Son Dakika Haberler

Aile hekimleri eylemlerini sürdürüyor

Aile hekimleri 'cumartesi nöbeti'ne karşı tepkilerini dile getirmek için başlattıkları eylemleri sürdürüyor.

Aile hekimleri eylemlerini sürdürüyor
Okunma : 164 views Yorum Yap

TÜRKİYE Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) İstanbul Şubeleri üyesi bir grup, Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Merkezleri çalışanlarına yönelik ‘cumartesi nöbetleri’ uygulamasını, ikinci haftasında İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde protesto etti. Zeytinburnu Seyitnizam Mahallesi’ndeki Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyesi grup, basın açıklaması yaptı.
“2. CUMARTESİ DE İŞ BIRAKTIK”
Grup adına açıklamayı yapan Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı Oğuz Toy, aile hekimliğinde nöbet, esnek mesai ve haftasonu çalışmalarını protesto ederek, uygulamaya sokulan Cumartesi nöbetlerinin ikinci haftasında da iş bıraktıklarını ifade etti.
Toy, “Bugün Ocak ayının 2. Cumartesi gününde de iş bıraktık ve alanlara çıktık. Şunu tüm aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımız iyi bilsinler; her zaman sizlerin yanında olacağız. Tarafımız sizden yanadır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, aile hekimliğinde iş yükünü artırmaktan, nöbetten vazgeçin. Çalışanın daha verimli bir şekilde hizmet üretmesinin yollarını arayın. Çalışma hayatını zehir etmeyin yoksa biz de size meydanları dar etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
SENDİKA ÜYELERİNİN ‘CUMARTESİ NÖBETLERİ’NE KATILIM SAYISINI AÇIKLADI
Cumartesi nöbetlerinde çalışmayacaklarının altını çizen Toy, geçen hafta Cumartesi gününe nöbet yazılan sendika üyelerinin katılım sayılarını açıkladı. Toy, “3 Ocak itibariyle İstanbul Genelinde Aile Sağlığı Merkezleri’nde sendikamıza bağlı 756 hekimimize nöbet yazıldı, 538 hekimimiz bu nöbete gitmedi. 720 hemşiremize nöbet yazıldı, 635’i nöbetlere gitmedi. Bu düzenleme kanun ve yönetmelik olarak kaldığı sürece eylemlerimiz devam edecek. Şu anda İstanbul genelinde iş bırakmalar yüzde 80’lerin üzerindedir. Cumartesi nöbetlerine aile sağlığı çalışanlarımız iştirak etmiyorlar. Bundan sonrada bu sayıyı yükselteceğiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)