Son Dakika Haberler

Atom bombasından sağ kalanların resimleri sergide

1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombasından sağ kurtulanların yaptığı resimler İngiltere'nin Manchester kentinde sergilenecek.

Atom bombasından sağ kalanların resimleri sergide
Okunma : 92 views Yorum Yap

Japonya dışında ilk defa sergilenecek olan resimler Ekim ayında İngiltere’nin Manchester Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açılacak. Resimlerde, 6 Ağustos 1945’te Amerikan uçaklarının attığı bombanın korkunç etkileri anlatılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 1974’te Japon yayın kuruluşu NHK’nın çağrısıyla gündeme gelen projeye teslim edilen resimler arasından bir seçki ülkenin farklı kentlerinde daha önce sergilenmişti.

12 resim ve çizimden oluşan koleksiyon Manchester’daki ‘1914-2014 Duyumsal Savaş’ sergisinde yer alacak.
Masahiko Nakata – Yokogawa Köprüsü’nün Altında Şişmiş Cesetler (1973-1974)

Çağrı üzerine NHK’ya 2000’in üzerinde resim teslim edilmiş ve bunların bir kısmı Hiroşima Barış Müzesi’nde ve daha sonra farklı kentlerde sergilenmişti.

1945’te atılan bombayla 60-80 bin kişinin hemen ve on binlercesinin de radyasyonun uzun dönemli etkileri sonucu öldüğü, toplam ölü sayısının 135 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

Galeri, sergide “sanatçının savaşın bedensel, zihinsel, çevresel ve duyumsal etkilerini nasıl resmettiği” sorusuna cevap arandığını belirtiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)