Son Dakika Haberler

AKP’ye kötü haber: O kesimle makas açılıyor

AKP’nin MHP ile kurduğu ittifak, muhafazakâr Kürt seçmenle AKP’nin arasını açıyor. Parti içinde de bunun tartışması mevcut.

AKP’ye kötü haber: O kesimle makas açılıyor
Okunma : 43 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Yaşar Aydın / Birgün – Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerinden sonra MHP ile girdiği ittifak ve başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da Kürtleri hedef alan tavrı, bugüne kadar kendisine destek veren muhafazakâr Kürt seçmeni ile arasını açmaya devam ediyor. Afrin’e müdahale söylemlerinin eşlik ettiği tartışmaya artık AKP koridorlarında da rastlamak mümkün. İttifaka “MHP getirdiğinden çok götürecek” diyen AKP’lileri susturma görevi yine Erdoğan’a düştü.

Yeni Şafak’taki ayrılık

Muhafazakâr Kürtlerin AKP’nin MHP ile kurduğu ilişkiden rahatsızlığını en yüksek perdeden dillendirenlerden biri de Yani Şafak gazetesi yazarı Müfit Yüksel oldu. Son haftalarda gerek yazılarında gerekse sosyal medya paylaşımlarında bu ilişkiyi eleştiren, MHP ile girilen yolu ‘AKP’yi Kürtlerden koparma’ operasyonu olarak tarif eden Yüksel’in yazılarına son verildi. Müfit Yüksel, gazetenin bu tasarrufunu da “MHP-AKP yaklaşmasının doğal sonucu” olarak tarif etti.

Kuşkusuz bu ayrılık, bir yazar ile gazete arasında yaşanan ilk ayrılık değil, ama Yüksel’in Kürt Nakşiliğinin en önemli isimlerinden Molla Sadrettin Yüksel’in oğlu olması ve bir anlamı ile babasından sonra da misyonu sürdürüyor olması bu ayrılığı önemli kılıyor. Üstelik Müfit Yüksel yakın zamanda verdiği bir söyleşide kendisine yapılan uygulamanın tek örnek olmadığını ve yaygın bir eğilim olduğunun altını çizdi.

AKP’nin Kürtlerden uzaklaşma eğiliminin yaygınlığı ile ilgili net bir tahminde bulunmak çok mümkün değil ama özellikle Yüksel’in değerlendirmelerinden de anlaşılıyor ki makas her geçen gün açılıyor.

Hüda Par örneği

Bu tespite bir örnekte AKP’ye verdiği destekle bilinen Hüda Par’dan. Tabanı muhafazakâr Kürtlerden oluşan Hüda Par’a yakın Doğruhaber gazetesinin yazarı Zülküf Er, önceki günkü yazısında “Sen gel onca köprü, yol, viyadük yap, boğazın altından üstünden iki kıtayı birleştir ama, o yolları, o köprüleri MHP dolmuşuyla dolaş” ifadelerini kullanarak AKP-MHP ittifakına sert tepki gösterdi. Er, şöyle devam etti: “Adeta Kürt Halkı’nı HDP üzerinden PKK’nın saflarına itmek için kurgulanmış bir senaryonun startı verilmiş gibi. Çukur siyaseti sebebiyle PKK’nın kaybettiği prestij ve tabanın ikamesi için böylesi bir ittifaktan daha ideal bir şey olamazdı.”

‘O bölgeyi bana bırakın’

MHP yakınlaşmasının Kürt seçmen üzerindeki etkisi sadece kamuoyunun değil aynı zamanda AKP’nin yetkili organlarının da tartışma konusu. Son olarak Erdoğan’ın milletvekilleri ile yaptığı toplantıda bu konunun gündeme geldiğini biliyoruz. Milletvekillerinin ısrarla endişelerini belirtmeleri üzerine Erdoğan’ın, “Merak etmeyin, bölgeden gerekli oyu alacağız. O konuda bana güvenin” dediği belirtiliyor. Dün yapılan grup toplantısı öncesinde de bu konuda endişe etmenin anlamsız olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın tüm bu teskin edici açıklamalarına rağmen parti kamuoyu tam anlamı ile ikna olmuş durumda değil. Görüştüğümüz eski bir AKP yöneticisi, “Erdoğan bölgede hâlâ belli oranda etkisi olduğunu düşünüyor. AKP’yi aşan bir etki gücü olabilir. Ama 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin nasıl bir yenilgi yaşadığını unutmayalım” diyerek konunun rahatlıkla üzerinden atlanabilecek bir durumda olmadığının altını çizdi.

‘İkinci turda tercih Erdoğan olur’

Kürt illerinde yaşayan muhafazakâr seçmen üzerinde AKP’nin bir daha eskisi kadar etkili olma şansının olamayacağı konusunda neredeyse, herkes hemfikir. Buna AKP’liler de dâhil. Ama asıl endişe Batıda yaşayan Kürt seçmenine dair. Batıda yaşayan Kürt seçmen neredeyse AKP ve HDP arasında ikiye bölünmüş durumda. İstanbul, İzmir, Mersin gibi büyük ketlerde yoğunluk gösteren muhafazakâr Kürt seçmende, bölgeye benzer eğilimlerin arttığı gözlemleniyor.
Batı illerinde yaşayan muhafazakâr Kürt seçmene dair kamuoyu araştırmaları bir eğilimi ortaya koyuyor. Muhafazakâr Kürt seçmen, AKP’nin MHP ile kurduğu ittifaktan endişeli, ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kalması büyük ihtimal olan CHP’den de hâlâ çok uzak. Erdoğan muhafazakâr Kürt seçmenin ikinci turda CHP adayına karşı kendisini destekleyeceğinden neredeyse emin.

Ama aynı fikirde olamayan AKP’liler de var. Partinin ‘teklik’ vurgusunun ve bu vurgunun eyleme dökülmüş halinin muhafazakâr Kürtlerde de radikal dönüşümlere yol açabileceğinin söyleyenlerin sayısı AKP içinde de az değil.

Kaynak: AKP’ye kötü haber: O kesimle makas açılıyor

 

besiktasbelediyesi