Son Dakika Haberler

AKP’li olmayan herkes hedefte!

PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının yankıları sürüyor.

AKP’li olmayan herkes hedefte!
Okunma : 120 views Yorum Yap

Sinan Tartanoğlu / Cumhuriyet – FETÖ soruşturmasında görevinden uzaklaştırılanlar için mağduriyet giderme yolu arayan AKP, bir yandan da kamuda muhalif temizliğine hız verdi. 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının ardından Saray’dan diğer bakanlıklar için de talimat gitti.

Yaklaşık 5 bin soruşturma tebligatının öğretmenlere ulaştırıldığı öğrenilirken, İzmir’de de, Konya’da da, Eskişehir’de de öğretmenler hakkında soruşturmalar başlatıldığı ifade edildi. Eskişehir’de bildirim yapılan 4 öğretmenin 2’sinin Eğitim Sen, birinin Eğitim İş üyesi olması, muhalif isimlerin hedef alındığı eleştirisini güçlendirdi. Kararın alındığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısında, “PKK ile ilişki nedeniyle başlatılan operasyonun Milli Eğitim Bakanlığı ile sınırlı kalmaması, tüm bakanlıkların aynı gerekçeyle soruşturma başlatması gerektiği” talimatının verildiği aktarıldı. MEB önünde oturma eylemi yapan Eğitim Sen’in Genel Başkanı Kamuran Karaca, “1 milyon öğrenci öğretmensiz yeni eğitim ve öğretim yılına başlayacak” uyarısında bulundu.

Okulların açılmasına 10 gün kala, FETÖ gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmış öğretmenler hakkındaki soruşturmalar sürerken, PKK ile ilişki iddiasıyla 11 bin 285 öğretmenin açığa alınması tartışma yarattı. Eğitim Sen’den alınan bilgilere göre açığa alınan öğretmenlerle ilgili soruşturma tebligatlarının ulaştırılması işlemi yavaş yapılıyor. Dün itibarıyla yaklaşık 5 bin öğretmene bildirim yapıldığı ifade edilirken, kamu kurumlarının kurban bayramı tatiline girecek olması nedeniyle, tebligat işleminin bayram sonrasına kalması, öğretmenlerin ilk ders zilinde görevlerinin başında olamayacağı beklentisini yaratıyor.

İZMİR DE VAR, KONYA DA

Soruşturmaların gerekçesi, hendek çatışmalarının yaşandığı günlerde; öğrencileri sokaklara çağırmak, isyan çağrısı yapmak, başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere iç güvenlik operasyonlarını akamete uğratmak olarak gösteriliyor. Buna karşın bazı öğretmenlerin görev yaptıkları illerde hendeklerin kazılmamış olması ve iç güvenlik operasyonlarının düzenlenmemiş olması dikkat çekiyor. Bu kapsamda, PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle İzmir’de 20, Konya’da 3 öğretmene tebligat yapıldığı belirtiliyor. Diyarbakır’da açığa alınan öğretmen sayının 4 bini geçtiği ifade edilirken, Muş’ta 20 öğretmene görevden el çektirildiği, Batman ve Tunceli’de bildirim yapılan öğretmen sayısının dün itibarıyla 20’den az olduğu ifade ediliyor.

ESKİŞEHİR ÖRNEĞİ KARIŞIK

Eskişehir’de 4 öğretmene tebligat yapıldığı, bunlardan 2’sinin Eğitim Sen, birinin Eğitim İş’e birinin de sendikasız olduğu ifade edilirken, bunun muhalif öğretmenlerin hedefte olduğu eleştirisini güçlendirdiğine işaret ediliyor.

MEB TAKVİM VERMİYOR

28 bin öğretmenin FETÖ gerekçesiyle ihraç edildiği KHK’nin yayınlanmasından sonraki bir hafta içinde Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden kimseye ulaşamayan Eğitim Sen’in genel başkanı Kamuran Karaca, önceki gün Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile görüştü. İtirazlarını ilettiklerini ifade eden Karaca, açığa alma listesini alamadıklarını söyledi. Karaca, “Mağduriyetler üzerinde çalışma yapıldığı, çalışmalar sonucunda, ihraç edilenlerin listesinden geri döneceklerin listesinin ayrılacağı, söylendi. Ancak bunun için bir takvim verilmedi” bilgisini verdi.

‘ÖĞRETMENSİZ BAŞLANGIÇ’

Dün başlatılan açığa alma işleminin ardından Eğitim Sen, tüm yurtta il milli eğitim müdürlükleri önünde oturma eylemi yaptı. Ankara’da da Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi yapmak isteyen öğretmenlere izin verilmedi. Basın açıklaması yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, özellikle son olarak 11 bin kişinin açığa alınmasıyla ilgili hiçbir soruşturma yürütülmediğine dikkat çekti. Karaca Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada ise “Açığa almalarla, 1 milyon öğrenci yeni eğitim yılına öğretmensiz başlayacak” dedi

ÇEVRE BAKANLIĞI ‘İHBAR’ İSTEDİ!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal imzasıyla gönderilen yazıda PKK, DHKP-C ve IŞİD üyesi olabileceği düşünülen personelin tespit edilip bildirilmesi istendi. Yazıda “Bölge müdürlüğünüz ve bağlı birimlerinizin bünyesinde görev yapan personelin tek tek araştırılarak (Cumhuriyet Savcılıkları ve Emniyet müdürlüğü birimleriyle bağlantı sağlanabilir), terör örgütüyle (PKK, DHKP-C, DEAŞ vs.) bağlantılı olan, bununla birlikte hareket ettiği, yardımcı olduğu ve/veya sempatisi olduğu düşünülen personelin tespit edilerek, en geç 20 Eylül salı günü saat 17.00’ye kadar Genel Müdürlük Makamı’na gönderilmesini rica ederim” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)