Başbakan’dan flaş başkanlık açıklaması
5 okunma

Başbakan’dan flaş başkanlık açıklaması

ABONE OL
7 Haziran 2017 14:32
Başbakan’dan flaş başkanlık açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlik sistemiyle ilgili teklifi en kısa sürede Meclis’e getireceklerini belirterek, “Başkanlık sistemini millete sormakta sakınca yok” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım, başkanlık sistemini içeren teklifi kısa süre içinde Meclis’e getireceklerini söyledi.

Binali Yıldırım, şöyle konuştu:

CHP lideri dahil, herkesle görüşürüz, Yenikapı ruhu devam ediyor.

Başkanlık sistemini millete sormakta sakınca yok. Bir sorununu çözümü için millete gitmekten çekinmeyiz.

MUSUL MESAJI

DEAŞ teröristleri tarafından Kilis’e atılan roket saldırıları da önlenmiş oldu. Başka silahlar ele geçirirlerse o da aynı şekilde tehdit olmaya devam eder. Bizim amacımız bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı sağlamak. Türkiye ülkemize yönelik her türlü tehdide karşı gerekeni anında yapar. Hiç kimsenin iznine, icazetine ihtiyacımız yok. Türkiye, hudutlarının güvenliğini her şart altında korumaya devam edecek.

MİSLİYLE KARŞILIK VERİRİZ

Musul’da uzun süredir konuşulan operasyon başladı. Olan biteni yakından takip ediyoruz. Planlarımız, hesaplarımız yapılmıştır. Türkiye’nin aleyhine herhangi bir durum ortaya çıkarsa gereken adım anında atılacak ve misliyle karşılık verilecektir. Operasyonda da olacağız, masada da olacağız sözünün arkasındayız.

HAVA KUVVETLERİMİZ KATILDI

Şu anda operasyonda ön saflarda olanlar bizim Başika’da eğittiğimiz milislerdir. Ninova mücahitleri operasyona katılmışlardır. Havadan müdahalede bizim hava kuvvetlerimiz de yer almıştır.

DEAŞ terör örgütünün bu müdahaleden sonra çıktığını bugün bütün dünya biliyor. (2003 işgali) Uyarılar dikkate alınmış olsaydı Irak bugünkü gibi istikrarsız bir ülke olmayacaktı. Şu anda Irak’ın yarısı PKK, YPG ve DEAŞ gibi örgütlerin kontrolüne geçmiştir. Diğer yarısı da uluslararası güç tarafından korunmaktadır. Irak’ta yeni yezidlere de kerbelalara da asla göz yummayız.

Aziz millet kendi ülkesinin ve komşu milletlerin beka mücadelesini de gerçekleştirdi. PKK ile FETÖ ortak hareket ettiler. Çünkü ikisi de maşa, iki maşayı aynı el tutuyor. Bunların ne dinle, ne milletle alakaları var. İki örgüt de tek bir amaca, kendi hedeflerine hizmet veriyor. Türkiye’nin bekası için, istiklalimiz için içerde ne gerekiyorsa yapacağız, dışarıda da aynen yapacağız.

BAŞKANLIK: YA MECLİS YA MİLLET ÇÖZECEK

Teröre destek veren belediyeleri tek tek tespit ettik. Yeni görevlendirdiğimiz başkanlar halka hizmet ediyor. AK Parti’yi sandıkta alt edemeyenler yeni bir icat çıkarmıştı. Bu işin öncülüğünü de yine ana muhalefet partisi çekti. Sistem krizini yine vatandaş çözdü. Millet AK Parti’yi daha da güçlendirerek çözümü gösterdi. 2010 referandumuyla Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi bir hüküm olarak girdi.

Yüzde 52 oyla seçilmiş Cumhurbaşkanımız var. Biz diyoruz ki mevcut durumu anayasaya uygun hale getirelim. Bu sürdürülebilir bir yol değil. Halkın iradesinin üzerinde başka bir yol olmaz. Artık her şey Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi ile değişmiştir. Siyasi sorumluluğu doğmuştur. Bu kargaşasının ortadan kalkmasını istiyoruz. Bunun yolu da mevcut durumu anayasa ile uygun hale getirmektir. Ya Meclis bu sorunu çözecek ya da millete havale edecek.

Sayın Bahçeli de fiili durumun anayasa ile uyumsuzluk içerdiğini ve adresin de millet olduğunu açıkça söyledi. Şimdi icraat zamanı. Sistem sorununu milletin önüne götürüp çözüm üretme zamanı.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM

Ben buradan Kılıçdaroğlu’na da çağrıda bulunuyorum. Gelin bu kervana katılın. Hep beraber Türkiye’nin gündemini meşgul eden anayasa meselesini çözelim, son sözü millet söylesin.

Biz 367’nin üstüne de çıksak son sözü millet söyleyecek. İşin sahibi millet biz vekiliz. Millete götürürüz millet kararını verir. Ondan sonra da bütün tartışmalar son bulur.

“BAŞKANLIK, SİSTEMİN DÜĞÜMLERİNİ ÇÖZECEK EN BÜYÜK REFORMDUR”

Sistem sorununun darbelere zemin hazırladığını ve terörün artmasına neden olduğunu savunan Başbakan Yıldırım, başkanlık sistemiyle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden darbelere zemin hazırlandı? Çünkü sistem tıkandı. Bu ülke neden ağır bedeller ödedi, terör neden bu seviyelere geldi? Çünkü sistem çözüm üretemedi. Başkanlık sistemi inşallah sistemin düğümlerini çözecek, kilitlerini açacak en büyük reformdur. Başkanlık sistemi Türkiye’nin ufkunu aydınlatacak yeni bir yol haritasıdır. Şahsi hırslarını artık herkes bugün bir kenara bıraksın. Parti çıkarlarını, kısa vadeli hesaplarını herkes bir tarafa bıraksın. Ülke çıkarları, Türkiye’nin geleceği her şeyin üzerindedir. Çıkıp diyorlar ki ‘Ben başkanlık sistemini istemiyorum’. Gerekçe yok. AK Parti gündeme getirdi, diye. OIsa olsa o herhalde. Başka gerekçesi var mı? Biz ülkeyi istikrarla yöneten bir iktidar olarak sistemin nerelerde tıkandığı, ülkeye ne bedeller ödettiğini görüyor ve ona göre bir çözüm yolu öneriyoruz. Gerekçeler ortadadır. Bilimsel çalışmalar bellidir. Tecrübe de ortadadır. Böylece inşallah bu konuyu da Türkiye’nin gündeminden çıkarmaya kararlıyız.”

Kaynak: Başbakan’dan flaş başkanlık açıklaması

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP