Son Dakika Haberler

AKP’li Kuzu kurtlara özendi!

Kuzu: “Bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre..." +A- Paylaş Share on facebookShare on twitterShare on liveMore Sharing Services 1

AKP’li Kuzu kurtlara özendi!
Okunma : 164 views Yorum Yap

Parlamenter sistemin diktatörlüğe daha müsait olduğunu öne süren Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre… Eline alacağın şey kanundur, yetkidir, paradır. Parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde… Oysa başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, Meclis’in elinde” dedi.

Parlamenter sistemin diktatörlüğe üç dört kat daha müsait olduğunu öne süren AKP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre… Eline alacağın şey kanundur, yetkidir, paradır. Parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde… Oysa başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, Meclis’in elinde. Para, yani bütçe yapma yetkisi Meclis’tedir. Kanun yapma yetkisi Meclis’tedir. Başkan da öyle bakar… Meclis verirse uygular, vermezse yapacak bir şeyi yoktur” diye konuştu.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a konuşan Burhan Kuzu, “Durum bu olduğu halde biri çıkıp da “Başkanlık sistemi diktatörlük getirir” dediğinde… Gırtlaklamak istiyorum. Başkanlık sisteminde cazip olan iki şey var… BİR: İstikrar ve devamlılık… İKİ: Çok güçlü bir parlamento… Benim başkanlık sistemini savunmamın esas nedeni güçlü parlamentoyu getirmesidir” dedi.
RÖPORTAJIN DEVAMI HÜRRİYET GAZETESİ’NDE…

HURRİYET

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)