Son Dakika Haberler

Ankara’da yürüyüş ve miting yasağı!

Ankara Valiliği güvenlik gerekçesiyle başkenti kapattı.

Ankara’da yürüyüş ve miting yasağı!
Okunma : 52 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Ankara Valiliği, güvenlik gerekçesiyle bugünden başlayarak 30 Kasım’a kadar her türlü toplantı, gösteri, yürüyüş ve mitingi yasakladı.

29 EKİM KUTLAMALARI ve 10 KASIM BELİRSİZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ankara’da yapılacak kutlamalara ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası etkinliklerine herhangi bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, terör örgütlerinin eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıklarının tespit edildiği belirtilerek, toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerin hedef olabileceği ifade edildi.

Ankara Valiliği’nin yazılı açıklaması şöyle: “Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden 17 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere 30.11.2016 tarihine kadar yasaklanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının umuma açık alanlarda yapacağı etkinlikler, Valilik iznine tabidir. Yukarıda belirtilen emir ve yasaklamalara uyulmaması halinde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır.”