03 Aralık 2014

Türkiye yolsuzlukta 11 basamak tırmandı

Türkiye küresel yolsuzluk sıralamasında bir yılda 11 basamak birden yükselerek 64’üncü sıraya tırmandı.

Türkiye yolsuzlukta 11 basamak tırmandı

Toplam 177 ülkenin yer aldığı sıralamada, yolsuzluğun en az olduğu ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye listede bu yıl onbir sıra birden gerileyerek rekor kırdı.
Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün her yıl düzenlediği “Küresel Yolsuzluk Endeksi”nde bu yıl puanı en çok kırılıp yolsuzlukta en çok yükselen ülkeler “Çin ve Türkiye” oldu.
Çin, 2013 yılındaki “Küresel Yolsuzluk Endeksi”nde 40 puan ile 80. sıradayken, 2014 yılında, 4 puan kayıpla 36 puana gerileyerek 100. sıraya yükseldi.
“Küresel Yolsuzluk Endeksi”nde geçen yıl 50 puan alarak bir basamak inerek 53. sıraya gerileyen Türkiye ise, 2014 yılındaki sıralamada “5 puan” kayıpla 45 puana düşerken, sıralamada da 64. sıraya tırmandı.
Uluslararası Şeffaflık Derneği’nden yapılan açıklamada, 2014 sonuçlarında, 5 puanlık düşüşle puanında “en büyük düşüş yaşanan” ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekildi ve “Türkiye’nin Yolsuzluk Endeksi’ndeki notu, bu yıl 5 puan birden düşerek 50 puandan 45’e geriledi. Puanındaki bu ani düşüş ile Türkiye’nin son 6 yıldaki ilerlemesi sıfırlanmış oldu” denildi.
Puandaki bu büyük düşüş ile birlikte Türkiye’nin yolsuzluk sıralamasındaki yerinde de 11 basamak birden tırmanış olduğuna dikkat çikildi ve şöyle denildi:
“Türkiye’nin puanındaki bu keskin düşüş ayrıca, yolsuzluk sorunu ile birlikte düşünce ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar, basın ve internete getirilen sınırlamalar, yargı üzerinde dışarıdan da fark edilen baskı ve açık bir şekilde hukuka aykırı bazı uygulamaların küresel ölçekte uyandırdığı tepki olarak da yorumlanabilir.”
“DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SORUNU”
Açıklamada, toplumsal ve siyasal anlamda endeksin sonuçları yolsuzluk sorununun aslında bir demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü sorunu haline geldiğine vurgu yapıldığına dikkat çekilerek, “Bu bağlamda, Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Türkiye’nin de içinde bulunduğu hızlı büyüyen ekonomilerin yolsuzluğun artmasına neden olan bir cezasızlık ve dokunulmazlık kültürü yarattığını belirtiyor ve onları demokratik ve hesap verilebilir toplumun bir vazgeçilmezi olan şeffaflık kültürünü benimsemeye davet ediyor” denildi.
YATIRIMLARA ETKİ YAPABİLECEĞİ UYARISI
Bu uluslararası verilerin Türkiye’ye yapılan ekonomik yatırımlar açısından da önümüzdeki günlerde etkisinin olabileceği uyarısı da yapılan açıklamada, Türkiye’nin, ekonomik anlamda sıkı işbirliği ve rekabet içinde olduğu ülkelerle kıyaslandığında uluslararası standartlara göre bir düşüş kaydetmiş olduğu vurgulandı ve şu konulara dikkat çekildi:
“Bu durum, Türkiye’nin ülke riskini yükselttiği için Türkiye’de operasyonlarını gerçekleştiren yerli veya çok uluslu şirketlerin doğrudan etkilenmesine sebep olabilecektir. Unutmamak gerekir ki, yolsuzluk algısı yüksek, şeffaflık kültürüne sahip olmayan ülkelerde, sağlıksız ekonomik büyüme ve yüksek maliyetli üretim kaçınılmazdır ve bu durum tüm ülke ekonomisine ve halka zarar verir.”
DANİMARKA YİNE BİRİNCİ
“Küresel Yolsuzluk Endeksi”nde Danimarka, önceki yıllarda olduğu gibi, yine sıralamada birinci oldu. Danimarka’yı Yeni Zelanda, Finlandiya, İsveç ve Norveç izleyerek yine ilk beşi oluşturdu.
“Küresel Yolsuzluk Endeksi” sıralamasında, ilk 10 ülkenin içinde sırasıyla İsviçre Singapur, Hollanda, Lüksemburg ve Kanada yer aldı.
Geçen yılki sıralamada, Lüksemburg 11. sırada bulunurken, Avustralya 9. sıradan ilk 10 ülke arasında yer almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.