Son Dakika Haberler

ABD IŞİD’e karşı yeni ‘güç’ hazırlığında

Emekli Deniz Kuvvetleri Generali John Allen'in verdiği bilgilere göre ABD Suriye ve Irak'ta IŞİD'le savaşmak için kendi eliyle yeni, 'bağlantısız' ve ılımlı bir örgüt kurma hazırlığında.

ABD IŞİD’e karşı yeni ‘güç’ hazırlığında
Okunma : 40 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

(SoL- Dış Haberler) IŞİD’e karşı koalisyonu yöneten ve ABD ile koordinasyondan sorumlu Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı John Allen, çarşamba günü Suriyeli ‘muhalifler’in aylardır şikayet ettiği konuda açıklama yaparak ABD’nin ÖSO’yu aradan çıkardığını ve başta IŞİD olmak üzere radikal islamcılara karşı savaşmak için kendi yerel gücünü kuracağı bilgisini onayladı.

Allen habercilere; bu noktada ÖSO ile hiçbir resmi koordinasyon kurulmuyor dedi. Her ne kadar bu açıklama Suriye muhalif güçlerinin ABD ile beraber nasıl var olacağını açıklığa kavuşturan net bir cevap olmasa da, Allen ABD’nin niyetinin, IŞİD’e karşı kendi eliyle kurulmuş bir denge oluşturmak için adım atmak olduğunu belirtti.

3 yıldan uzun süredir devam eden Suriye’deki çatışmalar ABD temelli, ÖSO’nun bayrağı altında yürütülüyordu. Allan bu sefer, ABD ve müttefiklerinin siyasi karşıtlığı güçlendirmek için çalışacağını ve güvenilir arazi güçlerinin yoğun bir güvenlik süreci sürecinden geçirildiğinden emin olacaklarını söyledi. Allen aynı zamanda ÖSO’nun problemlerinin bir sır olmadığını; bağlılık konusunda eksik oldukları, savaş stratejilerinin düzensiz olduğu ve savaş alanında Nusra Cephesi’ne bağlılığı olan El Kaide güçleriyle sıklıkla bağlantı kurdukları bilgisini verdi.

Allen kurulacak yeni güçle ilgili de bilgi vererek; Bahsedilenin hemen gerçekleşecek bir plan olmadığını, eğitim alanlarını kurmak için çalıştıklarını ve son olarak güvenlik süreci yapılandırmasını inşa edeceklerini, ardından da savaşçıları ve eğitmenleri getireceklerini ifade etti.

Allen sözlerine Suriye’nin önemli bir alan olduğunu ve fakat şu anda ABD’nin önceliğinin Irak olduğunu söyleyerek, IŞİD’in yaz döneminde düzenlediği saldırıların ardından ABD eğitimli ordunun çöktüğü Irak için de eş zamanlı olarak bir eğit-donat çalışması yapacaklarını ekledi.

Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Allen’ın verdiği bilgiye göre yeni eğitim programı, yenilenmek ve tekrar sahaya çıkarak, nihai amacı IŞİD’in elinde olan bölgeleri tekrar kazanmak olan Irak Ulusal Güvenlik Güçleri için de önemli.

besiktasbelediyesi