Son Dakika Haberler

Akciğer kanserinden koruyan kür

Türkiye'de ve dünyada en çok görülen kanser türlerinden olan akciğer kanseri, her yıl yaklaşık 8 milyon insanın hayatına mâl oluyor.

Akciğer kanserinden koruyan kür
Okunma : 189 views Yorum Yap

Uzmanlar doğru beslenme ve zararlı alışkanlıklarda uzak durarak kanser dahil pek çok hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu söylüyor. Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel bunlara ek olarak da akciğer kanserinden koruyan bu kürü tüketmeyi öneriyor.

Kanser, vücutta var olan kanser öncesi hücrelerin büyümesi ve gelişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Kanserin oluşumuna neden olan etmenler arasında sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, stres, enfeksiyon hastalıkları, alkol ve hijyen şartları gösterilebilir. Peki bu etkenlerden uzak durmak dışında neler yapabiliriz?

KANSER RİSKİNİ YÜZDE 40 ORANINDA DÜŞÜREBİLİRİZ

Gün geçtikçe görülme sıklığı artan kanser çeşitlerinin oluşma riskini %30-40 oranında düşürme şansının bizim elimizde olduğunu belirten Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel akciğer kanserine karşı nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.
akciger-kanseri

“İdeal ağırlıkta olmak; sarımsak, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, soğan tüketimini arttırmak; kurubaklagil, tam tahıllı ürünler gibi lif kaynağı besinler tüketmek; sebze meyve tüketimini arttırmak; kızartma, kavurma gibi yöntemler tercih etmemek ve nitrit, nitrat gibi maddeleri içeren hazır gıdalardan uzak durularak kanser hastalığının görülme riski düşürülebilir.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ BESİNLER TÜKETİN

Yapılan araştırmalarda en sık görülen kanser çeşidinin akciğer kanseri olduğu bulunmuştur. Kanser oluşumuna neden olan en büyük etken ise sigara içilmesidir. Sigara içimi her yıl yaklaşık 4,5 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır. Bu sayının 2020 yılında 7,5 milyon insanı geçeceği tahmin edilmektedir. Sigara, vücudun savunma sistemini etkiler ve bağışıklık sistemini düşürür. Bu yüzden sigara tüketen bireylerin antioksidan kaynağı olan A,C ve E vitaminlerinden zengin beslenmeleri gerekmektedir.” dedi.
KÜR TARİFİ
Kanser riskini düşürmek ve akciğeri temizlemek için antioksidan kaynağı olan Akciğer Kanseri Düşmanı Aktioksidan Kür’ü tüketebilirsiniz.
sarimsak
Malzemeler:
Fındık büyüklüğünde taze zencefil
4-5 dal tere
1 diş sarımsak
1 çay bardağı kaynatılmış keçiboynuzu suyu
Hazırlanışı:
Bütün malzemeler 1 çay bardağı kaynatılmış keçiboynuzu suyuna karıştırılıp blenderdan geçirildikten sonra içilebilir. Kür haftada 1 defa tüketilebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)