Son Dakika Haberler

AP Başkanı’ndan ‘HDP’ açıklaması

HDP'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonla ilgili Avrupa'dan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AP Başkanı’ndan ‘HDP’ açıklaması
Okunma : 87 views Yorum Yap

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri, Leyla Birlik, Ferhat Encü, Selma Irmak, Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan ve Mardin Gülser Yıldırım gözaltına alındı. Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken tutuklanırken, bir diğer Diyarbakır milletvekili Ziya Pir, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AP BAŞKANI: KORKUNÇ BİR İŞARET

HDP’ye düzenlenen operasyona Avrupa’dan da tepkiler geldi. AP Başkanı Martin Schulz, HDP’li vekillerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bugünkü gözaltılar, Türkiye’deki siyasal çoğulculukla ilgili korkunç bir işaret” ifadelerini kullandı.

AB DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ ÜYESİ: ENDİŞE VERİCİ

İsveç eski Başbakan ve Dışişleri Bakanlarından AB Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınmalarını, “Endişe verici” olarak nitelendirdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Carl Bildt, “Birçokları, HDP liderlerinin gözaltına alınmasının, Kürt sorununda daha da bozulmalara yol açacağı endişesini taşıyor” uyarısında bulundu.

AVRUPA KONSEYİ’NDEN TEPKİ

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland adına sözcüsü Daniel Höltgen açıklama yaptı. Höltgen, “Avrupa Konseyi, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sözleşmesi’nin muhafızıdır. Genel Sekreter Türk liderlerle bu gelişmeleri görüşmeyi sorumluluğu olarak görür ki şu anda da uygun kanallardan bu süreci sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)