1 Kasım itirafı
4 okunma

1 Kasım itirafı

ABONE OL
30 Ekim 2015 09:53
1 Kasım itirafı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, “Tablo bizim açımızdan çok rahat görünmüyor” dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, seçime 48 saat kala katıldığı canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulurdu. Son durumun kendileri açısından çok rahat görünmediğini itiraf eden Babacan “Tablo bizim açımızdan çok rahat görünmüyor” dedi.

Ülke TV ve Kanal 7 televizyonlarının ortak yayınında gündemdeki konuları değerlendiren Ali Babacan, AKP’nin anketlerdeki son durumunu karamsar sözlerle değerlendirdi. Babacan, “Hem sahada hem kamuoyu yoklamalarında bu trend görülüyor. Kararsız vatandaşlarımızın son gün ne yapacağı çok çok belirleyici olacak” diye konuştu.

“SEÇİMİ KAZANMIŞIZ NE İŞE YARAR?”

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni vaatlerin kaynağına ilişkin bir soru üzerine Babacan, seçim beyannamelerindeki vaatlerin maliyetinin 20 milyar lira civarında olduğunu belirtti. Babacan, kontrollü bütçe açıkları ile daha fazla vaat sunulmasına ilişkin görüşlerin hatırlatılması üzerine, “Seçimi kazanalım ama arkasından Türkiye’yi mi kaybedelim? O zaman seçimi kazanmışız ne işe yarar” dedi.

“HERKESİN AKLINA BİR ACABA KUŞKUSU DOĞABİLİYOR”

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması konusunda AKP hükümetini sorumlu tutan kesimlerin olduğunun belirtilmesi üzerine ise Ali Babacan, yargı tarafından yürütülen bir süreç üzerine yorum yapmanın doğru olmadığını söyledi. Böylesi bir yorumun sürecin akışını etkileme çabası olarak görülebileceğini belirten Babacan, “Benzer olaylar yargıya güvenin daha yüksek olduğu ülkelerde bu kadar çok tartışma konusu olmuyor. Bakıyorsunuz, ileri demokrasilerde benzer olaylar oluyor. Varsa yanlışlar, kuşkusuz, varlığa el koyma, şirketlere kayyum atama. Bunlar hukukta yeri olan uygulamalar. Hukukta yeri yok iken birdenbire birinin aklına gelip de sabah kalktığında yaptığı işler değil. Fakat eğer genel anlamda Türkiye’de adalete güven daha yüksek olsaydı böyle bir olay herkes tarafından makul karşılanabilirdi. Ancak, bir güven bunalımı yaşandığı için herkesin aklına bir ‘acaba’ kuşkusu doğabiliyor. Bunu da yadırgamamak lazım.” diye konuştu.

Babacan, böyle bir konunun tartışma konusu olmasının yargı sistemine güvenin iyi durumda olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Kaynak: Ali Babacan’dan 1 Kasım itirafı 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP