Son Dakika Haberler

AKP’nin hendeğini doldurdular!

CHP İstanbul Milletvekili ile Tuzla'daki sivil toplum kuruluşları, sahilin doldurulmasını protesto etti.

AKP’nin hendeğini doldurdular!
Okunma : 103 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili ile Tuzla’daki sivil toplum kuruluşları, sahilin doldurulmasını protesto etti.

Yarkadaş ile Tuzlalılar, belediyenin kazdığı hendeği temsilen doldurdu.

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AKP’li Tuzla Belediyesi’nin Tuzla Koyu’nu doldurma girişimi bir kez daha protesto edildi. Tuzla – Der, TEMA ve Sahilime Dokunma Platformu’nun öncülük ettiği eyleme CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da destek verdi. Eyleme CHP Tuzla İlçe Örgütü temsilcileri de katıldı.

SAHİLİME DOKUNMA

Tuzla İDO İskelesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylem, Tuzla Belediyesi’nin sahilde kazmaya başladığı hendeklere doğru yapılan yürüyüşle başladı. Eyleme katılanlar, ‘Tuzla sahili halkındır” , ”Sahilime dokunma” , ”Tuzla uyuma sahiline sahip çık” sloganlarını attı.

Yaklaşık bir kilometre yürüyen grup, daha sonra sahil dolgu çalışmaları için kazılan hendeklerin önüne geldi. Burada Tuzla – Der adına konuşan Kaan Temizel, “Tuzla’nın güzelliklerini yok etmeyin” dedi.

BU HENDEKLERİ NİYE KAZDINIZ?

Tuzla sahilini doldurma faaliyeti kapsamında kazılmaya başlanan hendeğin içine giren CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise AKP’li belediyenin tutumunu sert sözlerle eleştirdi. Yarkadaş, “15 gün önce burada eylem yaptık ve (sahili sakın doldurmayın) diye uyardık. Tuzla Belediye Başkanı (Biz sahili doldurmuyoruz) diye açıklama yaptı. Buradan Kadir Topbaş ile Şadi Yazıcı’ya soruyorum: Bu hendekleri niye kazdınız? Buraya ağaç mı dikeceksiniz, çiçek mi ekeceksiniz?” dedi.

GELİN HALKA SORALIM!

Hendeklerin kazılmaya başlanmasının, Tuzla’daki sahili yok etme girişimi olduğunu belirten Yarkadaş, İBB Kadir Topbaş’a da yüklendi. Yarkadaş, “Gezi Direnişi sırasında, (Otobüs durağının yerini bile halka soracağız) diyordunuz. Bakın Tuzla halkı burada! Tuzla halkına sahilde ne yapmak istediğinizi sordunuz mu? Tuzla halkı burada ve sahilinin kapatılmasını istemiyor” ifadesini kullandı.

Yarkadaş bu sırada çevrede bulanan topluluğa dönerek, “Sahilin kapatılmasını ve dolgu yapılmasını istiyor musunuz?” diye sordu. Topluluk hep bir ağızdan “Hayır” cevabını verdi. Yarkadaş bunun üzerine “Kadir Topbaş, Şadi Yazıcı ve AKP’li yöneticiler, halkın sesini duyun” dedi.

TUZLA HALKI MARTILARA SİMİT ATMAK İSTİYOR

Tuzla sahilinin dolydurulmasının büyük bir çevre felakatini beraberinde getireceğini de söyleyen Yarkadaş, “Burası deprem bölgesi… Burayı doldurarak, en küçük bir depremde yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atacaksınız. Gelin bu sevdadan vazgeçin” dedi. AKP’nin kar hırsının akıl ve mantığı arka plana ittiğini de belirten Yarkadaş, “Tuzla halkı, sahilde martılara simit atmak, çocuklarının elinden tutup gezmek istiyor. Yaşlılar sadece burada nefes alabiliyor! Sahili doldurarak, Tuzla halkını cezalandırmayın” diye konuştu.

Yarkadaş, Tuzla halkının on binin üstünde imza topladığını da belirteerek, toplanan imzaların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim edildiğini söyledi. Yarkadaş, 20 milletvekili arkadaşı ile birlikte, Tuzla’daki doğa tahribatının araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulması için teklif verdiklerini de belirtti.

UTANÇ DUVARINI YIKACAĞIZ

Yarkadaş daha sonra adına “Tuzla’nın Utanç Duvarı” dediği platformu basın mensuplarına gösterdi. Sahilin kapatılma çalışmaları çerçevesinde, yolun kepenklerle kapatıldığını belirten Yarkadaş, “İşte bu Kadir Topbaş ile Şadi Yazıcı’nın ve AKP’nin Utanç Duvarı’dır. Sahil kepenklerle halka kapatılmış, dolgu çalışmaları başlamıştır. Bu Utanç Duvarı’nı yıkacağız” dedi. Bu sırada, eyleme katılanlar, kepenklerin önünde insan zinciri oluşturdu.

Yarkadaş ve beraberindekiler utanç duvarının önündeki gösterinin ardından, temsili olarak hendekleri taş ve kumla doldurdu. Grup pazar günü saat 13.30 yine buluşacağını açıkladı.

Eyleme CHP Tuzla eski İlçe Başkanı Hasan Uzunyayla, Tuzla Der Başkanı Nursen Temizel ile Tuzla TEMA Temsilcisi Özlem Ağırman da destek verdi.

Kaynak: CHP’li vekil AKP’nin hendeğini doldurdu – Gerçek Gündem