Son Dakika Haberler

AKM reklam panosuna dönüştü!

Yıllardır ‘yıkım’ ve ‘onarım’ tartışmalarına ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) devasa film afişi asıldı.

AKM reklam panosuna dönüştü!
Okunma : 66 views Yorum Yap

Sözcü – 2008′den beri akıbeti hakkında çeşitli tartışmaların sürdüğü Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) reklam panosuna dönüştürüldü.

AKM MUAMMASININ GEÇMİŞİ

Koruma Bölge Kurulu 24 Aralık 2008’de AKM ile ilgili bir avan projeyi onaylamıştı. Kültür Sanat Sen tarafından açılan davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi sonucunda AKM’nin yıkım ve tadilat çalışmalarını ön gören bu onay işlemini yasaya ve mevzuata aykırı bularak iptal etmişti.

Söz konusu yargı kararından sonra, AKM’nin rölövelerine uygun olarak hazırlanan restorasyon projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin, 20 Aralık 2009 günü TMMOB Mimarlar Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin katıldığı bir toplantıda mutabakata varılmış ve tutanakla kayıt altına alınmıştı.

ÖN YÜZÜNE FİLM AFİŞİ ASILDI
Tartışmaların gölgesinde AKM için yeni bir gelişme yaşandı. AKM’nin Taksim Meydanı’na bakan ön yüzüne, Ertuğrul 1890 isimli filmin afişi asıldı.

gercek gündem