Son Dakika Haberler

Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu: Mavi Bisiklet’e 3 ödül birden 

53. Antalya Film Festivali’nde Ümit Köreken’in yönettiği “Mavi Bisiklet” Ulusal Yarışma’da “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödüllerinin sahibi oldu.

Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu: Mavi Bisiklet’e 3 ödül birden 
Okunma : 98 views Yorum Yap

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal bölümüne Ümit Köreken’in “Mavi Bisiklet”i, uluslararası bölümüne ise Yeşim Ustaoğlu’nun “Tereddüt”ü damgasını vurdu. Kapanış töreni de tıpkı açılış töreni gibi bol teşekkürlü geçti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel açılış konuşmasında, “Allah insanın gönlüne göre verir, duayı işitir” diyerek Kur’an, İncil ve Tevrat’tan duanın işitileceğine yönelik örnekler vererek “Biz de dua ettik, geliştik, güçlendik” dedi. Türel, “Bu yıl demokrasi için kendini feda eden kahramanlarımızı unutmadık, mültecileri de unutmadık. Dünya ve Türk sinemasının veda eden ustalarını da andık. Tüm dünyada ırkçılık ve ötekileştirme artarken biz burada dost olduk. Sinema bir kez daha bize ayna tuttu. Sizlere ne kadar şükretsem ne kadar teşekkür etsem az gelir” dedi. Türel, sanatçılara geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sanatçılara Antalya’ya yerleşmesi ve burada film çekmeleri çağrısını yaptı.

Gecede, Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alan ABD’li oyuncu Harvey Keitel, “Bu ödülün bir parçasını size vermek istiyorum çünkü siz çalıştınız biz çalıştık, beraber oluşturduk. Hikâyelere ihtiyacımız var, devam edelim” dedi.

Uluslararası Yarışma’da “Tereddüt” filmiyle “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Yeşim Ustaoğlu “Buna hazırlıklı değildim. Herkese çok teşekkür ediyorum, jüriye, ekibime, oyuncularıma… Benimle beraber olduğunuz için…” dedi. “Teredddüt”le tıpkı Ulusal Yarışma’da olduğu gibi Uluslararası Yarışma bölümünde de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan Ecem Uzun da Antalya seyircisine ve yönetmeni Yeşim Ustaoğlu’na teşekkür etti.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın elinden alan Asghar Farhadi “Burada birkaç günde gözlemledim ki pek çok genç ve tutkulu sinemacı var. Bu da bize çok güzel filmlerin geleceğini işaret ediyor” dedi.

Dayanışma mesajı verildi

Ulusal bölümde “Babamın Kanatları”yla En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Menderes Samancılar, “Bu ödülü almış olmam en iyi erkek oyuncu olduğum anlamına gelmiyor. Çok değerli oyunculuklar gördüm burada. Ne mutlu bana ki sinemamızda bu kadar güçlü genç yönetmenler ve oyuncular var. Yarınlardan umudumuz hiç eksik olmayacak. Ülkemiz içindeki kaosları, zorlukları biliyoruz. Zor günler geçiriyoruz. Bu acılar bize yetiyor ama biz komşumuz için de üzülüyoruz. Bu yüzden ödülümü çocukları kıyılara vurmuş, ülkesi parçalanmış Suriyeli dostlarım için kaldırıyorum” dedi. “Mavi Bisiklet”le En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülünü alan Ümit Köreken, konuşmasında “Dünyanın herhangi bir yerinde bisiklet, futbol topu ve sıcak yuva özlemi çeken tüm dünya çocuklarına ithaf etmek istiyorum” dedi. Köreken’e ayrıca, festivalin ulaşım sponsoru THY’nin 1 milyon mil hediye etmesinin açıklanması salonda şaşkınlık yarattı.

“Babamın Kanatları”yla “En İyi Müzik” ödülü alan Bajar grubundan Burak Korucu yaptıkları müziği ve anlattıklarını ana akımın görmek istemediğini belirterek “Müzik yaparken de kalp gözümüzü açmamız lazım. Daha fazla dinlememiz lazım. Fırat suyu Marmara’ya karıştı artık. Bunun üzerine daha fazla düşünmemiz lazım” dedi.

 

Altın Portakal’da alınan ödüller şöyle:

Ulusal Yarışma:

En İyi Film: “Mavi Bisiklet” (Ümit Köreken)

En İyi Yönetmen: Ümit Köreken (“Mavi Bisiklet”)

En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (“Babamın Kanatları”)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (“Tereddüt”)

En İyi Film Müziği: Bajar grubundan Burak Korucu (“Babamın Kanatları”)

En İyi Senaryo: “Mavi Bisiklet” (Nursen Çetin Köreken – Ümit Köreken)

İzleyici Ödülü: “Babamın Kanatları” (Kıvanç Sezer)

Sümer Tilmaç Ödülü: “Ay Dede” (senarist Abdurrahman Öner)

Uluslararası Yarışma:

En İyi Film: “Tereddüt” (Yeşim Ustaoğlu)

En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu (“Tereddüt”)

