AKP oy verme sisteminde değişikliği tartışıyor!
11 okunma

AKP oy verme sisteminde değişikliği tartışıyor!

ABONE OL
15 Ekim 2021 10:59
AKP oy verme sisteminde değişikliği tartışıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’nin oy verme sisteminde kimi değişiklikleri tartıştığı öğrenildi. Elektronik oylama yöntemi üzerinde çalışan yetkililer, oy pusulalarının zarflara konduğu uygulamayı da kaldırmayı planlıyor. Elektronik oylama sistemiyle kullanılan oyun sistem kapanmadan değiştirilebilmesi de bekleniyor.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; Seçim Kanunu’nda planlanan değişikliklere oy verme sisteminin de dahil edilmesi gündemde.

AKP’li yetkililerin partide seçim uygulamasıyla ilgili bir süredir, “Teknoloji ne getiriyor? Sistemi nasıl dönüştürebiliriz” diye düşündüğü, toplantılarda, “Yurt dışı örnekler inceleniyor. Yeni, teknolojinin nimetlerinden daha çok faydalandığımız, daha az maliyetli bir sistem kurgusunu konuşuyoruz, tartışıyoruz” ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

‘SEÇİMİ KAYBEDECEKLER DİYE DEĞİŞTİRİYORLAR’ DÜŞÜNCESİ

AKP’li yetkililerin, seçim sisteminde yapılacak her değişikliğin “Seçimi kaybedeceklerini anladılar, o yüzden sistemi değiştiriyorlar” düşüncesini doğurabileceğine dönük kaygılarını da dile getirdiği belirtildi.

Bu konuya ilişkin de fikir yürüten AKP’li yetkililerin, “Bu yönde düzenlemelerin seçimlerden hemen sonra yapılması uygun. Bu çalışma da 2023 seçimlerine değil daha sonraki seçimlere yönelik. Kimsenin endişesi olmasın. Türkiye’nin en iyi yaptığı işlerden biri seçimlerdir. Hiçbir şaibe yok. En güvenilir sistem, şu anda kullandığımız sistem” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

ZARF, OY, PUSULA TARTIŞMASINDA YENİ DÖNEM

AKP’nin ‘teknoloji uyumlu’ yeni ‘oy verme sistemi’ çalışmasına göre, oy pusulalarının, içine konarak sandıklara atıldığı zarflar tarihe karışacak. Yetkililer şöyle konuştu:

“Oy pusulaları verilen oyun gizliliği sağlanarak kapatılacak ve sandıklara atılacak. Böylece her seçimde ortaya çıkan mühürlü-mühürsüz oy, zarf ve pusula sayısı birbirini tuttu-tutmadı tartışması da bitecek.”

ELEKTRONİK OYLAMA

Yeni çalışmada değerlendirilen bir diğer düzenleme ise elektronik oylama. Yeni çipli kimlik kartları üzerinden kurgulanan modele göre, vatandaşlar seçim gününde her sandık başına kurulacak düzeneklerde parmak izi okutarak oy kullanacak.

Kullanılan oyun sistem kapatılmadan iptal edilebilmesi ya da değiştirilebilmesine de imkan tanıyacak modelde, vatandaşın kullandığı oy hem sisteme kaydedilecek hem de pusulanın çıktısı alınarak kurulan sandıklara atılacak. Böylelikle oy kullanan her vatandaşın oyu iki taraflı olarak teyit edilmiş olacak.

AKP’li yetkililerin, “Bu yöntemle özellikle Doğu ve Güneydoğu’da başkasının yerine oy kullanma, turnike sistemi gibi problemlerin önüne geçilebilir” dediği belirtildi.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP