Son Dakika Haberler

Barzani’den Erdoğan’a: Demirtaş’ı serbest bırakın

Mesut Barzani’nin Erdoğan ile görüşmesinde tutuklu HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istediği bildirildi.

Barzani’den Erdoğan’a: Demirtaş’ı serbest bırakın
Okunma : 105 views Yorum Yap

Türkiye’yi ziyaret edeh Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasını “çok iyi bir görüşme” olarak niteledi. Bu arada, Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Rudaw’a Mesut Barzani’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde tutuklu HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istediğini söyledi.

Rudaw İngilizce’ye göre, Mesut Barzani’nin bu sabah Ankara’da Rudaw’un sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Pazar günü İstanbul’da yaptığı görüşme için “İyi idi. Çok iyi bir görüşme oldu. Tüm konuları görüştük” dediğini aktardı.

Öte yandan Rudaw İngilizce Mesut Barzani’nin bu sabah Ankara’da Ahmet Türk ile yaptığı görüşmede ağırlıklı olarak “Kürtler ve Ankara arasındaki bozulmuş barış süreci”nin ele alındığını belirtti. Bu arada, toplantı öncesi Rudaw’a konuşan Ahmet Türk ise, tutuklu HPD liderleri ve siyasilerinin serbest bırakılmasının taşıdığı öneme vurgu yaptı.

Ahmet Türk, Rudaw’ın Selahattin Demirtaş’a ilişkin bir soru yanıtlarken de Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile görüşmesinde “Demirtaş ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ettiğini” söyledi.

Rudaw İngilizce, haberinde Barzani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin geçmişte Türkiye’deki “barış sürecinin korunmasına yönelik girişimlerde etkin rolleri oynadıklarını da iddia etti.

Kaynak: Barzani’den Erdoğan’a: Demirtaş’ı serbest bırakın