Son Dakika Haberler

Anma yürüyüşüne izin çıkmadı.

Ankara katliamında hayatını kaybedenleri Beyazıt Meydanı'na yapılacak anma yürüyüşüne İstanbul Valiliği'nce izin verilmedi.

Anma yürüyüşüne izin çıkmadı.
Okunma : 169 views Yorum Yap
Ankara katliamında hayatını kaybedenleri Beyazıt Meydanı’na yapılacak anma yürüyüşüne İstanbul Valiliği’nce, “Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşların çok yoğun biçimde kullanıldığı”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı” ve “Bulunulan dönemin hassasiyeti” gerekçeleriyle izin verilmedi.

Ankara ‘daki kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için DİSK, TMMOB, TTB ve KESK’in öncülüğünde Beyazıt Meydanı’na yapılacak anma yürüyüşüne İstanbul Valiliği’nce izin verilmedi. Yürüyüşün iptal gerekçeleri ise: “Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşların çok yoğun biçimde kullanıldığı”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı” ve “Bulunulan dönemin hassasiyeti”…

Ankara’daki kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için DİSK, TMMOB, TTB, KESK’in öncülüğünde “Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız, İsyandayız, Hayatı Durduruyoruz” sloganıyla bir yürüyüş yapılacağı duyuruldu. Sirkeci Garı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önü olmak üzere iki koldan saat 11.00’de Beyazıt Meydanı’na yapılacak yürüyüşe İstanbul Valiliği tarafından gece 02.00 sıralarında yapılan yazılı açıklamayla izin verilmeyeceği açıklandı. Açıklamada yürüyüşe, “Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşların çok yoğun biçimde kullanıldığı”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı” ve “Bulunulan dönemin hassasiyeti” gerekçe gösterilerek izin verilmediği belirtildi.

İstanbul Valiliği’nce yapılan yazılı açıklamada, “10 Ekim 2015 günü Ankara’da meydana gelen terör saldırısı sonucu çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda vatandaşımız da yaralanmıştır. Menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan bazıları Valiliğimizce alınan tedbirler çerçevesinde ve cenaze törenlerinin yapılmasını müteakip ilimizde defnedilmiştir. İnternet ortamı ve sosyal medyada bazı sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti teşkilatları adına teyit edilmemiş çağrılar yapılmak suretiyle 13 Ekim 2015 günü ilimiz Sirkeci ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi civarında toplanarak Beyazıt istikametine yürüneceği ve burada kitlesel bir katılımla toplantı yapılmak istendiği anlaşılmaktadır.

O GEREKÇELER
Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşlarımızca çok yoğun biçimde kullanıldığı, Valiliğimizce 2911 sayılı Kanun çerçevesinde belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı hususları ile içinde bulunduğumuz dönemin hassasiyeti dikkate alındığında yapılmak istenen yürüyüş ve toplantı Valiliğimizce uygun bulunmamaktadır.Yasalarımızın öngördüğü doğrultuda ve usulüne uygun şekilde başvuruda bulunulması halinde Valiliğimizce belirlenen güzergah ve alanlarda yürüyüş ve toplantı yapılması mümkünken kişi güvenliğini ve kamu düzenini bozabilecek bu nevi çağrılara vatandaşlarımızın itibar etmemesi önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. (Cem TURSUN/İstanbul/DHA)

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: Örgütlerimizle değerlendireceğiz

Yürüyüşe ve anmaya izin verilmemesini CNN Türk yayınında değerlendiren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Valilik ve emniyetten dün geceden bu yana defalarca arandık. Biz hem İstanbul’da hem tüm illerde anma ve cenazelerin sorunsuz şekilde yapılmasını istiyoruz. Valilik ve emniyetlerden yasaklama gibi gerilimi artırıcı tutumlar içinde olmamalarını bekliyoruz. Biz gerilim istemiyoruz. Üzgünüz, öfkeliyiz ancak bir gerilimin tarafı olmayacağız. Devletin iki gün sonra aynı yasakçı tutuma döndüğünü görüyoruz. Valiliğin görevi bu tür demokratik tepkileri ortaya koyanları korumaktır” dedi.

Çerkezoğlu anmayla ilgili İstanbul’daki örgütlerinde değerlendirme yapacaklarını belirterek, demokratik tepkilerini ortaya koymaya devam edeceklerini açıkladı.

Kaynak: Radikal