0 okunma

AKP’de İsmail Kahraman çatlağı

ABONE OL
21 Kasım 2017 10:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ODATV – TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. AKP’li bazı vekillerin CHP’nin adayı Temizel’e ve İYİ Parti’nin adayı Halaçoğlu’na oy verdiği, bazı vekillerin ise protesto amacıyla geçersiz oy kullandığı ortaya çıktı.

TBMM Başkanlığı için, AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarıştı. İsmail Kahraman genel kurul öncesi salonu dolaşarak milletvekilleri ile tokalaştı. Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da oy verme işlemine katıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte aynı anda oyunu kullandı.

AKP’DE 38 OY YEDEK ADAYA

TBMM Başkanlığı seçimi 1. tur oylaması sona erdi. Toplam 500 milletvekilinin oy kullandığı seçim sonuçları şu şekilde oldu: AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman: 260, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı:38, CHP Zekeriya Temizel: 113, MHP Celal Adan: 40, HDP’den Selma Irmak:39, İYİ Parti Yusuf Halaçoğlu: 6

AKP’de 38 oyun yedek aday AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı’ya verilmesi “AKP’de İsmail Kahraman çatlağı” olarak yorumlandı.

Oy çoğunluğu sağlanamadığı için 2. tur oylamasına geçildi. TBMM Başkanlığı seçimi 2. tur oylaması da sona erdi. AKP adaylarından Tamer Dağlı 2. tur oylama sonucunda adaylıktan çekildi. 2. tur oylamasında da sonuç çıkmayınca 3. tura geçildi.

Kaynak: AKP’de İsmail Kahraman çatlağı

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP