Son Dakika Haberler

Başbakandan askere sert sözler.

Başbakan Davutoğlu, Yunanistan ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakandan askere sert sözler.
Okunma : 67 views Yorum Yap

Başbakan Davutoğlu, Yunanistan ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı (Bedelli askerlikte askeri yetkililerin endişe taşıdığı iddiası iddiası) ‘Genelkurmay başkanlığımız, Başbakanlığa bağlıdır. Askeri kaynakların herhangi bir konuda kaygıyı iletmek için basına konuşmasına gerek yoktur.’ dedi.

İşte Davutoğlu’nun bedelli askerlikle ilgili askerin endişe taşıdığıyla ilgili soruya verdiği cevap:
Ben gazetelerimizde iç ve dış kaynaklara istinaden yapılan haberlere mesafeli yaklaşırım. Genelkurmay başbakanlığa bağlıdır. Kaygı iletmek için basına konuşmasına ihtiyaç yoktur. Herkesin öğrenmesi gereken bir şey var, bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberler bitmeli. Türkiye ‘de işleyen sağlıklı süreçler vardır. Kurumlar arası istişareler yapılır. TSK’nın çok açık bir tutumu var. Kaynak çıkıp kendisi konuşur. Bu tür haberlerin belki dikkat çekici haber geleneği vardır.

YAŞ’ta bu konu görüşüldü. Bana brifingler verildi. Savuma bakanımız tarafından bilgiler aktarıldı. Bu çerçevede yaş’ta konu ele alındığında zaten genel bir perspektifle bu konuda olumlu kanaatler ifade edildi.

Silahlı kuvvetlerimiz büyük bir reform sürecinden geçiyor. Etkin bir silahlı güç olma niteliğiyle dünyanın en saygın kurumlarındandır. Aldığımız iki karar var. Teknoloji yoğun bir nitelik kazanarak artırılması, ikincisi sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili düzenleme zaten çok geniş bir asker alım imkanı sağlıyor.

O düzenleme meclis’ten geçecek. O da mesleği askerlik olan geçişin kademeli adımlarını temsil ediyor.

Yaş ile ücret Bakanlar Kurulu’nun takdirindedir, toplandık ve bu kararı aldık. Bu tür anonim atıflarla yapılan habere itibar edilmemelidir.

ASKER NE DEMİŞTİ
Milliyet’ten Serpil Çevikcan bugün askerin endişe nedenlerini birkaç başlıkta toplamıştı.

İşte Çevikçan’ın o yazısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve üst düzey komuta kademesi kaygılarının nedenlerinin anlatıldığı o bölüm:

YAŞ’ta gündeme gelmedi
* Son Yüksek Askeri Şura toplantısında, bedelli askerlik konusu gündem maddeleri arasında yer almıyor. Genelkurmay komuta kademesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyunda sürdürülen kampanyaya karşın “çekince” yansıtan açıklamalarını esas alıyor. Buna rağmen konunun basında ana gündem olmaya devam etmesi nedeniyle Şura’da komuta kademesinden bir isim Davutoğlu’na bedelli askerlik konusunda bir kararlarının olup olmadığını soruyor. Yanıt, “Netleşen bir şey yok” oluyor. YAŞ toplantısında kısa bir süre sonra Başbakan Davutoğlu’nun, AK Parti grup toplantısında bedelli askerlik kararını duyururken yaptığı “28 yaş ve 18 bin TL” kriterleri de YAŞ’ta hiç gündeme gelmiyor.

Kadro sıkıntısı endişesi
* Siyasi iradenin bedelli askerlik kararına saygı duyulmakla birlikte, komuta kademesinin çekinceleri ve kaygıları devam ediyor. Komuta kademesi, bir önceki bedelli askerlik kararının alındığı 2011’deki gerekçelerin devam ettiğini düşünüyor. O dönem 30 yaş ve 30 bin TL olarak belirlenen kriterlere ve sadece 70 bini bulan başvurunun yarattığı personel sıkıntısına dikkat çekiliyor. Şimdiki kriterlerin başvuru oranını artıracağına ve TSK’nın kadro ihtiyacı konusundaki sıkıntısının katlanacağına vurgu yapılıyor. TSK’nın personel karşılama oranının yüzde 45’lere düşeceği hesaplanıyor.
* TSK’nın içeride, sınır hattında ve dışında yaşanabilecek sıcak gelişmeler çerçevesinde her an teyakkuzda olduğu, hazırdaki birliklerin mevcudunun maksimumda tutulduğu kaydediliyor.Anayasa’ya göre Bakanlar Kurulu’nun TSK’yı savaşa hazır tutmakla görevli olduğunun altı çiziliyor.
* TSK’nın, “barış zamanında olunmasına karşın” mevcut birliklerini güneydoğuda, Irak ve Suriyesınırında yüzde 100’de tuttuğu, personel açığına tahammül gösterilemeyecek bir konjonktürden geçildiğine vurgu yapılıyor.

Konjonktür vurgusu * Askerliğin zorunlu olduğu Türkiye’de, bedelli askerlik kararının silah altındaki askerler ve ailelerinde yarattığı etkinin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanılıyor. Bu çerçevede, komuta kademesine hâkim olan hissiyatı şöyle ifade edebilirim:
“Biz milli bir orduyuz. Milletin içinden çıktık. Şu anda görev yapan Mehmetçiklerin moral-motivasyonu her şeyden önemlidir. Bundan sonra silah altına alınacak askerlerin moral-motivasyonu da her şeyden önemlidir. TSK; içinden doğduğu milletine, görev yapan ve yapacak olan Mehmetçiklerine ve ailelerine vefasız bir tutum içine girmek manasına gelen hiç bir uygulamayı benimsememiştir. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve konjonktür değişmediği sürece bedelli askerlik konusunda sıcak bakılması mümkün değildir.”

Son karar hükümetin
* Genelkurmay karargâhının, bedelli askerlik kararında itiraz gerekçelerinin giderildiği ve bunda bedelliden elde edilecek gelirin TSK için kullanılacak olmasının da etkili olduğu yolundaki yorumlardan rahatsızlık duyduğunu da vurgulayalım.
Evet, “son karar elbette hükümete aittir” diyen Genelkurmay’a dün itibariyle hakim olan hava böyle.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve üst düzey komuta kademesi kaygılı.
Kaygı gerekçeleri haftalardır yazılıp çiziliyor. Bunlar, Başbakan Davutoğlu’na verilen brifingde de ilk ağızdan aktarılmış durumda.
Ama tabii son karar siyasi iradeye aitti.