Son Dakika Haberler

Ahmet Şık hakim karşısına çıkıyor

FETÖ ve PKK propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanan Ahmet Şık, FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan Odatv davasında bugün hakim karşısına çıkıyor.

Ahmet Şık hakim karşısına çıkıyor
Okunma : 201 views Yorum Yap

Haberleri ve Twitter paylaşımlarıyla FETÖ/PDY ve PKK propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanan Ahmet Ahmet Şık, bugün Oda tv davasına katılmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilecek.

Saat 10.00’da başlayacak duruşma için 09.30’da Çağlayan’da buluşmak üzere çağrı yapan Şık’ın gazeteci arkadaşları üç video yayımlayarak “Odatv davası bitiyor, kumpas sürüyor. Susmadık, susmayacağız! Ahmet çıkacak yine yazacak!” dedi.

Karar duruşması olması beklenen davanın tek müştekisi ise FETÖ suçlamasıyla tutuklu bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak.

Odatv davasının 14 Aralık 2016 tarihli duruşmasında savcı Ali Kaya, ekleriyle birlikte 10 bin sayfanın üzerindeki dosya hakkındaki 1 sayfalık mütalaasında tüm sanıkların “Ergenekon” adlı örgüte üyelik suçundan beraatını talep etmiş, mütalaada bir dönem tutuklu yargılanan Ahmet Şık, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Nedim Şener’in ismine yer vermemişti. Yargılanan gazeteciler ve avukatları da 1 sayfalık mütalaaya katılmadıklarını belirterek, mütalaayı incelemek üzere süre istemişlerdi. Ahmet Şık o gün duruşmaya tutuksuz sanık olarak katılmıştı. Şık, Ergenekon üyeliği ile yargılanacağı bugünkü duruşmaya FETÖ/PDY ve PKK propagandası iddiasıyla tutuklu bir gazeteci olarak katılacak.

Avukatlarım hapiste

Şık, 14 Aralık tarihli duruşmada, şu sözleri dile getirmişti: “Sizin söylediğiniz basitlikte bir hükümle bu davanın kapatılmasını istemiyorum. Biraz önce salonda olmayan avukatlarımın isimlerini okudunuz. Avukatlarım Bülent Utku ve Akın Atalay, bu komplo davasındaki savunmanlık görevlerini yerine getirmek üzere burada olmaları gerekirken bir başka komplo ile şu anda hapisteler. Bizler, Gülen Cemaati ve AKP’nin iktidar ve suç ortaklığıyla, sahte bir tarih yazımının parçası olan komplolarla hapishanelere atıldık. O hücrelerden beni kurtarmaya çalışan avukatlarım şimdi cemaatçi olmakla suçlanıp, AKP destekli cemaat komplolarına karşı çıkan gazeteci arkadaşlarımla birlikte aynı hücrelere konuldu”.

16 gün sonra

Şık, bu savunmasından yalnızca 16 gün sonra avukatlarına yöneltilen suçlamanın aynısıyla, avukatlarıyla aynı cezaevinde konuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)