli şey, belediye olarak cenaze hizmetleri adı altında sadece araç temini sunmuyoruz, cenaze sahibi ile samimi bir bağ kurup gerçekten onların acısını paylaşmayı hedefliyoruz. Bu anlayış ile başkanız Şükrü Genç mümkün olduğunca cenazelere katılmaya çalışıyor, katılmadığı zamanlarda başkan yardımcılarımızı, meclis üyelerimizi taziyeye gitmeleri için yönlendiriyor.

Araç dışında cenazenin defnedilmesine kadar yemek ve çay hizmeti, kahve standımızın hizmet sunması da bizi ayıran ayrıntılar. Sunduğumuz bu hizmetlerden dolayı cenaze hizmetleri yerine bu birimin adını ‘Taziye Birimi’ olarak kullanıyoruz.”

-Son olarak söyleyecekleriniz?

“Belediye olarak halkın bize acılı günlerinde ulaşmasını ve acılarına ortak olup böyle bir günde yüklerini paylaşmak istediğimizi bilmelerini istiyoruz. Özellikle Şükrü Genç başkanımız, İsmail Erdem başkanımız bu konuda çok hassaslar, insanların acılı günlerinde yanlarında olmaları ve onlara hizmet vermek, taziyelerini sunmak için bu birime çok önem veriyorlar. Yeter ki onlar bize ulaşsın ve hizmet istesinler, Biz gereken her şeyi yaparız.”

– Hizmetleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

“Biz de ilginiz için ve sizin vesilenizle halka bir kez daha ulaştığımız için teşekkür ederiz”

Sarıyer Belediyesi Taziye Hizmetlerine ulaşabileceğiniz telefon numaraları.

taziye telefon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARIYER GÖZLEM – İsmail Aydın

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. BÜYÜKDERE MAHALLE MUHTARI ALİ YAZICI dedi ki:

  Büyükdere mahalle muhtarlığı sınırları içerisinde ikamet eden sokak Sakinlerimin yaşadıkları VEFAAT gibi acılarını SARIYER BELEDİYESİ TAZİYE HİMETLER SORUMLUSU KAMİL AYKANAT bey ile paylaştım her seferinde Saat kaç olduğuna bakmaksızın çıkıp gelmiştir. Şahsi fikrim sorulacak olsa hiç tereddüt etmeden derim ki sarıyer belediyesinde çalışan KAMİL AYKANAT ların sayısı çoğalsın çünkü sarıyer halkının samimi davranışlar sergileyenböyle doğru insanlara ihtiyacı var diye düşünüyorum.

 2. recep alkan dedi ki:

  Örnek projelerle ilçe halkının hayatını kolaylaştırıcı hizmetler üreten Sarıyer belediyesi,sunduğu cenaze hizmetleri ile takdir topluyor.
  Belediyeciliğin doğumdan ölüme kadar hizmet gerektiren bir anlayışa hitap ettiğini“Vatandaşlarımızın iyi günlerinde yanında olduğu gibi
  zor günlerinde de yanında olmaya çalışan sarıyer belediyemizin cenaze ve ulaşım araçlarının kusursuz ve saatınde yerinde olması ve
  cenaze sonrası tazıye ve ıkramların aksatılmadan ulaştırılması yönünde vermiş olduğu özverili hizmetten dolayı cenaze işlerinden sorumlu Sn Kamil aykanat’a teşekkür ederim..
  ayrıca kurmuş olduğu bu güzel kadro içinde sn Şükrü GENÇ’i tebrik ederim.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.