Site icon

28. Kısa film festivali başlıyor 

Büyük bir kısmının dünyanın önemli festivallerinden ödül kazanmış kısa filmler 14-21 Aralık 2016 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunuluyor. Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi-Taksim ve İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı, Alman Kültür Merkezi – Galatasaray sinema salonlarında Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.

Dünyanın çeşitli festivallerinde ödüller almış, DAUGHTER OF THE BRIDE Yön: Tamar Rudoy (İsrail), ISLANDER’S ERST Yön: Claudius Gentinetta (İsviçre), PICNIC Yön: Jure Pavlovic (Hirvatistan),

A LONG TIME AGO IN SILESIA Yön: Tomasz Prokowicz (Polonya), YULYA Yön: André Marques (Portekiz), ENCOUNTER Yön: Fabrizio Rinaldi (İtalya), BALCONY Yön: Toby Fell-Holden (İngiltere), DUELLUM Yön: Tucker Davila Wood (İspanya), THE CATS Yön: Lariza Melo (Meksika), INNER LAND Yön: Vivian Papageorgiou (Yunanistan), THE BATHTUB Yön: Tim Ellrich (Almanya), SPID Yön: Bogdan Muresanu (Romanya), AGE OF UNREASON Yön: Christophe Louis (Fransa) bu filmlerden sadece birkaçı.

Programda, “Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel” filmler yer alıyor. Festivale toplam 1690 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, İtalya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de etkinliğin programında.

Festivale başvuran filmler, ön elemeden geçiyor. Ulusal kısa metrajlar , uzman sinemacılardan
oluşan bir seçici kurul tarafından izlenerek her kategorinin birincisine “ Festival Başarı Plaketi” veriliyor. Bu yıl ülkemizden 54 film programa alındı. Uluslararası filmlerin sayısı ise 120. Toplam 174 film izleyici ile buluşacak. Bu yılın seçici kurulu; Armağan Lale, (Yapımcı) Ayhan Ergürsel (Kurgu Yönetmeni), Gizem Erdem (Oyuncu), Kaan Karsan (Sinema Yazarı) ve Nihan Belgin den (Yönetmen) oluşuyor.

Bu önemli etkinlik , özellikle Türk Sineması için bir arşiv görevini de yerine getirmekte. Her yıl düzenli olarak yayınlanan festival kataloğu, kısa film belleği için kapsamlı bir başvuru kaynağı oluşturmaktadır.

Festivalin kapanış ve ulusal yarışma ödül töreni, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü, saat 18.00 de Fransız Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek.

Hazırlıkları yaklaşık bir yıl süren ve büyük bir özenle hazırlanan 28 yaşındaki festival, gelişmesini ve bu günlere gelmesini düzenleme kurulunun yoğun çabasına ve izleyicinin göstermiş olduğu büyük ilgiye borçlu.

Bu yıl da aynı ilginin, coşkunun süreceğine ve festivalin daha uzun yıllar süreceğine inanıyoruz.
Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.istanbulfilmfestival.com

 

 

Kaynak: 28. Kısa film festivali başlıyor – Cumhuriyet Kültür-Sanat Haberleri

Exit mobile version