Son Dakika Haberler

AKP’li arkadaşlarına ‘Hayır’ mektubu yazdı

Eski Bakan Ertuğrul Günay, AKP’li arkadaşlarına ‘Demokratlar ve özgürlükçüler hep sizi korudular. ‘Şimdi sıra sizde’ diye yazdı.

AKP’li arkadaşlarına ‘Hayır’ mektubu yazdı
Okunma : 133 views Yorum Yap

Cumhuriyet – Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, anayasa değişikliği ile ilgili AKP milletvekillerine mektup yazdı. Günay, mektubunda, “Demokrasiyi rafa kaldırmak anlamı taşıyan bu sürüklenişten ülkenin kurtulması sizin elinizde. Bu sürüklenişi ancak sizin sağduyulu direnişiniz, sakin, vakur ve kararlı davranışınız önleyebilir” ifadelerini kullandı.

AKP’nin seçim bildirgelerinde “parlamenter demokrasinin kuralları içinde cumhurbaşkanının konum ve yetkilerini düzenlemek, demokratik hukuk devletini kalıcı kılmak, ceberut devlet anlayışına son vermek, hukuku bir baskı ve korku aracı olmaktan çıkarmak” vaatlerinin yer aldığını ifade eden Günay, 2012’den sonra ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ gibi, dünya hukuk literatüründe ciddiye alınması söz konusu olmayan, bizi evrensel hukuktan ve medeni dünyadan koparacak ‘Türk Tipi’ garip öylemlerin ortaya çıktığını belirtti. Günay, “Kırk yıldan bu yana eleştire geldiğimiz ‘Tek Parti’ döneminden örnek ve mazeret aranıyor. ‘Cumhurbaşkanı’ sıfat ve makamının yüceliğinin farkında olmayanlar, devletin ve milletin temsilcisi olan tüm ülkenin başını ‘reis’ diye isimlendirerek bir mahalle kavgasının taraflılığına mahkûm etmek istiyor” dedi.

‘Siz önleyebilirsiniz’

Günay, AKP’lilere, “Türkiye’yi bu sonu belirsiz sürüklenişten siz, demokratik hukuk devletinin herkes için ne denli önemli ve vazgeçilmez olduğunu yaşayarak bilen, ‘gerçek’ Adalet ve Kalkınma Partililer önleyebilirsiniz. Dün size yapılmasının acılarını yüreğinizde yaşadığınız, haksızlığına isyan ettiğiniz hukuksuzlukların, ülkemizde kalıcı bir düzene dönüşmemesi, bu kez sizin demokrasiye cesaret ve kararlılıkla sahip çıkmanıza bağlı. Ödeyeceğiniz bir bedel de yok. Partiniz iktidarda ve iktidarda kalmakta devam edecek. Üstelik erginliğini, kendini yönetebileceğini ve siyasal olgunluğunu kanıtlamış olacak. Sizin seçtiklerinizin yerine, kim olduğunu bilmediğiniz birilerinin Bakan olmasının önüne geçerek, AK Parti’yi, sözde iktidarda, ama icradan tasfiye edilmiş olmaktan bile korumuş olacaksınız” sözleri ile seslendi.