sariyerbelediyesi
26 Ocak 2016

Ugandalı Jesca Nankabirwa Balkondan Atlamamış, Atılmış

Tecavüze uğradıktan sonra camdan düşerek ölen ve intihar ettiği iddia edilen Ugandalı Jesca Nankabirwa hakkındaki bilirkişi raporu, kadının “itme veya benzeri” bir nedenden camdan düştüğünü ortaya koydu.

Ugandalı Jesca Nankabirwa Balkondan Atlamamış, Atılmış
sariyerbelediyesi

len Ugandalı Jesca Nankabirwa davasının beşinci duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Nankabirwa’nın camdan aşağı nasıl düştüğüne dair mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, Nankabirwa’nın cesedinin yüzü eve, sırtı dışarıya dönük olduğu ve kolunda sırt çantasının bulunduğu belirtildi. Düşmenin “itme veya benzeri” bir nedenden kaynaklanmış olabileceği söylendi.

Dosya tekrar incelenmesi için Adli Tıp’a gönderilecek. Bir sonraki duruşma 14 Nisan saat 11.00’da görülecek.

Ayrıca evin çeşitli yerlerinde Nankabirwa’ya ait kan izleri olduğu tespit edildi.

Sanık avukatı bilirkişi raporuna itiraz ederken, “Kimseye karşı ırk, cins ayrımı yapmıyoruz ama zenciler yapı itibarıyla güçlü olurlar. Dolayısıyla nasıl kaldırsın 1.70’lik kadını” dedi.

“Rapor ve diğer kanıtlar balkondan itildiğini gösteriyor”

Avukat Perihan Meşeli, savcılığın da daha önce kadının düşme şeklinin camdan aşağı atıldığına işaret ettiğini söylediğini hatırlatırken, şöyle konuştu:

“Balkondan aşağı atıldığı açıkça ortada. Evde kan lekelerinin olması, Nankabirwa’nın şiddete uğradığını ortaya koyuyor. Çantasının kolunda olması ve aşağı sırtı dönük bir biçimde düşmesi de kaçarken düşmüş olma ya da intihar ihtimalini ortadan kaldırıyor.

“Sanığın avukatı bilirkişi raporuna itiraz ederken ‘Öldürmek isteseydi satırla ya da bıçakla öldürürdü’ dedi. Ancak satır ve bıçakla öldürmemesinin sebebi, öyle yapsaydı her şey çok açık olacaktı. Sanık ise olaya intihar süsü vermiş.

“Tanıklar ilk ifadelerinde, sanığın ‘Ben attım’ dediğini duyduklarını söylemişlerdi ancak dava sırasında tanıkların bir kısmı ifadelerini değiştirdi.”

Ne olmuştu?

Ugandalı Jesca Nankabirwa yaklaşık bir yıldır Türkiye’de yaşıyordu. Sultangazi’de bir tekstil fabrikasında aylık 900 liraya çalışarak memleketindeki iki çocuğunun masraflarını karşılıyordu.

Nankabirwa, 6 Eylül 2014 Cumartesi günü kaybolduktan dört gün sonra arkadaşlarının çabaları ile Yenibosna Hastanesi’nin morgunda bulundu.

Nankabirwa’nın tecavüz edildikten sonra camdan atılarak öldürüldüğü tespit edildi. Nankabirwa’nın ölümü sırasında evde bulunan ve apartman görevlisine “Tartıştık, atıp öldürdüm” diyen E.D. tutuklu olarak yargılanıyor. (ÇT)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.