Son Dakika Haberler

AKP’den ‘makyaj’ paketi geliyor

AKP bozulan imajını düzeltmek için yeni bir paketi kısa süre içinde gündeme getireceği belirtiliyor.

AKP’den ‘makyaj’ paketi geliyor
Okunma : 171 views Yorum Yap

Hükümetin sokağa çıkma yasakları, operasyonlar, akademisyenlerin bildirisi sonrasında yaşananlar, öğretim üyelerin gözaltına alınması nedeniyle bozulan imajını düzeltmek için yeni bir paketi kısa süre içinde gündeme getireceği belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre hükümet Kürt illerinde yaşananlar ve son akademisyenlerin bildirisinin ardından gelen eleştiriler nedeniyle hızlı bir imaj çalışmasına girmeye hazırlanıyor. Buna plana göre Akdamar Kilisesi’ndeki ayinlerin yılda bir kez yerine istenildiği zaman yapılması sağlanacak, azınlıkların mallarının iadesi hızlandırılacak. uçaklarda Kürtçe anons yapılacak… Yerleşim yerlerinin isimleri değiştirilirken cemevlerine yasal statü kazandırılması da gündemde.

‘RAHATLATMA’ PAKETİ

Hükümetin değerlendirmeye aldığı konuların bir kısmı için yasal düzenleme gerekecek, bazıları ise uygulama tebliği ile hayata geçirilecek. Yapılan toplantılarda öncelikli yapılacak ve tartışma konusu olmaktan çıkartılacak konular belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Akdamar Adası’ndaki Ermeni Kilisesi’nde ayinlere, isteğe bağlı olarak izin verilebilecek. 5 yıldan beri yılda bir kez yapılan ayinlerin, talep olması durumunda yine izne bağlı olarak yılın istenilen bir zamanında yapılabilmesi sağlanacak, sınırlama kaldırılacak.

Azınlıkların mal varlıklarının iadesine ilişkin yaşanan sorunlar ortadan kaldırılacak. Malların iadesi konusunda daha önce yapılan yasal düzenlemelere karşın, halen bürokratik engeller dahil bazı sorunlar yaşanıyor. Bunların hızlandırılması için gerekli düzenlemeler yapılacak.

Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nun açılması, bu paketin konusu olmayacak. Konu, uluslararası konjonktüre bağlı olarak ayrıca değerlendirilecek.

CEMEVİ TARTIŞMASI VE ALEVİLER

Cemevleri, Alevilerin ibadethane statüsü isteğine rağmen “irfan merkezleri” olarak kabul edilecek. Belediye ve imar kanunlarında değişiklik yapılarak camilerde olduğu gibi elektrik, su ve temizlik giderlerinin karşılanması sağlanacak. Dedelere maaş verilecek. Hükümetin bu süreçte alevileri temsil eden bazı dernek ve vakıflar yerine dedeleri ön plana çıkartması bekleniyor.

KÜRTÇE ANONS VE YER İSİMLERİ

Çözüm süreci döneminde sıkça konuşulan bazı adımlara da devam edilecek. Bir taraftan operasyonlar sürdürülürken diğer taraftan Kürtlerin gözünü boyamaya dönük adımlar da atılacak. Bu adımlar içinde idari kararla yapılabilecekler ve anayasal düzenleme gerektirenler ayrıldı. İdari kararla yapılacaklar arasında uçaklarda Kürtçe anons yapılması bulunuyor. Ayrıca yerleşim yeri isimlerinin değiştirilmesine hız verilmesi, bölgedeki tanıtım tabelalarında gerekli yerlerde, Kürtçe’nin olması sağlanacak. Vatandaşlık, yerel yönetimler ve Kürtçe eğitim gibi konular ise bu çalışmanın konusu olmayacak.

Bu paketten bağımsız olarak, Kürt meselesinde HDP dışında muhatapların da bulunduğu yeni bir mekanizmayla ilgili çalışmaların da sürdüğü belirtiliyor. Akil adamlara benzer bir yapı oluşturulacak. Bu yapıda sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, dernek ve baro yöneticilerine de yer verilecek. Kürt siyaseti dışında bölgedeki diğer aktörlerin buralarda yer almasına özen gösterilecek. Bu mekanizma, bölgedeki operasyonların bitirilmesinden sonra devreye girebilecek.

Kaynak: AKP’den yine bir ‘makyaj’ paketi geliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)