Son Dakika Haberler

Asansör faciası davası bugün başlıyor

Mecidiyeköy'de ihmal, denetimsizlik ve taşeron çalışma sistemi ile 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili dava bugün başlayacak.

Asansör faciası davası bugün başlıyor
Okunma : 58 views Yorum Yap

Mecidiyeköy’de ihmal, denetimsizlik ve taşeron çalışma sistemi ile 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili dava bugün başlayacak. Duruşma Çağlayan Adliyesi’nde saat 10:00’da görülecek.

6 Eylül’de Mecidiyeköy’de Torun Center’da 32’nci kattaki asansör, içindeki işçilerle birlikte yere çakılmıştı. Kazanın ardından 10 işçi hayatını kaybetmişti. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı, Torun Center inşaatında 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili iddianameyi hazırladı. 25 kişinin 4 yıldan 22.5 yıla kadar hapsi istenirken, Torunlar İnşaat’ın patronlarına ve üst düzey yöneticilerine takipsizlik kararı verildi. İşçilerden bazılarının aileleri kan paralarını alarak davadan vazgeçti.

Emsal dışı bodrum katla %80 artan inşaat

TOKİ’den alınan arsada Torun Yapı-Kapıcıoğlu ortaklığında yapılan Torun Center, yürütmeyi durdurma kararı verilen ve iptal kararlarını aşmak için küçük değişikliklerle hazırlanan yeni plan-projelerle devam eden inşaatlardan biriydi.
İnşaat devam ederken CHP Şişli Belediye Meclisi üyelerinin İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, 2 Nisan 2010’da tasdik edilen imar planına 17 Mart 2011’de yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Kararda, bodrum katların emsale dahil edilmediği planda, 2.50 olan emsalin bu şekilde 4.50’ye yükseltildiği ve inşaat hakkının yüzde 80 artırıldığı tespit edilmişti. Mahkeme hukuka aykırılık olduğunu, uygulamaların gerçekleşmesi halinde, telafisi güç ve olanaksız zararlar doğuracağını bildirmişti.

Karara ilişkin TOKİ yetkilileri, mahkemeye itirazda bulunarak “Mahkeme buna karşın yürütmeyi durdurma kararında ısrar ederse Danıştay’a gideriz. Oradan da sonuç alınmazsa, iptal gerekçelerini dikkate alarak yeni bir plan hazırlığına gireriz” demişti.

Aziz Torun: “Zaman kaybı oluyor”

İnşaatı bu yıl bitirmeyi hedefleyen ortaklardan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, kararla ilgili “Deli olmamak işten değil. Bu ülkede yatırım yapmak ne kadar zor! Bu işe yürütmeyi durdurma kararı verecek kadar adaletsiz bir adalet sistemi olduğunu düşünmüyorum. Adalete güveniyorum” demişti.

Aziz Torun da inşaatın bir an önce bitmesi gerektiğini vurgulamıştı: “Maalesef yazık oluyor. Zaman kaybı oluyor. Bu işin uzaması durumunda çok etkileniriz. Projemiz hazır. Satışa çıkacaktık”

Revize plan da hukuka aykırı

TOKİ’nin yürütmeyi durdurma kararına itirazı, Mayıs 2011’de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedilmişti. Ancak imar planına yürütmeyi durdurma kararı veren İstanbul 2. İdare Mahkemesi, TOKİ’nin açtığı yeni dava sonucu 15 Temmuz 2011’de, plandaki revizeyi öne sürerek “dava konusuzdur” dedi. Mahkeme, yürütmesini durdurduğu 2 Nisan 2010 tarihli kararın, 16 Şubat 2010 tarihli planlara yapılan itirazların kısmen değerlendirilmiş hali olduğunu ileri sürerek bu kararı vermişti. Oysa hukuka aykırı maddeler revize planda da vardı. Bu kararın bozulması için Meclis üyeleri konuyu Danıştay’a taşımışlardı.

Erdoğan’ın imam hatip arkadaşı

Ali Sami Yen’in arsasını, TOKİ’den yaklaşık 1 milyar TL’ye satın alan Aşçıoğlu şirketi, arsayı daha sonra Tayyip Erdoğan’ın İmam Hatip’ten okul arkadaşı Aziz Torun’un şirketine satmıştı. Torun Yapı ve Kapıcıoğlu ortaklığında inşa edilen projede planlanan iki rezidans ve biri ofis olmak üzere üç kulenin yapımının bu yıl bitirilmesi hedefleniyordu. İnşaat bitmeden satışa çıkan projede daire fiyatları 580 bin dolar ile 4 milyon dolar arasında değişiyor.