Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Başkanlık için AKP’nin yeni planı!

Uyum yasalarına göre bağımsız bir cumhurbaşkanı adayı için 100 bin imza gerekecek. AKP, çıkaracağı yeni yasa ile rakip adayların önünü kesmeyi planlıyor.

Başkanlık için AKP’nin yeni planı!
Okunma : 88 views Yorum Yap

Nurcan Gökdemir / Birgün – 2018 Mart ayına kadar yasalaşması gereken ancak AKP’nin “kendisine en uygun” düzenleme arayışı ile yılan hikâyesine dönen uyum yasalarının bütçe görüşmelerinin hemen ardından TBMM’ye sunulacağı kesinleşti. Başbakan Binali Yıldırım’ın da son şeklinin verildiğini açıkladığı metinde, Erdoğan’ın karşısına kulislerde ismi konuşulan Abdullah Gül ve Meral Akşener gibi bağımsızların ya da parlamento dışı muhalefetten bir ismin rakip olarak çıkmasını zorlaştıracak hükümlerin yer aldığı bildirildi.

Her biri 150 TL

Edinilen bilgiye göre, başkanlık sistemine uyum amacıyla Siyasi Partiler Yasası, Seçimin Temel Hükümleri Yasası, Milletvekili Seçim Yasası, Mahalli İdareler Seçim Yasası, Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ve Halkoylaması Yasası’nda yapılması zorunlu değişiklerin yanı sıra metinde Recep Tayyip Erdoğan’ı seçtirmeye dönük özel düzenlemeler de yer aldı. Siyaset kulislerinde, “Erdoğan’ın başkanlığını önlemek için muhalefetin üzerinde geniş uzlaşma sağlayabileceği bir ismin aday gösterilmesi” şeklinde dillendirilen formülün hayata geçmesini önleyici düzenlemelere yer verileceği konuşuluyor. Anayasa’nın adaylık ve seçim konusundaki 101’inci maddesine göre, cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilecek. Uyum yasalarına eklenmesi beklenen düzenleme ile seçmenler, aday gösterebilmek için imzalarını en az 150 TL ödeme karşılığı notere onaylatacak. Bu durumda bağımsız adaylığın yolu en az 15 milyon TL harcama yapmaktan geçecek.

‘Seçmen tepki gösterir’ kaygısı

AKP’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha sunduktan sonra Meclis’e göndereceği metinde noter onayı bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak bunun seçmenin iradesine ipotek konulması anlamına geleceği ve tepki yaratacağı da parti kulislerinde dillendiriliyor. Bu nedenle maddenin bir kez daha ele alınabileceği, noter onayından vazgeçilmesi durumunda ödeme yapılmayı gerektirmeyecek bir onay yolunun da gündeme gelebileceği bildirildi.

Kaynak: Başkanlık için AKP’nin yeni planı: Adaylık maliyeti 15 milyon…

sariyerbelediyesi