Son Dakika Haberler

1. Sınıfta din dersi zorunlu oldu

Milli Eğitim Şurası çok tartışılacak kararlara imza attı.

1. Sınıfta din dersi zorunlu oldu
Okunma : 106 views Yorum Yap

Milli Eğitim Şurası çok tartışılacak kararlara imza attı. Alınan kararlara göre birinci sınıfta din dersi zorunlu oldu. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programında Alevilik’e ilişkin içeriğin geliştirilmesi önerisi reddedildi.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nca Antalya’da düzenlenen 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda, dört ana başlık altında 3 gün süren komisyon toplantıları ardından Genel Kurul görüşmelerine geçildi.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki Lykia World Hotel’de 2 Aralık Salı günü başlayan 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda bugün Genel Kurul görüşmelerine geçildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da katılımıyla ilk Genel Kurul görüşmesi ‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’ konusunda yapıldı. Bu başlıkta komisyonda kararlaştırılan konular Genel Kurul’da görüşüldü.

“Haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları” ile ilgili genel kurul sona erdi. Aranın ardından “Öğretmen niteliği” komisyonunda benimsenen öneriler oylanacak.
Hürriyet ‘ten Gamze Kolcu’nun haberine göre Oylanarak tavsiye kararına dönüşenler:

– İmam hatip liselerinde Farsça’nın seçmeli olarak okutulması kabul edildi.
– Kutlu Doğum Haftası, Muharrem Ayı ve Aşure Günü’nün belirli gün be haftalar kapsamına alınması kabul edildi.
– Liselerde bir saat olan zorunlu din dersinin iki saate çıkarılması kabul edildi.
– Turizm liselerinde okutulan alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması önerisi kabul edildi.
– Anaokulu eğitimi oyun temelli olacak ve değerler eğitimi verilebilecek.
– Okul öncesinde tekli eğitime geçilecek.
– Görsel sanatlar ve müzik dersi haftada en az ikişer saat verilebilecek
– İlkokullarda ders saatleri 30 saate ile sınırlandırılabilecek. Bunun beş saati serbest etkinlik olarak değerlendirilebilecek. Serbest etkinliğin içeriğine veli talebiyle okul müdürü karar verecek.
– 1, 2 ve 3. sınıflarda zorunlu din dersinin verilmesi kabul edildi.
– Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programında Alevilik’e ilişkin içeriğin geliştirilmesi önerisi reddedildi.
– Ortaokulda tam gün eğitime geçilebilecek.
– Ortaokullarda haftalık ders saatleri azaltılabilecek.
– Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi için yeni bir müfredat hazırlanacak.
– Ortaokullarda okutulan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi gözden geçirilerek güncel anlayışlar ve yöntemler doğrultusunda yazılabilecek.
– Ortaokullarda sağlık ve trafik dersi kaldırılabilecek.
– Hafız olmak isteyen öğrenciler için ortaokul eğitimine ara vermek isteyenler için süre bir yıldan iki yıla çıkabilecek.
Osmanlıca da geri adım
– Tüm liselerde zorunlu olması alt komisyonda kabul edilen Osmanlıca Türkçesi dersinde geri adım atıldı. Anadolu imam hatip liselerinde zorunlu, diğer tüm liselerde ise eskiden olduğu gibi seçmeli olması kabul edildi.
HER İLİN KENDİ DERSİ OLACAK
‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’ ana başlığı altındaki Genel Kurul’da kabul edilen öneriler arasında İmam Hatip liselerinde seçmeli Farsça dersi konulması ile ‘Kutlu Doğum Haftası’, ‘Muharrem Ayı’ ve ‘Aşure Günü’nün belirli gün ve haftalar kapsamına alınması da bulunuyor. Yine liselerde haftada 1 saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de 2 saatte çıkartılması kararlaştırıldı. İlkokulda ‘Serbest Etkinlikler’ dersinin 1 saatinin ‘İstanbul Dersi’ gibi her ilin kendini anlatacağı şekilde verilmesi kararlaştırıldı. Böylece her ilde, o ilin anlatılacağı bir ders saati olacak. ‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’ konulu

Genel Kurul toplantısı sona erdi.

EĞİTİM- SEN’DEN TEPKİ

Eğitim Sen eğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü’nün her iki konuda da yumuşatılması yönünde verdiği önergelere rağmen kabul edilen ilkokulların ilk üç sınıfında din dersi zorunluluğu getirilmesiyle ve turizm meslek liselerinde alkollü içki ve kokteyl hazırlanması dersinin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Komisyonda ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıf öğrencilerine zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verilmesinin kararlaştırıldığını belirten Dr. Erkan Aydoğanoğlu, şöyle dedi:

“Biz bu konuda, çocukların somut düşünme aşamasının 10’uncu yaşlarda tamamlandığı ve bu nedenle zorunlu din dersi önerisinin tamamen çekilmesi gerektiğini önerdik. AİHM kararına uyularak tüm zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, devletin bütün inançlara karşı tarafsız olması gerektiğini, yıllardır Türkiye’de sünni ve hanefi mezhebi inançları doğrultusunda din dersleri verildiğini ve bunun doğru olmadığını, pedagojiye aykırı olduğunu belirttik. Ama önerimiz kabul edilmedi.”

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü’nün de yumuşatıcı bir öneri verdiğini anlatan Aydoğanoğlu, “Dedi ki ‘ilkokul 1’inci sınıfta olmasın 2 ve 3’üncü sınıflarda olsun’ şeklinde. Bakan da bu doğrultuda böyle olması gerektiği, olabileceğini anlatmaya çalıştı ama yine de reddettiler. Salon şuan dinle alakalı ne gelse onaylıyor” diye konuştu.

Alkollü içecek hazırlanmasıyla ilgili dersin kaldırılmasına ilişkin de zaten o okullarda şu anda renkli sularla bu derslerin yapıldığını kaydeden Aydoğanoğlu, “Salonun öyle bir havası varki bazı konularda Eğitim Bir Sen’le Milil Eğitim bakanı çatışıyor gibi gösterilmeye çalışılıyor ama genele bakıldığında ikisinin de istediği gibi düzenlemeler çıkıyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)