Son Dakika Haberler

Altay’dan EGM’ye Anıtkabir yanıtı

CHP'li Engin Altay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına yanıt verdi.

Altay’dan EGM’ye Anıtkabir yanıtı
Okunma : 99 views Yorum Yap

CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Anıtkabir’de yaşanan olaya ilişkin yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 10 Kasım 2016 saat 08.45 civarında Anıtkabir 1 No’lu Nizamiyede yaşanan demokrasimiz adına üzücü olayı TBMM’de gündeme getirdiğim konuşmamla ilgili olarak gerçekleri yansıtmayan bir duyuruyu kamuoyuyla paylaşmıştır” diyen CHP’li Engin Altay’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Sayın Genel Müdürün TBMM’de yaptığım konuşmayı izlemediği duyurudan anlaşılmaktadır.

1- TBMM kürsüsünde bildiride iddia edilenin aksine emniyet teşkilatını genel olarak özellikle tenzih ettim. (Bakınız TBMM tutanakları)

2- Bildiride iddia edilenin aksine bana ve milletvekillerimize müdahale edenler Genelkurmay mensupları değil oradaki görevli polis memurlarıdır. (Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık korumaları)

3- Yine bildiride Anıtkabir’e girişlerin 08.30’da bitecek şekilde planlandığının belirtilmesine rağmen ben ve milletvekillerimiz oradayken (08.45) çok sayıda araç kontrolsüz şekilde giriş yapmıştır.

4- Bildiride Genelkurmay Genel Sekreterliğince alınan kararın bize hatırlatıldığı ifade edilmektedir. Hatırlatmak şöyle dursun o esnada Genelkurmayın adı dahi geçmemiştir. Resmi araç plakam TBMM 30, iniyorum plakaya dikkat çekiyorum, milletvekili kimliğimi gösteriyorum buna karşın illa da araç kartı olacak gerekçesiyle girişim kabaca ve fiilen engelleniyor, ben daha sonra milletvekillerimizin bulunduğu parti otobüsümüze binerek uzun tartışmalardan sonra giriş yapıyorum.

Korumalar makam şoförüme ‘derhal bu aracı buradan uzaklaştır’ talimatı veriyorlar. Korumalar hırslarını benden sonra TBMM’ye ait resmi araçtan ve şoförden çıkartmaya devam ediyorlar. Milletvekillerimiz kendilerini ‘milletvekiliyiz, Anıtkabir’e girişimizi engelleyemezsiniz’ demeleri üzerine ukala ve küstah tavırlarla ‘Siz vekilseniz biz milletiz’ sözlerini sarf ediyorlar. Elbette milletin kendisidirler, ancak an itibariyle devletin görevli polis memuru olduklarını ve bu bilinçle objektif, yansız ve saygılı bir tutum içerisinde olmalarının gerektiğini hem orada hem de TBMM’de vurguladım.

Bildiriyi kaleme alan Sayın Yetkilinin ve Emniyet Genel Müdürü’nün TBMM’de yaptığım konuşmanın tamamını izlemelerini öneriyorum. Emniyet Genel Müdürlüğünün Sayın Yetkililerine ve mensuplarını özellikle tenzih ettiğim halde, konunun Anıtkabir 1 No’lu Nizamiye Kapısında bize müdahale eden muhtemelen Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koruma ekibinin kast ettiğimi çok net ifade etmeme rağmen; bildiride “Emniyet Teşkilatı ve Emniyet Teşkilatının tüm personelini hedef alan haksız ithamlarda bulunmuştur” ifadesini; çok sevip önemsediğim kahraman Türk polisinin şahsıma yönelik bir kışkırtma olarak algılıyorum.

Devlet adabından ve Türk Polis Teşkilatının geleneklerinden bir parça nasibini almış hiçbir polis memurunun Ana muhalefet Partisinin Grup Başkanvekiline ve milletvekillerine 10 Kasım günü Anıtkabir girişinde zorluk çıkarmayacağı ve saygısızlık yapmayacağı aşikardır. Konuyu kraldan çok kralcılık psikolojisine girmiş bir grup korumanın işgüzarca ve hasmane tutumu olarak değerlendiriyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün Sayın Yetkililerine,
Kıymetli ve fedakar Türk Polis Teşkilatının Sayın Mensuplarına,
Aziz Milletimize saygıyla duyurulur.

Engin Altay
İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili”

Kaynak: Altay’dan EGM’ye Anıtkabir yanıtı