Son Dakika Haberler

Binler anma için toplandı.

Patlamada hayatını kaybedenler için anma törenine katılmak isteyenler polis engeli ile karşılaştı.

Binler anma için toplandı.
Okunma : 60 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Patlamada hayatını kaybedenler için anma törenine katılmak isteyenler polis engeli ile karşılaştı.

Başkent Ankara’da kalabalık bir grup dün yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerin bulunduğu alana gidip karanfiller bırakmak istedi. Alana girmek isteyenlere polis kurduğu güvenlik noktalarında izin vermedi. Yaşanan gerginlikte dağılmak istemeyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Alanın farklı iki noktasında ise yapılan görüşmeler neticesinde barikat açılarak girişe izin verildi. Başkent’te Sıhhıye’de de toplanan yüzlerce kişi kanlı saldırıyı protesto ediyor.

Ankara’da 95 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı saldırının yapıldığı alana girmek isteyen gruplara polis izin vermedi. Patlamanın yaşandığı bölgeye açılan tüm yolları barikatlarla kapatan polis kimseyi içeri almadı. Alana girmek isteyen gruba biber gazıyla müdahale edildi.

HDP’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili HDP’den açıklama geldi. Açıklamada patlamanın gerçekleştiği noktaya karanfil bırakmak isteyen HDP Eş Genel Başkanları, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekillerinin bulunduğu heyete Çevik Kuvvet ekipleri tarafından müdahale edildiği belirtildi. HDP açıklamasında müdahale nedeniyle yaralananların olduğu ifade edildi.

BARİKAT AÇILDI

Bu arada alanın farklı bir noktasında ise barikat açılarak girişe izin verildi.

Saldırı yerinde anma düzenlenecek anmaya, acılı ailelerle birlikte, KESK, DİSK, CHP’li ve HDP’li vekiller, olayın yaşandığı Ankara Garı’na gitmek istediler.

Ancak polisin kurduğu barikat nedeniyle, uzun süre alana alınmadılar.

Vekiller arasında, HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili İdris Baluken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da vardı.

‘VALİ’Yİ ARADIM BARİKAT AÇILDI’

Polis, sadece vekiller ile kitle örgütlerinin Genel Başkanlarının anma için alana alınabileceğini, diğerlerine ise izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bunun üzerine CHP’li Aylin Nazlıaka, Ankara Valisi’ni aradı.

Valiyle yapılan görüşme sonrasında, polisler barikatları açıp, anma için gelenleri alana aldı.

Nazlıaka, Hürriyet’e yaptığı açıklamada polisin önce acılı aileler, vekiller ve sivil toplum temsilcilerine müdahale hazırlığında bulunduğunu, ancak daha sonra barikatların açıldığını anlattı. CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka şöyle konuştu,

“Bizi içeri almak istemediler. Sadece milletvekili ve demokratik kitle örgütlerinin genel başkanlarını alabiliriz dedi. Biz de onu kabul etmedik. Bunun üzerine, Vali’yi aradım.

Vali herkesin alınacağına dair güvence verdi. Ancak 3 kapıda bekleyen arkadaşlarımız vardı. önce bir kapı, sonra bir diğeri açıldı. Polis, başlangıçta anma için alana girmek isteyen topluluğa müdahale hazırlığı yaptı. Ancak sonradan vazgeçildi.”

“ÖFKEMİZ DE, ACIMIZ DA ÇOK BÜYÜK…”

“Öfkemiz de, acımız da çok büyük” diyen Nazlıaka, şöyle devam etti;

“Bu öfke bizim mücadele hırsımızı arttırıyor. Bu ülkede barışı huzuru, inşa etme, ayrılığın agayrılığın olmadığı bir Türkiye yaratma yönündeki kararlılığımızı arttırıyor.”

KESK BAŞKANI LAMİ ÖZGEN: POLİS UYANMIŞ, DÜN ALMADIĞI ÖNLEMİ ALMIŞ

KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden 95 kişi için Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen anma töreninde konuştu.

Özgen, “Yastayız, isyandayız ve aynı zamanda barıştan da ısrarcıyız. Daha fazla kan akmasın, çocuklarımızın ölmesin, yaşamlarımızın sönmesin diye. Daha fazla acı, gözyaşı akmasın diye Ankara’da toplanan on binlerce barış elçisinin ortasında alçakça patlatılan bombalarla 100’ün üzerinde arkadaşımız yaşamını yitirdi. Onların önünde defalarca eğiliyor, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı burada haykırarak bağlı kalacağımızı ifade ediyoruz” diye konuştu.

‘İKTİDAR PEŞİNDE KOŞANLAR, ONLARCA KARANFİLİMİZE ALÇAKÇA KIYDI’

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Özgen, “Bu yas ve isyan dinmeyecektir. Bedeli ne olursa olsun barış ve demokrasi mücadelemizde ısrarcı olacağız. Failler belli. Katiller belli. İktidar ve saltanat peşinde koşanlar, onlarca karanfilimize alçakça kıydılar. Ailelerimize, halklarımıza baş sağlığı diliyor; ortak acımızı sonsuza dek yüreğimizde yaşatacağımızı ifade etmek istiyoruz. Bu ortak mücadelemiz; savaşta ısrar edenlere, AKP hükümetine ve Saray’a bıkmadan, yılmadan bu duruş ve direnişimizi hep beraber göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE GENELİNDE 2 GÜNLÜK GREVE GİDECEĞİZ’

Türkiye genelinde pazartesi ve salı günleri 2 günlük greve gideceklerini açıklayan Özgen, “Halklarımız ve bu ülkenin üreten bütün emekçileriyle beraber pazartesi ve salı günleri, 2 günlük Türkiye genelinde greve gideceğiz. Türkiye köylülerini, işçilerini, emekçilerini, gençlerini, kadınlarını, bütün kesimlerini bu greve davet ederek savaşa karşı barış talebimizi, faşizme karşı ortak duruşumuzu aynı zamanda AKP iktidarının faşizan uygulamalarına karşı hayatı durdurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“KORKMUYORUZ, KORMAYACAĞIZ UNUTMUYORUZ, UNUTTURMAYACAĞIZ…”

Ankara’daki saldırıda dün hayatını kaybedenler için Ankara Sıhhiye’de düzenlenecek tören için, başta acılı aileler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları temsilcileri toplandı.

Aileler, ellerinde çocuklarının fotoğraflarını taşıdı ve sürekli aynı sloganı tekrarladı.

“Korkmuyoruz, korkmayacağız, unutmuyoruz, unutturmayacağız…”

Toplanan kitle, saldırının gerçekleştiği, yaklaşık 500 metre ilerideki Ankara Garı’na saygı karanfili bırakan siyasetçileri ve sivil toplum örgütleri başkanlarını bekledi.

Karanfil bırakan heyetin gelmesi üzerine ise tören başladı:

MUSA ÇAM: BİZ YOLDAŞIZ

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, miting için toplananlara seslenerek, “Hiçbir güç bizim barış ve kardeşliğimizi bozamayacak. Hep birlikte mücade edeceğiz. Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. Biz yoldaşız, biz emperyalizme karşı savaştık ve mücadelemize devam edeceğiz. Yolunuz açık olsun” dedi.

Abdi İpekçi parkındaki törende, “Katiller hesap verecek” ve “Direnen halklar kazanacak” sloganları da atıldı.

Kaynak: Binler Sıhhiye Meydanı’nda toplandı

besiktasbelediyesi