Son Dakika Haberler

18 gözaltıya CHP’den tepki!

Yarkadaş, askerlerin akıbetini soran 18 kişinin gözaltına alınmasını kınadı.

18 gözaltıya CHP’den tepki!
Okunma : 57 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, terör örgütü IŞİD’in kaçırdığı askerlerin akıbetini soran 18 kişinin polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

‘ASKERLERİMİZ NEREDE?’

Halk Evleri Üyesi bir grup gencin dün gece İstanbul Taksim’de “Askerlerimiz nerede?” yazılı pankart açar açmaz gözaltına alındığını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:

“AKP iktidarının refleksi, soru soranlara karşı yıldırım hızıyla tepki veriyor… Bu refleks, Askerlerimizi vahşice katleden ve kaçıranları değil; onların akıbetlerini soranlara karşı çalışıyor.

SEKİZ GÜN SÜRE ALINMIŞ

18 yurtsever genç, bu ülkenin evlatlarının başına ne getirildiğini sorduğu için gözaltına alınıyor. Yapılan bununla da yeterli kalmıyor… Gençler için sekiz gün gözaltı süresi alınıyor; telefonlarına el konuluyor! Ne yapmış bu gençler? Hangi suçu işlemişler… AKP’nin bunu bize söylemesi gerekiyor.”

‘ACİZLİKLERİNİ ÖRTÜYORLAR’

Gözaltına alınan Halk Evleri Üyesi gençlerin derhal serbest bırakılmasını isteyen Yarkadaş, “Askerlerimizi kaçıran ve katledenleri yakalayamayanlar, acziyetlerini örtmek için yurtsever gençleri gözaltına alıyor” dedi.

‘KİMSE ARAMAMIŞ’

IŞİD’in kaçırdığı askerin Iğdır’da yaşayan babası ile sabah saatlerinde konuştuğunu da belirten Yarkadaş, “Acılı aileyi iktidardan tek bir kişi bile aramamış… AKP’nin insanlarımıza verdiği değer işte bu kadar” diye konuştu.

‘AYDIN ENGİN İÇİN ÖNLEM ALINMALI’

Yarkadaş açıklamasında Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aydın Engin’in ölümle tehdit edilmesine İlişkin kaygılarını da dile getirdi. Yarkadaş, “Aydın Abi, alçakça katledilen Hrant’ımızın en yakın arkadaşıydı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu tehdide karşı gereken önlemleri aldırtmalıdır” dedi.

23 Aralık 2016 Galatasaray Lisesi önü IŞİD Protestosu gözaltı listesi:

Taksim Polis Merkezi

Ergin Cavik
Eren Özmen
Özcan Danışman
Tahir Özgür Kütahya (telefon el koyma-inceleme kararı var)
Samet Uslu
Ersin Kiriş

Karaköy Polis Merkezi

Kader Cihan (telefon el koyma-inceleme kararı var)
Çağdaş Öztürk
Uğur Karakuş
Doğu Tunç
İbrahim Gül

Kasımpaşa Polis Merkezi

Nurten Atagül
Rüya Kurtuluş (telefon el koyma-inceleme kararı var)
Tanya Güyük
Atike Eski
Ece Ünsal
Serap Yıldız
Pınar Hocaoğulları