Son Dakika Haberler

Ankara’da ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ buluşması

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Ankara Mimarlar Odası’nda “Öğretmenler Veliler Aydınlanma İçin Buluşuyor” başlıklı bir etkinlik düzenledi.

Ankara’da ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ buluşması
Okunma : 67 views Yorum Yap

Etkinlikte zorunlu din dersinin kaldırılmasına ilişkin çalışmalar konuşuldu.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Ankara’da yaptığı toplantıda “zorunlu din derslerinin kaldırılması”na yönelik atılacak somut adımları tartıştı.

Etkinlikte ilk sözü alan eğitim emekçisi Düzkaya, Aydınlanma Hareketi’nin Türkiye’de neyi amaçladığına ve bugüne kadar neler yaptığına değindikten sonra Hareketin kendine “zorunlu din dersleri neden kaldırılmalıdır?” sorusunu niçin seçip bu meselenin üzerine gittiğini anlattı. Çeşitli Avrupa ülkelerinde de zorunlu olan bu dersin Türkiye’de işlendiği halinden çok farklı olduğuna; diğer ülkelerde öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde dinler eğitimi yapılmadığı takdirde çeşitli muafiyet hakları tanındığına; fakat Türkiye’de tek din üzerinden dayatma ile bu dersin yapıldığına çeşitli örneklerle işaret eden Düzkaya, bu haliyle bu dersin yürütülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Düzkaya, zorunlu din derslerine karşı hep birlikte mücadeleye ve dava açmaya çağırdı.

İkinci sözü alan akademisyen Ebru Aylar, eğitim sisteminin hızlı bir şekilde yaşadığı dönüşümü anlattı. Evrim konusunun fen bilgisi ve biyoloji kitaplarından çıkarılışından “bilgi görecelidir” safsatasının kabulüne kadar yaşanan hızlı dönüşümün yerini sorgusuz sualsiz din referanslı dayatmacı, bilimsellikten uzak bir müfredata bıraktığına işaret eden Aylar, AKP’nin eğitim alanında yarattığı kadrolaşmalarla çağdaş, demokrat ve solcu öğretmenlerin sürgün ve davalarının da bu dönüşüm sürecine eşlik ettiğini vurguladı. Dinsel bir yapı dayatmasına karşı durmanın Türkiye için çok acil olduğunu dile getiren Aylar, içeriğinden bağımsız olarak zorunlu din dersleri dayatmasına da kararlı ve örgütlü bir biçimde müdahale edilmesi gerektiğini, bu derse karşı açılacak dava sayısının çoğaltılması gerektiğini dile getirdi.

Son konuşmacı olan emekli yargıç Vedat Esnek ise davaları açarken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmede bulundu. AİHM’e gönderilmiş olan dava örneklerine dikkat çeken Esnek, “Davayı açarken dini inancımıza ya da inançsızlığımıza dair bir şey söylemek zorunda olmayışımız Anayasası’nın 24. maddesince güvence altına alınmıştır” dedi. Esnek, Aydınlanma Hareketince hazırlanan, zorunlu din dersine karşı açılacak davalara ilişkin gerekli belgeleri toplantıya katılan velilere ulaştırdı.

Kaynak: Ankara’da ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ buluşması