Son Dakika Haberler

AK Parti’nin ikna edemediği üç kesim!

AK Parti, referanduma iki hafta kala, yaptırdıkları anketleri analiz ederek öncelik verecekleri gruplara yoğunlaşmaya karar verdi.

AK Parti’nin ikna edemediği üç kesim!
Okunma : 182 views Yorum Yap

Partinin anketlerinde, ‘kadınlar, kentli Kürtler ve kentli MHP’lilerle ilgili sorun yaşandığı’ saptaması yapıldı.

Edinilen bilgiye göre, partide yapılan son anketlerin anayasa paketine ‘evet’ oyu vereceklerin yüzde 50 barajını ‘sınırda’ aştığını göstermesi üzerine kararsız ve tereddütte olan seçmenin saptanması ve kampanyanın buna yoğunlaştırılması kararı alındı. Özellikle İstanbul’da ‘hayır’ oyu veren kadın seçmenin oranının daha yüksek çıkması üzerine kadınların yaşam tarzıyla ilgili kaygıları giderecek söyleme yoğunlaşılması planlandı.

Yapılan analizler, kentli Kürtler ve kentli MHP’lilerden daha az destek geldiğini gösterdi. Parti, bu grupları ikna etmek için sadece anayasa paketinin içeriğini anlatmanın dışında, bu kesimler üzerinde etkili olacak parti kurmaylarıyla çalışılmasının daha doğru olacağına karar verdi. Kürt kökenli milletvekilleri ile MHP ile daha yakın ilişkisi olan bakan ve parti yöneticilerine ‘bölgesel’ görevler verilmeye başlandı.

‘GİZLİ HAYIRCILAR’

Partinin ‘evet’ oylarını sınırda gösteren anketlerden sonra yaptığı analizlerde, ‘gizli hayırcıların’ dengeleri değiştireceği saptamaları yapılıyor. Yapılan kamuoyu yoklamalarında görüşlerini belirtmeyen veya kullanacağı oyun tersini söyleyen seçmenlerin olma olasılığı da dikkate alınarak, kampanya yürütülmesi planlanıyor.

Yazının tamamı için tıklayınız: AK Parti’nin son 2 haftalık hedefi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)