Son Dakika Haberler

Bahçeli’den HDP yorumu: Yas tutacak değiliz

MHP lideri HDP'nin Meclis çalışmalarına katılmama kararı için "Yas tutacak değiliz" ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den HDP yorumu: Yas tutacak değiliz
Okunma : 65 views Yorum Yap

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) başlattığı Rakka operasyonuyla ilgili olarak “PYD, ABD’nin kara gücü haline gelmiştir. ABD, bu terör örgütüne silah ve lojistik destek vermekte, terörü ödüllendirmektedir. Bu tutumun dostlukla bağdaşmadığı çok açıktır” dedi.

Bahçeli HDP’li vekillerin tutuklanmasının ardından CHP’nin tavrına yönelik eleştirilerde bulundu.

MHP lideri HDP’nin Meclis çalışmalarına katılmama kararı için “Yas tutacak değiliz” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin konuşması özetle şöyle:

TSK, IŞİD ile PYD’ye karşı Suriye topraklarının içinde askeri operasyonlar yapmaktadır. Irak ve Suriye’deki yangın giderek yayılmaktadır. PKK terör örgütünün saldırıları tırmanmıştır. PKK ile mücadele sürmektedir. Bölücü hainler Türkiye’yi karıştırmak için yeni tezgahlar içindedir. Adeta sırat köprüsünden geçmekteyiz. Değerli milletvekilleri, Irak ve Suriye’de yaşanan vahim gelişmeler endişe vericidir. Milli güvenliği hedef alan tehditler her geçen gün yeni boyutlar kazanmaktadır TSK, IŞİD ve PKK’nın uzantısı PYD ile mücadele için Suriye topraklarındadır. Türkiye’nin fiili desteğindeki ÖSO’nun hedefi El Bab’dır. Kahraman askerlerimiz verilen görevleri fedakarlıklarla icra etmektedir. Şehit düşen evlatlarımıza rahmetler niyaz ediyorum.

“ABD PYD’Yİ ÖDÜLLENDİRİYOR”

El Bab’ın Türkye için stratejik önemi büyüktür. Türk sınırı boyunca ilan ettikleri 3 sözde kantonu birleştirip terör koridoru oluşturmak isteyen PKK’nın önünün kesilmesi için bu operasyonlar önem taşımaktadır. PKK/PYD’nin Suriye sınırımıza yerleşmesi, Kürdistan’ın düğmesine basılmasının ilk fişeği olacaktır. Türkiye buna hiçbir şart altında izin vermeyecektir. Sınır bölgelerimizin ötesinde her türlü önleyici önlemi alması, meşru müdafaa hakkımızın bir gereği olacaktır. Kırmızı çizgilerimizi hiçe sayarak PYD unsurlarının Menbiç’ten çıkarılması önem taşımaktadır. PYD, ABD’nin kara gücü haline gelmiştir. ABD, bu terör örgütüne silah ve lojistik destek vermekte, terörü ödüllendirmektedir. Bu tutumun dostlukla bağdaşmadığı çok açıktır.

“TÜRKİYE BUNA İZİN VERMEYECEKTİR”

PYD, El Bab’ı ele geçirerek kantonları birleştirme peşindedir. PYD’nin buraya yerleşmesi bağımsız Suriye Kürt devletinin güvelenmesini teşkil edecektir. Dört parçalı büyük Kürdistan’ın ayaklarını oluşturacaktır. Türkiye buna izin vermeyecektir. Her türlü caydırıcı tedbirleri alması meşru müdafaa hakkımızın gereği olacaktır. Fırat’ın batısına geçen PYD unsurlarının Menbiç’ten çıkarılması önem taşımaktadır.

ABD, PKK ile özdeş olan bu terör örgütüne silah vermekte, terörü ödüllendirmektedir. Bu dostluk ve ittifakla bağdaşmamaktadır. ABD, PYD’de destek vererek, PKK terörüne ortaklık yapmaktadır.

“SİYASİ MİYOPLUK”

Suriye’de ABD’nin stratejik ortağı olarak görülen PYD’nin IŞİD’in bulunduğu Rakka’ya operasyon yapılması endişe vericidir. IŞİD’in Rakka’dan çıkarıldıktan sonra Rakka’ya girecek YPG ve PYD unsurları buradan çıkmayacaktır. ABD siyasi miyopluk içindedir.

Türkiye, Suriye sınırları boyunca bir düşmanlık kuşağının oluşması durumunda gereken tüm tedbirleri almak durumundadır, şüphesiz ki alacaktır. Türkiye’nin Musul’un IŞİD’den temizlenmesi operasyonuna katılmasının önüne çıkarılan engeller, Irak’ta Türkiye’ye karşı yeni bir cephe oluşturulduğunun göstergesidir.

“ASKERİ GÜÇ KAÇINILMAZDIR”

Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden gelişmeler karşısında fiili askeri güç kullanımını da içeren caydırıcılık politikası izlemesi kaçınılmazdır. Gerektiğinde askeri harekat yapılmalı, terörden arındırılmış güvenlikli bölge oluşturulmalıdır. MHP, hükümetimizin alacağı güvenlik tedbirlerini destekleyecektir.

HDP’LİLERİN TUTUKLANMASI

HDP milletvekilleri hakkında yapılan hukuki işlemler için başlatılan karalama kampanyalarını Türk milleti ibretle izlemektedir. Cumhuriyeti kurmakla övünen CHP’nin bu kampanyanın başını çekmesi ve bölücü hainlere destek olması siyasi tarihimize kara leke olarak geçmiştir. Demokratik meşruiyet zemininde siyaset yapan partilerin, bu koroya katılması izahı zor bir garabet olmuştur. CHP’nin bölücülerin avukatlıklarına soyunması maruz görülemeyecektir. Seçilmişlerin terörle içiçe olması her şeyden önce millete ihanettir. Hukuk herkes için geçerlidir. Hukuka saygı göstermek demokasiye saygının asgari düzeyidir.

Anayasayı ve hukuku yok sayarak suç işleyen herkes adalet önünde hesap verecektir. Burada Kandil hukuku değil, Türkiye Cumhuriyeti hukuku geçerlidir. Hiç kimse unutmasın ki, tarihte Türkiye’ye ihanetin cezasız kaldığı görülmemiştir.

YAS TUTACAK DEĞİLİZ

Teröristlerin maşalığını siyasi olarak göğüsleyenlerin demokrasiden bahsetmesi kara mizah örneğidir. Yedek lastik olmakla suçlayanların, terör çığırtkanlıklarının megafonu olmaları kendileri açısından acı bir tecelli olmuştur. PKK hain saldırılarını sürdürmekte, aziz şehitlerimizin naaşları Türk milletini tarifsiz acılara gark etmektedir. Herkesin milli sorumluluk bilincinde hareket etmsi vatan sevgisinin asgari gerekliliğidir. Hiç kimse terör maşalarının boykot kararının yasını tutacak değildir. CHP’nin bunu matem meselesi olarak sayması milli vicdanda karşılık bulmayacaktır.