Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Bahçeli’den ikinci başkanlık çıkışı 

Bahçeli "Ya fiili durum düzelsin ya da diili durum hukuki durum kazanarak Türkiye derin bir nefes alsın. Millette sormakta sakınca yok" dedi.

Bahçeli’den ikinci başkanlık çıkışı 
Okunma : 62 views Yorum Yap
besiktasbelediyesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada dile getirdiği başkanlık sistemi tartışmasına ilişkin bugün yeni açıklamalarda bulundu.

MHP lideri Devlet Bahçeli başkanlık tartışmalarına ilişkin “Ya fiili durum düzelsin, ya da diili durum hukuki durum kazanarak Türkiye derin bir nefes alsın. Millette sormakta sakınca yok. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” ifalerini kullandı.

Bahçeli şunları söyledi: Ya fiili durum düzelsin ya da diili durum hukuki durum kazanarak Türkiye derin bir nefes alsın. Millette sormakta sakınca yok. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.”

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Terörizm devamlı kullanılır hale gelmiştir. Pes edeceğimizi, geri çekileceğimizi, kendi kendimizi yiyip tüketeceğimizi düşünüyolar. Kan içici piyonalarla devamlı saldırıyorlar. Çok şükür bu aziz milletin şehitler tepesi boş değildir. Gün aşırı gelen şehit haberleri hepimizi kahretmektedir… Terörün panzehiri birlik ve dayanışma ruhudur…

Ülkemiz risk ve tehditlerle karşı karşıya. İçinde bulunduğumuz geniş coğrafya diken üstünde. Ortadoğu tümden kilitlenmiştir. Devasa bir coğrafya karanlıktadır. Halep kan ağlamaktadır. Masum canlar hedef alınmaktadır. Ateşkes derhal sağlanmazsa Halep imha olacak.

“HALEP KURTARILMALI”

Halep’in baskı ve zulümden kurtarılması acildir. Meseleye bakışımız yabancıların bakışı gibi olmamalıdır. Halep’in kader çizgisi ile Anadolu coğrafyasının istikbal rotası ayrı değildir. Halep emniyette değilse Gaziantep ve Hatay elbette tehdit altındadır.

Dünyanın diğer ucundan Ortadoğu’ya kalkıp gelen ve operasyon yapanların Türkiye’nin çağrı ve taleplerine kulak tıkaması kabul edilemez. Bu aymazlar aynı zamanda Müslümanların canına ve malşına kasteden zalimler kafilesidir.

“TÜRKİYE’NİN MÜDAHİL OLMASI KAÇINILMAZ”

İslam toplumlarının artık Haçlı projelerinin genişleyen ablukasından sıyrılıp belini doğrultması elzem haline gelmiştir. Bölge halklarının geleceği buna bağlıdır… Türkiye’nin komşu ülkelerdeki, nerede duracağı belli olmayan savrulmalara müdahil olması kaçınılmazdır.

BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

Geçen haftaki grup toplantımızda yeni anayasa değerlendirmesi tartışılmıştır. Başkanlık sistemine destek verip vermediğimiz gündemi işgal etmiş, niyet okucuları niyet okumuştur. Bereket versin biz ne dediğimizin bilincindeyiz. ‘Türkiye’de fiili bir durum vardı ve bu çözülmelidir’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanı fiili başkanlık yapmaktadır. Ya Cumhurbaşkanı başkanlık yapmaktan vazgeçsin ki bizim için doğru olan budur. Bunları anlamayan varsa heceleye heceleye alfabeyi öğretmeye hazırım. AKP’nin başkanlık sistemiyle ilgili inadı sürecekse, o zaman karşınıza iki seçenecek çıkacaktır yorumunu yaptım. Bir anayasa hazırlığı varsa, anlaşılan maddelerle TBMM’ye getirmelidir. Bu anayasa değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu’nda ya 367’yi aşacaktır, ya da 330’un üzerinde kalarak referanduma sunulacaktır. Bunun üzerine komut almışçasına sırayla saldıranlardan öylesine sözler duyuldu ki şaşırmamak imkansızdır.

‘Stepne’, ‘baston’, ‘kurtarıcı meleği’ dediler. Bindiğimiz dalı kestirdiğimizi uydurdular. AKP’ye pas verdiğimizi dillerine doladılar. Ahmak ata binerse bey oldum sanırmış. Şalgam aşa girerse yağ oldum sanırmış. MHP’nin ne dediği bellidir. Hükümet sistemi üzerinde yapılan tehlikeli oyunlar, rejim krizine dönüşecektir. Ya fiili durum düzelsin, ya da fiili durum hukuki durum kazansın anayasa ihlalleri son bulsun.

Biz ezelden ebede Hakkın yolunda, milletin yanındayız. Halkın partisi olduğunu söyleyen CHP niye celalleniyor. HDP’nin aparatı, PKK’nın sim kartı olurken bir şey olmuyor da, biz bir teklifle gelince mi kıyamet kopuyor. Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olurmuş. Demirin tavında dövüleceğini söylüyoruz. Hukuksuzluğun bir devlet kaybına yol açabileceğini vurguluyoruz. CHP’li sözcülere ekran ve televizyonda saldırgan tutum takınanlara ne desek boş. CHP ve yandaşları düğüne giderler zurna beğenmezler, hamama giderler kurna beğenmezler. Bunlar MHP’yi tanımıyorlar, bilmiyorlar. Bölücüler, kendilerine aydınlıkçı diyenler birbirlerini göre göre duya duya zifte bulanmıştır. CHP’nin bu tuzağa düşmesi siyasi geçmişine haksızlıktır. İçleri çıpıt çarşısına dönenlerden öğrenecek bir şeyimiz yoktur. Şartlar oluşursa aziz milletimize sorunların çözümü için müracaat etmekten vazgeçmeyiz.

Bunlara diyorum ki, yağ mı yoğurttan yoğurt mu yağdan çıkar yakında görürsünüz. Az bekleyin, biraz daha sabredin, biz şartlar oluşursa, aziz milletimize herhangi bir sorunun çözümü için müracaat etmekten tereddüt etmeyiz. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

“PARLAMENTER SİSTEMİN REVİDE EDİLEREK DEVAMINDAN YANAYIZ”

Zahmetsiz zahmet olmayacağı meydandadır. Gerekirse zahmet çekeriz, çileye katlanırız. Ama Türkiye’nin siyasi ve hukuki istikrarı için üzerimize düşeni harfiyen yaparız. MHP parlamenter sistemin revize edilerek devamından yanadır. Ama milletimize sormanın hiçbir mahsurluğu ve sakıncalı tarafını da görmeyecektir. Yağmur nereye yağarsa tarlasını oraya taşıyanlara diyeceğimiz bir şey yoktuır. Onlarla uzlaşma vaktimiz de olmayacaktır.

Türk milletine güveniyorum. AKP’nin anayasa hazırlığını TBMM’ye getirmesi, sağlıklı ve makul bir neticenin alacağına yürekten inanıyorum.

Kaynak: Bahçeli’den ikinci başkanlık çıkışı

sariyerbelediyesi