Son Dakika Haberler

Afrin harekatı piyasaları nasıl etkiledi?

Dolar fiyatları TCMB'nin açıkladığı faiz kararıyla 3.77'ye çekilmesine rağmen haftayı 3.80 bandından tamamlamıştı.

Afrin harekatı piyasaları nasıl etkiledi?
Okunma : 56 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Piyasalar yeni haftada Afrin harekatının iç ve dış siyasete yansıyan son dakika haberlerine odaklanıyor

Dolar fiyatları geçen hafta TCMB’nin faiz kararını açıklamasının ardından ve pozitif karşılanan PPK mesajları sonrası 3.77’yi görmüş ancak cuma akşamı yeniden 3.80 TL’yi test etmişti.

Analistlerin 3.80 noktasının direnç olarak görüldüğünü belirtirken kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu “BB+” seviyesinde teyit etti, not görünümünün “durağan” olduğunu duyurmasından piyasalar fazla etkilenmedi.

Piyasalarda bu hafta önemli bir veri akışı bulunmazken, jeopolitik gelişmeler ve uluslararası ilişkilerdeki hareketlilik izleniyor. Afrin’de terör örgütü unsurlarına yönelik Suriye’nin kuzeyinde başlayan Zeytin Dalı harekatının etkisi piyasalar kapalı olduğu için henüz etkisini göstermedi.

Asya kotasyonlarında görülen ilk tepki ise geçen haftanın sonunda 3.80 – 3.81 aralığında giden kurun 3.83 düzeyine çıkması oldu.

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin operasyonunun Türk ekonomisine olası etkilerine dair değerlendirmelerini paylaştığı demecinde, “Türk ekonomisi ufak tefek operasyonlardan etkilenmez” dedi.

Haftanın ilk gününde dolar fiyatları sabah saat 07:30’da 3.8242 TL olarak gerçekleşti. Euro ise 4.6753’ten el değiştiriyor.

Kaynak: Dolar haftaya nasıl başladı? Afrin harekatı piyasaları nasıl etkiledi?

 

besiktasbelediyesi