Site icon Sarıyer Gözlem

Atatürk Havalimanına Bombalı Saldırı: 28 ölü

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar Terminali’nde üç ayrı patlama oldu. Patlamaların Dış Hatlar geliş ve gidiş ile otoparkta meydana geldiği belirtildi. Bekir Bozdağ, ilk belirlemelere göre en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini 50 kişinin de yaralandığını açıkladı. Patlamaya canlı bombanın neden olduğu belirtildi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildi.

Reuters’ın, ABD merkezli NBC News’a konuşan bir görgü tanığına dayandırdığı haberine göre ise polis, canlı bombalardan birini görüp üzerine atladı. Canlı bomba da o andan kendini havaya uçurdu.

Havalimanı çalışanı Fatih Nacar önce silah seslerinin duyulduğunu daha sonra da bombanın patladığını ifade etti.

Yaralı sayısının 40’ı aştığı belirtilirken yaralıların başta Bakırköy Devlet Hastanesi olmak üzere çevredeki hastanelere sevk edildiği bildirildi.

Havalimanı çalışanlardan Gözde Aydınoğlu, silah sesleri duyduklarını ardından bomba ve patlama sesi duyduklarını söyledi.

BAŞBAKAN YILDIRIM KRİZ MASASI OLUŞTURULMASI TALİMATINI VERDİ

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlama hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’i telefonla arayarak bilgi aldı. Yıldırım, konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı bünyesinde kriz masası oluşturulması talimatını verdi.

KIZILAY’DAN ACİL KAN

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırı sonrası Kızılay kan ihtiyacının oldunu açıkladı ve acil kan çağrısında bulundu. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık yurttaşların hastane acillerine gitmeleri yerine Kızılay’ın kurduğu noktalara gitmesi gerektiğini belirtti. Kızılay, ayrıca havalimanı çevresindeki trafiğin azaltılmasını da istedi: “O bölgeye gidenler geri

THY’DEN PERSONELİNE MESAJ

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen bombalı saldırının ardından Türk Hava Yolları’nın (THY) personeline mesaj gönderdiği ortaya çıktı.

Gönderilen mesajda şu ifadelere yer verdi.

“Tüm kabin ekiplerinin dikkatine; Atatürk Havalimanı’nda yaşanılan olay sebebi ile güvenlik tedbirleri arttırılmış ve havalimanı girişe kapatılmıştır. Bu gece 22.45 itibarı ile uçuş görevine gelecek ekiplerimizin ikinci bir bilgilendirmeye kadar yola çıkmamaları hususunu önemle rica ederiz.”

Hayatını kaybedenlerin sayısı belirlendi.

Atatürk Havalimanı’nda dış hatlar terminalinin girişinde art arda patlama meydana geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yaptığı açıklamada, üç canlı bombanın saldırısı sonucu 28 kişinin öldüğünü, 60’ının da yaralandığını belitti

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, teröristler CIP girişinin yanındaki kapıdan kalaşnikof silahlarla  tarayarak giriyorlar, pasaport kontrolüne kadar ilerliyorlar, boarding ekranının önünde bekleyen kalabalığın üzerine 4 el bombası atıyorlar. Çatışma sürüyor. Atatür Havalimanı’na gelen uçaklar kontrollü bir şekilde çevre illere yönlendiriliyor.

Ayrıntılar  geliyor….

 

Exit mobile version