Son Dakika Haberler

Zekeriyaköy’de eylem.

Sarıyer Zekeriyaköy sakini bir grup, Bahçeköy-Zekeriyaköy Yolu Varyant Mevkii’nde dün 1 kişinin öldüğü kazanın ardından eylem yaptı.

Zekeriyaköy’de eylem.
Okunma : 60 views Yorum Yap

Sarıyer Zekeriyaköy sakini bir grup, Bahçeköy-Zekeriyaköy Yolu Varyant Mevkii’nde dün 1 kişinin öldüğü kazanın ardından eylem yaptı.

Eylemin yetkililer tarafından dikkate alınmasını isteyen Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya; “En azından alternatif olarak şu virajın kenarının açılarak, virajın görülmesi sağlanabilir. Hızlı bir çözüm. Yani yol eğimi düşürülebilir. Yani bu ülkede ölümden gayrı her şeyin çaresi var. Lütfen çare adına devlet yetkililerinden bu yolun hızlı bir şekilde onarılarak, tatil edilerek hayata kazandırılmasını istiyoruz” dedi. Yolun özellikle yaz aylarında yoğun şekilde kullanıldığını dile getiren Özkaya; “Özellikle yaz aylarında denize Kilyos’a pikniğe gelen, İstanbul’un dörtbir tarafından gelen insanlarında kullandığını dikkate alacak olursak, nüfusun ve araç sayısının arttığını, artı imara açık olması sebebiyle yerleşimin arttığını da dikkate aldığımızda hızlı bir şekilde çözülmesini devlet yetkililerinden talep ediyoruz” diye konuştu.

Yolun bir an önce dezeltilmesini, ölümlerin sona ermesini istediklerini belirten Komşuluk Birliği Başkanı Nilgün Yamaner ise “Özellikle okulların açılacağı günlerde servis araçları 3. köprünün çevre yolu bağlantısı olması nedeniyle, kamyonların yarattığı tehlikeyi yazılı ve sözlü olarak özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME ve Gayrettepe Trafik Müdürlüğü’ne sözlü ve yazılı müracaatlarımız oldu. Bu yolun bir an önce ıslah edilmesini istiyoruz. Hem şehrin dışındayız, hem de şehrin uzağında gözden uzak bir yerde duruyoruz. Ne kaza, ne de ölümlü kaza olmasını istemiyoruz. Önlemlerin bir an önce alınmasını istiyoruz. Çünkü bu yol, yol standartlarına uygun bir yol değil. Bu sorunu bir an önce çözmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAZANIN OLDUĞU YERDE BASIN AÇIKLAMASI

Grup, daha sonra dün kazanın meydana geldiği yerde basın açıklaması yaptı. Burada grup adına konuşan Zekeriyaköy Komşuluk Birliği Başkanı Nilgün Yamaner, yolun pek çok kaza yaşandığını belirterek, yetkililerden yolun ıslah edilmesini ya da alternatif bir yol yaratılmasını talep etti.

“YOL STANDARTLARA UYGUN DEĞİL”

Yolun standartlara uygun olmadığın ileri süren Yamaner, “Yıllar içinde burada yaşanan kazaları ve hayatını kaybedenlerin sayıları çok yüksek sayıya ulaştı. Biz burada hiçbir kazanın yaşanmasını istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesine, Orman İşletme Müdürlüğü’ne ve Sarıyer Belediyesi’ne muhtarlarımız önderliğinde müracaatlarımız var. Bu yolun ıslah edilmesini ve alternatif bir yol yaratılmasını talep ediyoruz. Okullar açılacak ve okul servislerinde çocuklarımız var. Yol hiçbir standarda uygun değil. Artık burada bir kaza daha yaşanmaması, bir kişinin daha ölmemesi için bir an önce burada önlem alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

“VİRAJ ÇOK KESKİN, YOL ÇOK EĞİMLİ”

Eyleme katılan Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya ise yıllar içinde pek çok kazaya ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği kazaya şahit olduklarını belirterek, hızlı bir şekilde yola önlem alınması gerektiğini ifade etti.
Özkaya, “Alternatif yol var. Bu yolun açılması için civar köylerdeki muhtar arkadaşlarla birlikte defalarca müracaatlarda bulunduk. Burada en azından şu keskin virajın kenarı açılarak bir görüş açısı yaratılabilir. Viraj çok keskin ve yol çok eğimli. Dolayısıyla bu konuda bir çözüm üretilebilir. Özellikle yaz aylarında İstanbul’un dört bir köşesinden Kilyos’a tatile, denize girmeye gelen insanların bu yolu kullandığını dikkate alacak olursak devlet yetkililerinden bu yolun hızlı bir şekilde tadil edilmesini ya da alternatif bir yol oluşturulmasını talep ediyoruz” dedi.

SÜRÜCÜLERİ UYARDILAR

Grup, basın açıklamasının ardından yolu kısa bir süreliğine trafiğe kapattı. Bazı sürücülerin araçlarından inerek gruba destek verdiği görüldü. Daha sonra yolu tekrar trafiğe açan grup, virajlarda yavaş olmaları konusunda sürücülere uyarılarda bulundu. Grup, eylemin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

DÜN MEYDANA GELEN KAZA

Sarıyer Zekeriyaköy’de, dün piknikçileri taşıyan midibüsün takla atması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi ölmüş, 2’si ağır 12 kişi de yaralanmıştı.