‘Akşener faktörü seçimlerin erkene çekilmesini gündeme getirdi’
0 okunma

‘Akşener faktörü seçimlerin erkene çekilmesini gündeme getirdi’

ABONE OL
11 Ağustos 2017 10:44
‘Akşener faktörü seçimlerin erkene çekilmesini gündeme getirdi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EMİN ÖZGÖNÜL – SÖZCÜ / Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’den seçim kampanyası gibi gezi başlatması, “partide ciddi bir yenilenme istemesi”, AKP’deki “metal yorgunluğuna’’ ilişkin il ve ilçe teşkilatlarının yeniden düzenlenmesi ve Meral Akşener faktörü 2019 seçimlerinin erkene çekilmesini gündeme getirdi.

Akşener meydanlara ısınmadan önce yapılacak bir erken seçime, MHP’nin de sıcak bakacağı değerlendiriliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu da örgütüne, “2018’de erken seçim yapılacakmış gibi çalışın” talimatı verdi. Referandumda benimsenen anayasa değişikliğinin geçici maddesi uyarınca 3 Kasım 2019’da başkanlık ve genel seçim birlikte yapılacak. 5 yılda bir yapılan yerel seçimler için de Mart 2019’da sandığa gidilecek. Genel seçim 2018 ortalarına alınırsa yerel seçimle genel seçim birleşiyor.

“ÖNCE YERELİ GÖRELİM”

Bir başka ihtimal ise başkanlık ve genel seçimin Mart 2019’daki yerel seçimle birleştirilmesi… Bu durumda da genel seçim ve başkanlık seçimi 8 ay erkene alınmış olacak.

AKP’de erken seçime taraftar olanlar yerel seçimlerde referandumdaki gibi İstanbul ve Ankara gibi illerden olumsuz sonuç gelmesi durumunda, 2019 Kasım seçiminin de zora gireceğini savunuyor. Erken seçime karşı çıkanlar ise “Önce Mart 2019’da yerel seçim sonucunu görelim, ona göre 2019 Kasım seçimi için tedbirimizi alırız” diyor.

Öte yandan AKP Sözcüsü Mahir Ünal dün NTV yayınında seçimlerin vaktinde yapılacağını ifade etti. Ünal, “Erken seçim düşünmüyoruz. Şu anda partimizin kongrelerine odaklandık” dedi.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP