Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

AKP’liler Erdoğan’a ‘neden oy kaybettiklerini’ raporladı

Erdoğan ile partinin aldığı oy arasındaki 10 puanlık farkın ve partinin 1 Kasım seçimlerine kıyasla 7 puan kaybının nedenlerini araştırma kararı alınmıştı.

AKP’liler Erdoğan’a ‘neden oy kaybettiklerini’ raporladı
Okunma : 59 views Yorum Yap

Nuray Babacan/ Hürriyet- Seçimlerdeki oy kaybının nedenlerini araştıran AK Parti’de il, ilçe teşkilat başkan ve yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları hazırladıkları raporları genel merkeze gönderdiler. Yaklaşık 2 bin rapordaki saptamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

KAYBIN NEDENLERİ
Edinilen bilgiye göre, AK Parti’nin oy kaybının analiz edildiği raporlarda, dört başlık ön plana çıktı. Oy kaybının en önemli nedenlerinden birinin, yerel yönetimlerden kaynaklanan sorunlar olduğu saptandı. Belediye başkanlarının uygulamaları, imar kararları, vaatlerin yerine getirilmemesi, yerel sorunların çözülmemesi ve rantla ilgili şikâyetlerin oy kaybında önemli başlık olduğu belirlendi.

YEREL SORUNLAR
Saptamalar arasında diğer önemli neden olarak, bazı illerdeki aday belirlemede yaşanan sıkıntılar gösterildi. Örneğin bir ilçeden birkaç kişinin aday gösterilmesi, bir başka ilçenin temsil edilmemesi, tepki çeken bazı isimlerin listeye konulması önemli faktörler arasında yer aldı.

OY PUSULASI
Partinin iddiasına göre, cumhurbaşkanı ve milletvekili oy pusulalarının aynı zarfta kullanılmasının da olumsuz etkileri oldu.

Haberin tamamı için kaynak: AKP’liler Erdoğan’a ‘neden oy kaybettiklerini’ raporladı 

sariyerbelediyesi