Son Dakika Haberler

“29 Yaşındayım, Yaşım Kadar Ameliyat Oldum”

Suruç Katliamı'nda yaralanan Çağla Seven ile tedavi süreci ve katliamın ardından geçen 500 güne dair konuştuk.

“29 Yaşındayım, Yaşım Kadar Ameliyat Oldum”
Okunma : 84 views Yorum Yap

“29 yaşındayım. Yaşım kadar ameliyat oldum. Devletten beklentimiz, eğer katliamda payı yoksa gizlilik kararını kaldırıp katliamı aydınlatması. Bizim adalete olan inancımızı sağlamamızın yolu buradan geçiyor.”

Suruç Katliamı’nda yaralanan Çağla Seven, Katliamın 500. günü için bugün yapılan basın toplantısında böyle konuştu.

Suruç Aileleri, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Oluşumu ile Suruç için Adalet Platformu katliamın 500. Günü dolayısıyla İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından Seven ile tedavi süreçleri ve yaşadıklarına dair kısa bir görüşme yaptık. Ameliyatlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’nca karşılandığını ancak alınan malzemeler, ulaşım gibi masrafların ailesince karşılanmak zorunda olduğunu anlattı.

Katliamda yaralanan Güneş Erzurumluoğlu’nun tedavisi için başlatılan kampanya nedeniyle ceza verilmesi gibi uygulamalarla toplumla elele vermelerinin önünün kesilemeye çalışıldığını söyledi.

TIKLAYIN: SURUÇ KATLİAMI’NIN 500. GÜNÜNDE DOSYADA GİZLİLİK SÜRÜYOR

“Adalete inancımızı sağlamanın yolu”

Seven, toplantıdaki konuşmasında şöyle dedi:

“29 yaşındayım. Yaşı kadar ameliyat olmuş biriyim. 500 günün biricik sevdiklerini kaybedenler için nasıl geçti hayal edemiyorum.

“Bu acıları bu topraklarda bize yaşatanlar bir de gizlilik kararıyla ve adalete olan inancımızı sağlamamakla ısrar ederek her seferinde yaralamaya devam ediyor.

“Suruç Katliamı büyük bir cehennemin başlangıcı olmuş durumda. Suruç Katliamı sonrası toplumsal muhalefetin katliamın yaralıları, acı çeken insanların etrafında toplanmayışını ardından diğer katliamların da kolaylıkla yapılabildiğini görüyorum. Hasta yatağımızda bu cehennemi teker teker izlettiler.

“Türkiye büyüyor, ekonomisi büyüyor Türkiye büyük bir devlettir’ diyorlar ama büyük devlet olmanın yolu insan haklarına, insan yaşamına sahip çıkmaktan geçer.

“Bu katliamların bile bu ülkede yeterince aydınlatılamayacağının gösterilmesinin ardından büyük Türkiye’den söz etmek mümkün değil. En basit davaya gizlilik kararı verme çabası içinde olan ülke büyük bir devlet olma yolunda değildir.

“Devletten beklentimiz, katliamda payı yoksa şayet, gizlilik kararını kaldırıp katliamı aydınlatması. Bizim adalete olan inancımızı sağlamamızın yolu buradan geçiyor.”

Tedavi sürecinin etkileri

Toplantının ardından iki bastonun ardından tek bastonla geçen zamanın sonunda iki gündür bastonsuz dışarı çıktığını anlatıyor yanına gelenlere.

Tedavi süreçleri ile ilgili “Adli vaka üzerinden değerlendirildiklerini” söyledi. SGK ameliyat masraflarını karşılamış ancak dışarıdan alınan malzemeleri, ayağında takılı bir tanesinin göstererek, ailesinin karşıladığını anlattı. Dışarıdan aldığı malzemeler için geri ödeme başvurusuna henüz yanıt gelmediğini söyledi.

Ameliyatlar ve dışarıdan alınan malzemelerin yanında tedavi sürecinin başka maddi külfetleri olduğunu da aktardı.

“Tedavilere ve her yere taksiyle gitmek gerekiyor. Bu da ayrı bir masraf. Ben sağlıkçı olduğum için pansuman, fizik tedavi gibi süreçler daha masrafsız ilerledi. Çevremde yardımcı olabilecek insanlar vardı.”

İş ve eğitim hayatına nasıl yansıdığını şöyle anlatıyor:

“Marmara Üniversitesi Pediatri bölümünde çalışıyordum. Ayakta uzun süre duramadığım için nöbet tutamıyorum henüz. Eğitime ve işe henüz devam edemiyorum. Bir de tüm yaşananların bana ve çevremdekilere psikolojik etkisi var.”

“Güneş yeniden doğsun”

 

Seven, Suruç’ta yaralanan Güneş Erzurumluoğlu’nun tedavisi için başlatılan dayanışma kampanyasının engellendiğini hatırlatıyor.

Suruç’ta yaralanan ve şuanda yüzde 98 engelli olan Güneş Erzurumluoğlu, Türkiye’deki tedavinin yetersiz olduğunu belirterek kendisine iyileşme umudu veren İsviçre’nin Basel kentinde bulunan bir klinikte tedavi olmak istiyor.

Arkadaşlarının başlattığı kampanya nedeniyle Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kabahatlar Kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle bin 103 lira para cezası kesildi. Şimdi uluslararası bağış ve destek sitesi www.generosity. com üzerinden “Umuda el ver, Güneş yeniden doğsun” adlı bir kampanya başlattılar.

Seven, Güneş için Basel’deki tedavinin tek umut olduğunu anlatıyor.

“Bu umudunu da elinden almaya çalışıyorlar. Diriliş Ertuğrul dizisinin bir bölümünün 1.1 milyon olduğu söyleniyor, Güneş’in tedavisi için gerekli olan miktardan daha az ama ona bunu çok görüyorlar.

“Bizi terörize etme çabası var. Böylece toplumla elele vermemizi de engellemeye çalışıyorlar.” (BK)

Kaynak: “29 Yaşındayım, Yaşım Kadar Ameliyat Oldum” – Beyza Kural – bianet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)