Son Dakika Haberler

AKP’nin eski ikinci adamı AKP’yi bombaladı

AKP’nin eski ikinci adamı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan çok sert 17 Aralık yorumu...

AKP’nin eski ikinci adamı AKP’yi bombaladı
Okunma : 78 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

AKP’nin eski ikinci adamı Dengir Mir Mehmet Fırat, 17 Aralık’a ilişkin değerlendirmesinde, ‘’Biz 3Y diyerek iktidara geldik. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar olmayacaktı. Maşallah yolsuzluk geri geldi, yasaklar da öyle’’ dedi.

AKP’de çok uzun süre ikinci adam konumunda görev yapan Dengir Mir Mehmet Fırat, 17 Aralık’ın yıldönümü için, “Biz 3Y diyerek iktidara geldik. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar olmayacaktı. Maşallah yolsuzluk geri geldi, yasaklar da öyle. Elde sadece yoksulluk kaldı” değerlendirmesini yaptı. 17 Aralık’ın “Milli bayram ilan edilmesi” önerisinde bulunan Fırat, “Türkiye’nin itibarı sıfırlandı demiyorum, sıfırın altına indirildi” dedi.

Fırat, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 1. yıldönümüyle ilgili olarak Cumhuriyet’e şunları söyledi:

Aklanma yeri sandık değil mahkemedir: Hayırlı, uğurlu olsun. Aslında birinci yılında 17 Aralık’ı ülke olarak kutlamamız lazım, milli bayram ilan etsinler. Hakikaten hoş olmayan, çirkin bir olaydı. Bana göre bu sandıkta temizlenecek, sandık sonucuna göre beraat kararı alınacak bir olay değil.

Ayıp oluyor: Bu olay doğrudan Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) düzenleme alanı içine girer. Benim bildiğim de TCK ile ilgili hükümleri de mahkemeler verir. Mahkemeye gidip yargılanmak ayıp değil. Ayıp olan yargılanmamaktan kaynaklı o yaftanın üzerinizde kalması.

İtibar sıfırın altında: (Operasyonlar için) Türkiye’de hukuk mefhumunun ortadan kalkmasıdır. Bir yasanın (makul şüphe) değiştirilerek bir koruma şemsiyesi yaratılıp o süreç geçtiğinde yeniden eski haline döndürüldüğünü herhalde dünyada bir tek burada, Türkiye’de görmek mümkün. Dünyanın hiçbir ülkesinde, sisteminde görülmedi. O yüzden yapılan operasyonların çok hukuki olduğu kanısında değilim. Dünyada büyük tepki çekti. Türkiye’nin itibarı sıfırlandı demiyorum sıfırın altına indirildi. Çünkü itibar sadece hükümeti, belli bir kitleyi değil, bütün ülkeyi ilgilendiriyor. Sıfırın altına indirilen 77 milyon insanın itibarıdır.

Yüce Divan’a göndermezler: (4 eski bakan için Yüce Divan) Zannetmiyorum, beklemiyorum. Olsaydı çoktan yaparlardı. Benim kanaatim 17 Aralık’ı da seçim sonrası çıkaracakları bir genel afla ortadan kaldırmayı planlıyorlar.

3Y’den 2’si geri geldi: Biz iktidara 3Y diyerek geldik. “Yolsuzluk, Yasaklar ve Yoksulluk olmayacak” dedik. Maşallah şimdi yolsuzluk geri geldi. İkinci olarak yasaklar da geri geldi. Böylece 2Y’miz gitmiş oldu. Geri kaldı 1Y. Yani elde bir tek yoksulluk kaldı. Onun da aslında ne durumda olduğunu halka sormak lazım. Ama ben iyi durumda oldukları kanısında değilim.
Ama hukukun bir özelliği vardır: Ama tüm bunlara rağmen hukukun bir özelliği vardır. Mutlaka hâkimiyet kurar. Yine bir gün hukuk kuralları geçerli hale gelecektir.

Cumhuriyet

besiktasbelediyesi