Jüri Özel Ödülü: “Başkasının Evi” (Russudan Glurjidze)

En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (“Tereddüt”)

En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar (“48 Kavşağı”)

En İyi Senaryo: “Açık Kapı” (Marina Seresesky)

En İyi Müzik: “48 Kavşağı” (Tamer Nafar, Itamar Ziegler)

Uluslararası Yarışma İzleyici Ödülü: “Açık Kapı” (Marina Seresesky – İspanya)

‘En İyi İlk Film’ ödülü ‘Babamın Kanatları’na

Kapanış töreninden bir gün önce Antalya Film Forum ödülleri ile ‘Yaratıcı Ödüller’ bölümündeki Altın Portakallar sahiplerine teslim edildi. Festival Direktörü Elif Dağdeviren ve Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Atakan’ın sundukları gecede ‘Yaratıcı Ödülleri’nin sahipleri şöyle sıralandı:

En İyi İlk Film Ödülü: “Babamın Kanatları” – Kıvanç Sezer

Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) En İyi Yönetmen Ödülü: Yeşim Ustaoğlu – “Tereddüt”

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü – Genç Yetenek Ödülü: “Genç Pehlivanlar” tüm oyuncuları

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Kübra Kip – “Babamın Kanatları”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Haji Gül Aser – “Toz”

En İyi Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir – “Rauf”

En İyi Sanat Yönetmeni: Devrim Ömer Ünal – “Rauf”

En İyi Kurgu: Ali Aga – “Genç Pehlivanlar”

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Fatih Rağbet (ses tasarımı ve miksaj) – “Babamın Kanatları”

Belgesel Film Seçkisi İzleyici Ödülü: “Ben Ömer” – Mesut Gengeç

Kısa Film Seçkisi Ödülü: “7 Santimetre” – Metehan Şereflioğlu

Rengahenk Film Seçkisi Ödülü – “Yağmurlarda Yıkansam” – Gülten Taranç Antalya Film Forum’un ödülleri ise aşağıdaki gibi verildi:

Villa Kult Rezidans Ödülü: “Anadolu Leoparı”

TRT Proje Geliştirme Ödülü: “Şahmerdan”

Kurmaca Pitching Platform Ödülü: “Kız Kardeşler / Güven”

Belgesel Pitching Platform Ödülü: “Ben de Buradayım / Kim Mihri”

Difiglame Renklendirme ve Görsel Efekt: “Daha” l Work in Progress Ödülü: “Mr. Gay Suriye”

Harvey Keitel: Hepimiz aynı korkulara sahibiz

“Taxi Driver”, “Mean Streets”, “Rezervuar Köpekleri”, “Ucuz Roman”, “Duman”, “Gün Batımından Şafağa” filmleriyle tanınan ABD’li oyuncu Harvey Keitel, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi oldu.

Keitel, ödül töreni öncesi düzenlenen basın toplantısında oyunculuk metodundan şöyle bahsetti: “Karaktere çalıştığınız süreç içinde o karakterle derin bir ilişki kurmak gerekir. Bir insanı bütün derinliğiyle anlayıp anlatabilmek için dürüst ve gerçekçi yaklaşmak gerekir. Film hayat hakkında bana bir şey öğretecekse o rol beni cezbeder.” Oscar’da beyaz aday kriziyle ilgili olarak da “Cinsiyet, ırk ayrımcılığının üstesinden gelmeye çalışıyoruz hepimiz. ABD’de olan her şeyden biz sorumlu değiliz. Ama değiştirmek için arzumuz, inadımız olmalı. Herkes özeldir. Hepimiz aynı korkulara sahibiz. Bunu değiştirecek öyküleri anlatacak cesur yönetmenlere ihtiyacımız var” dedi.

Keitel, ayrıca “Allah’a ulaşmak için camiden, kiliseden geçmek gerekmiyor. Kutsal olana ulaşmak için gerçek olmak gerekiyor. Mesela, benim, Müslüman bir kadının elini sıkmamayı öğrenmem gerekiyor” dedi.

En çok kötü rolleri canlandırması hatırlatılması üzerine Keitel, “Ben hep iyi karakterleri canladırdım ama kötü şeyler yaptılar” dedi.

 

l En İyi Film: “Tereddüt” (Yeşim
Ustaoğlu)
l En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
(“Tereddüt”)
l Jüri Özel Ödülü: “Başkasının
Evi” (Russudan Glurjidze)
l En İyi Kadın Oyuncu: Ecem
Uzun (“Tereddüt”)
l En İyi Erkek Oyuncu: Tamer
Nafar (“48 Kavşağı”)
l En İyi Senaryo: “Açık Kapı”
(Marina Seresesky)
l En İyi Müzik: “48 Kavşağı”
(Tamer Nafar, Itamar Ziegler)
l Uluslararası Yarışma İzleyici
Ödülü: “Açık Kapı” (Marina Seresesky
– İspanya)

 

 

Kaynak: Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu: Mavi Bisiklet’e 3 ödül birden – Cumhuriyet Kültür-Sanat Haberleri