Son Dakika Haberler

5 bin öğrenciye burs!

Sarıyer Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiği ‘Eğitim Bursu’nun sayısını bu yıl artırdı.

5 bin öğrenciye burs!
Okunma : 200 views Yorum Yap

Beş bin öğrencinin yararlanacağı burs için Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde müracaatlar başlatıldı. Burslarla ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, “Biz belediyeyi aldığımızda 120 öğrenciye burs veriliyordu. Şu an 5 bine ulaştık. Her gün 600 başvuru oluyor. Böyle giderse 15 bin müracaat olacak. Ancak Meclis kararı olduğu için bu yıl ancak 5 bin öğrenciye burs verebileceğiz.”dedi.

Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından bu yıl 5 bin öğrenciye verilecek eğitim bursları için kayıtlar 26 Eylül 2016 tarihinde başladı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği ve katılım oranının yüksek olduğu burs başvuruları, 31 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecek. Sarıyer’de  ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrenciler sekiz ay boyunca verilen eğitim burslarından faydalanabilecek.

“5 BİN ÖĞRENCİYE BURS VERİLECEK”

Yeni eğitim-öğretim yılında 5 bin öğrenciye verilecek burs başvuruları başta olmak üzere, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü çalışmalarını, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem gazetemize anlattı. Erdem, günlük olarak ortalama 600 kişinin burs başvurusunda bulunduğunu belirterek, “Bu şekilde giderse, tahminlerimize göre 15 bin kişi başvuruda bulunacak. Ancak bizim burs vereceğimiz öğrenci sayısı ise 5 bin. Bu sayı meclis kararıyla alındığı için, üzerinde bir başvuru gerçekleşirse karşılayamayız. Biz, belediye görevini devir aldığımız dönemde 120 öğrenciye burs veriliyordu. Şu an ise 5 bine ulaştı. Başvurular, bizim belirlediğimiz rakamı geçerse, en çok ihtiyacı olanları seçip, onlara burs vereceğiz.” dedi.

“BURS İÇİN 17 KRİTERİMİZ VAR”

İhtiyacı olan öğrencilerin nasıl seçildiğini de anlatan Erdem, “Belli başlı 17 tane kriterimiz var. Bu kriterlerin bilgisayara girişini yapıyoruz. Ardından başvuranların bilgilerini girdiğimiz zaman, bilgisayar otomatik bir şekilde tarama yapıyor. Bu şekilde belirleniyor. Bunlar dışında, eskiden burs başvurularında nüfus ve öğrenim bilgilerini içeren belgeler yeterli olmuyordu.  Birçok belge isteniyordu. Ancak biz, bu 2 belgeyi yeterli görüyoruz. Son 2 yıldır, nüfus bilgileri, SSK bilgileri, Emniyet’ten üzerine herhangi bir aracın var olup olmadığına dair bilgiyi, gelir bilgisi vs. gibi bilgileri gerekli kurumlardan kendimiz alıyoruz. Bir taraftan başvurular devam ederken, bir taraftan da bizler, bilgilerin sisteme girişini yapıyoruz.” diye devam etti.

 “SAKEM YENİ YAPILANMA DÖNEMİNDE”

Başkan yardımcısı Erdem, eğitim bursları dışında, daha önce Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde çalışan, ancak şimdi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar yapacak olan Kadın Çalışmaları Koordinasyon Merkezi (SAKEM) ile ilgili de yeni yapılanma çalışmalarını da bizimle paylaştı. 2016-2017 döneminde belediye bünyesindeki çalışmaların hızla büyüyeceğinin altını çizen Erdem, “SAKEM çalışmaları da bu hızla ilerleyecek. Kadın Koordinasyon Merkezimizde yeniden yapılandırma çalışmaları mevcut. Yapılamayan, eksik bırakılan çalışmalar, bu dönem yapılacak. Her birim ve kurum içerisinde eksiklikler oluşur, bunları gözden geçirip yeniden yapılanmaya giren birçok koordinasyonumuz var. SAKEM’de öncelikli yapılan çalışmalardan biri, yeni doğum yapmış ve ihtiyaç sahibi olan annelerle ilgilenmek. Onun dışında, okuma-yazma bilmeyen kadınlarımızı tespiti ve Kültür Müdürlüğü’nün de desteğiyle, Halk Eğitim Merkezi’nin sertifikalarıyla okuma-yazma çalışmaları yapılıyor.” dedi.

“SAKEM ÇALIŞMALARIYLA KADIN SÖZ SAHİBİ YAPILIYOR”

SAKEM’in yaptığı diğer çalışmalara da değinen Erdem, “Kadınlarımıza psikolojik ve sosyal destekler sunuluyor. Sorunlar değerlendirilip ilgi mercilere çözüm önerileri sunuluyor. Kadın dayanışma merkezinde, hukuk danışmanımız var, psikologumuz var. Kadınları sahaya çekmek amaç ediniyor. Yapılan etkinliklerle, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet ile ilgili verilen paneller, yapılan sempozyumlar, kadını seyreden bir birey olarak değil söz sahibi yapmak isteniyor. Yeni dönemde bu çalışmaları somut bir şekilde görebileceğiz.” ifadelerine yer verdi. Son olarak, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü çalışmalarının yeni dönemde daha da ilerleyeceğinin vurgusunu yapan Erdem, “Yeni kararlar ve yeni projeler geliştiriyoruz. Tecrübeye dayanarak yaptığımız birçok işi, teknik ve sosyal açıdan geliştirip, halkımıza gereken sosyal yardımları en iyi bir şekilde yapmaya çalışacağız.” diye ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)